Úloha bielkovín a tukov v športovej výžive - revolúcia v stravovaní

Úloha bielkovín a tukov v športovej výžive - revolúcia v stravovaní
Nové pohľady na športovú výživu by sa dali prirovnať k novým pohľadom na to, v čom behať. Do nedávna bola úloha bielkovín a tukov v športovej výžive silne podceňovaná v prospech sacharidov. Dalo by sa bez preháňania povedať, že sa stalo priamo dogmou: jedzte sacharidy, je to zdravé a dodá vám to energiu pre váš výkon, avšak zabudlo sa na to, že po stránke fungovania tela si len so sacharidmi nevystačíme.
Ak sa pozrieme do histórie človeka, tak zistíme, že pred tým, ako sa z lovca stal pastier a začal si pestovať obilie, tak sa k sacharidom dostával veľmi obmedzene, podľa toho, čo práve našiel v prírode (nejakú hľuzu, ovocie, semienka ). Preto je ľudský metabolizmus (látková výmena) nastavená optimálne tak, aby vystačila s obmedzeným prísunom sacharidov a v prípade núdze je schopná si potrebu sacharidov pokryť z bielkovín. V mnohých bielkovinových potravinách je obsiahnuté tiež slušné množstvo sacharidov. Ono by vás to mohlo priamo napadnúť, už keď sa pozriete napríklad na zloženie mlieka (uvádzame to, čo máme v chladničke, teda Bio mlieko plnotučné 3,5% tuku: bielkoviny 3,2 g, sacharidy 4,6 g) - a to my berieme ako potravinu s prevahou bielkovín.

Revolučné pohľady na stravovanie

Ako to robia hviezdy strieborného plátna

Pamätáte si ešte na bacuľatú Renée Zellweger z Denníka Bridget Jonesovej? Keď prišla do Karlových Varov na festival, málo kto ju poznal, lebo bola polovičná. Na druhý diel musela zase "vyzrieť" a na to sa zase počas krátkej doby scvrkla na pôvodnú veľkosť. Podobne Heidi Klum veľmi krátko po pôrode už stála na pódiu a predvádzala bielizeň Victoria 'Secret. Aby sme neboli len pre ženách, tak pre pánov napríklad Robert de Niro dokáže tiež v krátkej dobe do úlohy "dorásť" a počas krátkej doby byť zase vo forme.

Ako to teda robia? Odpoveď väčšinou znie "Low Carb", čo v preklade do slovenčiny znamená nízkosacharidová strava + tvrdý tréning! Tento spôsob stravovania však nie je vhodný len pre tých, čo chcú alebo potrebujú rýchlo zhodiť, ale aj pre tých, čo chcú byť na pretekoch na bedni.

Po požití jedla bohatého na sacharidy stúpne v krátkej chvíli hladina inzulínu v krvi. Tento hormón potrebujeme, aby sa z krvi rýchlo vylúčila glukóza a dostala sa do bunky. Vhodné v prípade, že potrebujete rýchly prísun energie. Ale čo s glukózou, keď zostanete sedieť na zadku? Vaše telo ju momentálne nepotrebuje, zásobníky cukru vo svalových bunkách sú plné, a tak telo, pretože ctí zákon o zachovaní energie, premení cukor na tuk a ten uloží do vašich špekových zásob - tukové pneumatiky okolo vášho pásu.


Glukóza je super palivo, ale ...

Glukóza je super palivo, je používaná ako dodávateľ energie pre mozog a mala by vám umožňovať podať krátkodobo špičkový výkon. Keď je cukru v krvi príliš, tak energiu z neho telo používa aj pre bežný výkon, ktorý by ale zrovna tak mohlo pokryť z tukových zásob. Problém je však v tom, že kým vám v krvi koluje inzulín, blokuje spaľovanie tukov (neumožní telu siahnuť si do tukových rezerv, ide stále na to, čo mu dodávate zvonku, lebo je to pre neho ľahšie).

Problém spôsobuje aj to, že strava bohatá na sacharidy iniciuje častejšie pocit hladu. Predovšetkým vo forme ľahko stráviteľných jedál ako je biely chlieb, ryža, cestoviny, zemiaky, o sladkostiach ani nehovoriac. Po požití týchto jedál vám rýchlo stúpne v krvi hladina cukru, tým sa naštartuje vylučovanie inzulínu, dôjde k premene cukrov na glukózu, ktorá je rýchlo z krvi odvedená do buniek, hladina cukru v krvi drasticky klesne a váš mozog zavelí HLAD - CHCEM JESŤ!

Pri výžive, ktorá nie je až tak orientovaná na prísun sacharidov, sa pocit hladu nedostavuje tak často, a preto vám stačí aj menší príjem kalórií, bez toho, aby ste trpeli hladom a podvýživou.


Donúťte svoje enzýmy, aby pracovali pre vás

Donúťte svoje enzýmy, aby pracovali pre vás. Je to veľmi jednoduché. Kto behá, trénuje svoje telo, aby sa naučilo šetriť s glykogénom a namiesto toho sa naučilo získavať energiu z tukov. To je tiež jeden z dôvodov, prečo trénovaní jedinci vydržia dlhšie vzdorovať únave pri zaťažovaní ako netrénovaní: zásoby energie z tukov máme v tele oveľa viac ako vo forme glykogénu. Tréningom sú stimulované potrebné enzýmy pre transport tukov do metabolického systému a zlepšuje sa schopnosť organizmu využívať kyslík - zvyšuje sa vaše anaeróbne kapacita. S tým všetkým súvisí aj vitálna kapacita pľúc a to, že na začiatku každého tréningu je potrebné umožniť organizmu, aby sa predýchal, doslova nasýtil kyslíkom.

Namiesto nevzhľadných pneumatík okolo vášho pásu sa tuk presunie do blízkosti vašich svalov, aby ste ho v prípade potreby mali čo najskôr k dispozícii. Toto sa vie síce už dlho, ale až posledné výskumy dokazujú, že tento efekt je možné docieliť stravou s redukovaným prísunom sacharidov.


Kde nie je slanina, nie sú výkony

Spomeňte na pesničku Pavla Dobeša kože z hyeny: ... na šachte totiž platia tiež zákony, že kde nie je slanina, nie sú výkony ...

Nenabádame vás teraz k vykúpeniu mäsiarov a údenárov, v potravinovom koši totiž existujú lepšie zdroje tukov - napr olivový olej, ale je pravdou, že najmä u vytrvalostných športovcov je dostatočný prísun energie z tukov veľmi dôležitý. Je to preto, že v podstate nie je možné pri výkonoch, ktoré trvajú extrémne dlho a sú mnohokrát aj vo vysokej intenzite, "naplniť" sa takým množstvom sacharidov, aby ste sa z toho nepo ... a energia z nich vám vystačila až do cieľa. Poznám veľa prípadov ľudí, ktorí stavili v pretekoch iba na sacharidy a doslova a do písmena im to otočilo črevá. Na konci je v cieli prvý vždy ten, ktorý naučí svoje telo, svoju látkovú výmenu (metabolizmus), aby si energiu bralo čo najviac z tukov a šetrilo glykogén pre chvíle, kedy bude v nebezpečenstve, kedy budete finišovať.


Ako sa to má so sacharidovou diétou pred pretekmi?

Má sa to tak, že ak sa naučíte prijímať vyváženú stravu, vyváženú na príjem sacharidov, tukov a bielkovín (ako ja hovorím, telo si povie, na čo má chuť), tak potom nie je problém a dokonca je to žiadúce, prejsť pred pretekmi do režimu zvýšeného príjmu energie zo sacharidov na úkor bielkovín a tukov.

Predmaratónska vysokosacharidová diéta funguje optimálne vtedy, keď držíte telo z hľadiska sacharidov dlhodobo na uzde! Nie tak, že sú neustále pre vás hlavným zdrojom energie, vy šesť dní pred pretekmi obmedzíte ich prísun a potom dva až tri dni nimi začnete telo kŕmiť ešte viac, ako "normálne"!


Úloha bielkovín vo fáze regenerácie (po pretekoch, po ťažkom tréningu)

Kombinácia bielkovín a sacharidov je ideálnou kombináciou po pretekoch. Mali by byť konzumované čo najskôr po záťaži. Bielkoviny sú hlavným stavebným kameňom pre svaly, preto je tak dôležité po ťažkom tréningu či preteku ich doplniť, fungujú ako opravári drobných poškodení svalových vlákien.

Sacharidy je dôležité doplniť najmä vtedy, ak sa chystáte hneď druhý deň intenzívne trénovať alebo vás čaká hneď na druhý deň zase veľká fyzická záťaž.


Prečo má väčšina výkonnostných a vrcholových športovcov oslabenú imunitu

Je to okrem iného preto, že sa snažia stravovať "zdravo", to znamená bez príjmu tukov - light. Nové výskumy dokazujú, že keď klesne denný podiel príjmu energie z tukov pod 35%, tak to má vplyv na váš imunitný systém a oveľa viac potom trpíte na svoje "obľúbené" choroby. Keď táto hodnota klesne pod 20%, tak sa znižuje schopnosť tela produkovať dostatok testosterónu pre stavbu svalov. Takže to nie sú len bielkoviny a sacharidy, ktoré vás a vaše svaly robia silné pre preteky a pre život!

A ak máte po prečítaní článku pocit, že vo vašej strave bielkoviny chýbajú, môžete ich doplniť vo forme proteínového nápoja, ktorý vás prekvapí dobrou stráviteľnosťou a vysokou koncentráciou potrebných aminokyselín.



23.4.2013   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: sita

Ďalšie články