Trénujeme na silvestrovský beh: Behanie je požehnanie

Trénujeme na silvestrovský beh:  Behanie je požehnanie
Behanie je požehnanie. Behanie je spôsob, ako priblížiť svoje bytie životu v harmónii. Behanie je spôsob, ako udržať náš život v priamej línii s životom na Zemi od jeho začiatku. Tak, ako sa vyvíjal človek ako druh, menil sa aj spôsob, ako sa človek pohyboval až to dospelo do štádia, kedy sa takmer prestal pohybovať vôbec. Behanie je teda aj spôsob, ako sa naučiť znova zmysluplne a v súlade s pozemskými zákonmi hýbať. Behať človek môže zdravo aj nezdravo. Následne si popíšeme 8 bežeckých hriechov a ako sa ich zbaviť.

Hriech 1. - Príliš rýchlo

Je to ako s najvyššou povolenou rýchlosťou na ceste, všetci ju poznajú, ale nikto ju nedodržiava. Najmä začiatočníkom chýba umenie načúvať svoje telo - určiť tú správnu rýchlosť, ktorou majú bežať, určiť správne tempo. Experti sú toho názoru, že až 80% hobíkov behá príliš rýchlo.

Následky: preťaženie organizmu, bolesti, zranenia, strata motivácie. Ani merač tepovej frekvencie nie je samospasiteľný, pretože k tomu potrebujete poznať SVOJE individuálne hodnoty, pri ktorých je zdravé behať.

Prvá pomoc pre správne tempo, stará a osvedčená metóda: bežte tak rýchlo, aby ste sa pri tom mohli s druhými baviť, ak bežíte sami, skúste v duchu rozprávať sami so sebou!


Hriech 2. - Šprint na záver tréningu

V záverečných metroch behu vystupňovať tempo a potom šup do auta a domov do sprchy, alebo ako alternatíva miesto do auta, šup do výťahu a potom doma do sprchy. Tento hriech je tiež veľmi rozšírený a bohužiaľ nielen u začínajúcich bežcov a bežkýň, ale aj u tých "skúsených!" Veľa bežcov si myslí, že tým, že na konci behu zašprintujú z posledných síl, robia niečo prospešné pre svoj tréning, svoju fyzickú kondíciu , ale je to práve naopak, veľmi si škodia. Unavené svaly už v závere tréningu trpia nedostatkom koordinácie a to môže viesť k rôznym zraneniam, ktoré potom človek pripisuje strate koncentrácie, napr. výron v členku, pády a pod. Naopak posledných päť minút by ste mali využiť na naštartovanie regeneračných procesov - spomaliť a dobiehať na štvrť plynu (max 65% TF max), môžete prejsť aj do chôdze, určite to nie je slabošstvo, ale naopak, je to veľmi múdre. Vplyvom spomalenia začne telo regenerovať - ​​začína sa tiež odbúravať laktát. Ak na záver zrýchľujete a myslíte si, že sa tým zrýchlite všeobecne, ste na omyle, k väčšej rýchlosti vám to nijako nepomôže, k tomu vám pomôže len intervalový tréning. Rýchlejšie úseky môžete zaradiť tiež kdekoľvek v rámci dlhého behu, nikdy ale nie na jeho konci.


Hriech 3. - Hladovanie po behu

Aby urýchlili odbúravanie tukov, tak veľa bežcov a bežkýň po tréningu hladuje.
Zle. Zásoby cukrov sú síce tréningom vyčerpané a tak hladovanie iniciuje spaľovanie tukov, ale bohužiaľ na úkor regenerácie. Aby bol organizmus schopný doplniť energetické zásoby, musí energiu dostať v prvých dvoch hodinách po tréningu zvonku. Napr. cornflakes, chleba s tvarohom a hrozienkami a pod. Ak nedostane v tejto dobe nič k jedlu, tak siahne nielen po tuku, ale siahne aj po proteínoch - žerie svaly.

Hriech 4. - Šetrenie na topánkach

Lacnejší šport ako beh len ťažko nájdete. Zvlášť v lete vám stačí tričko, šortky, ponožky a topánky. Zrovna na topánkach sa ale šetriť neoplatí. Názor, že na to moje behanie stačia tie staré zošúchané topánky alebo nejaké lacné, vám môže priniesť veľa nepríjemných chvíľ a nakoniec môže znamenať aj značné výdavky do odstraňovania následkov - zranenia, spôsobených práve behaním v nekvalitných topánkach! Nechajte si poradiť v odborných predajniach, vyskúšajte topánky od rôznych výrobcov a vyberte tie, v ktorých sa budete cítiť dobre. Ak beháte pravidelne viac, oplatí sa vám mať dva páry. Každý model má iné vlastnosti a nohy sú tým pádom inak zaťažované, musia na zmenu reagovať a tým sú "trénované". Navyše ich môžete po každom behu nechať "oddýchnuť - vydýchať", vysušiť, čo predlžuje ich životnosť, takže vlastne ešte ušetríte.


Hriech 5. - Trénovanie bez cieľa

Neznamená to, že by ste sa mali hneď prihlásiť na nejaký pretek a k nemu svoj tréning smerovať, ale cieľ by ste rozhodne mať mali. Ten, kto len behá svoju obvyklú rundu stále po rovnakej trase, čoskoro stráca motiváciu, alebo to tiež môže viesť k tomu, že pri každom tréningu preteká sám so sebou, pri každom tréningu si chce dať osobák a to ide len nejakú dobu. Potom príde vyhorenie a strata motivácie, v lepšom prípade. V horšom - úraz! Dôležité je nájsť zmysel svojho behanie. Podľa neho zistíte, či idete správnou cestou. Pre tých, čo chcú s pomocou behu schudnúť, je to jednoduché, majú svoj cieľ stále na očiach, na váhe. Kto sa pripravuje na preteky, orientuje sa podľa časov. Ale aj hobíci by si mali stanovovať malé a reálne ciele, treba znížiť kľudový tepový pulz o pár úderov, pomaly zvyšovať počet tréningových jednotiek v týždni, cez víkend vybehnúť pravidelne objaviť novú trasu. Presne takéto ciele človeka dokážu motivovať a pomôžu vám prekonávať obdobie, kedy budete strácať motiváciu k ďalšiemu behaniu.


Hriech 6. - Dlho a pomaly

Chcete schudnúť? Potom je beh vašim športom! Ale aby svaly pálili tuk ako motor formule 1 svoj benzín, sú dlhé pomalé behy tá správna príprava len pre začiatočníkov. Pre tých, čo už behajú dlhšie, sú pri boji proti kilogramom správnou voľbou intervaly a krátke - intenzívne behy (šprinty), pri ktorých stúpa okamžitá spotreba kalorii, ale zároveň aj absolútne, pretože telu potom dlhšiu dobu trvá, než sa zase dostane do energetickej rovnováhy. Ešte nejakú dobu po tréningu spaľuje, je to ako by ste nechali vaše auto bežať na voľnobeh v garáži a odišli si sami na obed.


Hriech 7. - Stále to isté

Poznáte citát: "Zmena je život"? Tak o to ide. V tomto prípade je zmena kľúčom k úspechu - k dosiahnutiu cieľa. Meňte dĺžku trasy, tempo, čas trvania tréningu. Je úplne ľahostajné, či vaším cieľom je schudnúť, nejaký konkrétny pretek alebo zlepšenie fyzickej kondície.

Hriech 8. - Ignorovanie zranenia

Bolesti sú poslovia varovného systému vášho tela. Sú to odkazy, že si máte dať pauzu, zmierniť. To platí pre problémy so svalmi, ale aj pri opuchoch kĺbov, väzov, šliach. Veľa problémov je spôsobená príliš vysokou tréningovou intenzitou a príliš rýchlym stupňovaním tréningových objemov. Vo chvíli, kedy sa ukážu varovné príznaky, mali by ste na to reagovať buď znížením dávok alebo prestávkou v tréningu. Ak ani to nestačí, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc lekára.

Tréning (6. týždeň) na 10 km pre začiatočníkov

Po. voľno
U. 10 min voľne - 5 min rýchlo - 5 min voľne - 5 min rýchlo - 5 min voľne - 5 min rýchlo - 10 min voľne
S. 30 min voľne
Š. 15 min voľne; 30 min fartlek; 10 minút výklus (voľne)
P. 45 min voľne
So. voľno
Ne. 70 min voľne


Tréning (6. týždeň) na 10 km pre zlepšenie výkonnosti

P. voľno
U. 10 min voľne; 8x [400 m (80 - 95% TF max) - 400 m (75-65% TF max)]; 10 min voľne
S. 35 min voľne
Š. 15 voľno
P. 15 min voľne; 3x 2000 m (85-90% TF max) s 500 m meziklusem (75 - 65% TF max); 10 min voľne
So. 40 min (65 - 75% TF max)
Ne. 80 min voľne (65 - 80% TF max)



14.12.2012   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články