Tréning na Silvestrovský beh, to je vytrvalosť a rýchlosť

Tréning na Silvestrovský beh,  to je vytrvalosť a rýchlosť
Ubehnúť desať kilometrov je vo svojej podstate rovnako náročné, ako ubehnúť polmaratón či maratón. Na konci pretekov na desať kilometrov môžete prežívať presne to isté, ako na konci maratónu, teda ak na to nemáte riadne natrénované. Aby sa tak nestalo, na to slúži tento seriál, ktorého cieľom je, aby ste tohtoročný bežecký rok zakončili na pevných nohách, ktoré vás budú schopné preniesť do roku 2013 a silnými žalúdkami, ktoré budú schopné pojať všetko, čo si do nich na ceste do budúceho roka naložíte.
Menej kilometrov, viac tempa, rýchlosti, sily a flexibility
Na to, aby ste boli schopní veľmi dobre zabehnúť 10 kilometrov, vám pokojne postačí nabehať mesačne 250 - 270 km, aspoň mne to stačilo. Kto sa teraz potešil, že to je hračka, tak ho trošku schladíme v nadšení, pretože hneď dodám, že tam musí byť ale zastúpená vo vyššom percente kvalita a tiež to neznamená menej času stráveného tréningom.

Prestaňte si počítať nabehané kilometre, o nich bežecký tréning nie je
Dnešný život je zameraný na množstvo. Čím viac výkonov v práci výkazov, tým ste lepšie hodnotení. Manželka vás tiež skôr pochváli, keď budete častejšie vynášať kôš s odpadkami, bez ohľadu na to, či ho vynášate poloprázdny alebo poloplný. Pre váš tréning je každopádne lepšie keď s tými odpadkami budete chodiť častejšie, najmä keď bývate na 12. poschodí a dole i hore budete chodiť pešo.

Na flexibilitu - pružnosť a silu inak
Odmietnete vo svojom živote používať výťah, či už sa ponáhľate akokoľvek, ušetríte tým z hľadiska svojho tréningu veľa času a navyše ešte svoj tréning zintenzívnite. Rovnaký bonus získate, keď vo svojom živote obmedzíte používanie všetkých výdobytkov civilizácie a začnete používať k rôznym denným úkonom opäť svoje ruky a nohy. Skúste to a uvidíte, že sa nebudete stačiť čudovať, čo všetko máte v tele za svaly. Pritom tento tréning je úplne funkčný a pomôže vám aj pri koordinácii pri behu a zlepšíte tým celkovú flexibilitu - pružnosť a reakcie svojho tela bez toho aby ste tomu museli venovať osobitnú čas pri tréningu.

Menej kilometrov v tréningu neznamená menej času tréningu
Napísal som o dva odseky vyššie. To je často jeden z dôvodov, prečo bežci nemajú radi intervalový tréning, kedy sa v tréningu zameriavajú na tempo, rýchlosť, silu, preťahovanie. Ich počítače im ich nedokážu relativizovať do nabehaných kilometrov a oni viac ako samotný beh milujú, keď si môžu do svojho počítača stiahnuť: "Dnes som nabehal 10, 20, 30 kilometrov", namiesto toho sa im tam trápne ukáže: 5 kilometrov. A to makali rovnako dlho, ako keď si tam pripisujú napr. 15 kilometrov.

Menej kilometrov neznamená horší tréning
Menej nabehaných kilometrov, zvlášť ak sa pripravujete na preteky na 5 alebo 10 kilometrov neznamená, že ste tréning okradli. Ak tieto kilometre budú vo vyššej kvalite, tak na ďalšom preteku hneď spoznáte, jeho efekt. Intenzívnejší tréning si ale vyžiada, pre vás, akoby viac stratového času, kedy sa preťahujete, kedy bežíte pomaly alebo dokonca chvíľu postojíte. Aj ten odpočinok medzi jednotlivými úsekmi intervalového tréningu má svoj význam. Zaraďovaním medziklusu (MK) sa učíte meniť tempo alebo úsilie pri preteku, napríklad vo chvíli keď sa snažíte niekoho striasť nástupom, alebo naopak, kde sa niekto nástupom snaží striasť vás. Zaradením medzichôdzu (MCH) alebo pauzy (P) medzi jednotlivými úsekmi, učíte tak vaše telo zvládať čo najvyššie tempo, hoci v relatívne krátkych úsekoch. Zlepšujete - zvyšujete aeróbnu kapacitu (celkové prekysličenie vášho tela vo fáze maximálneho zaťaženia).

Drepy, kliky, kačáky, žabiaky, skákanie cez švihadlo
Ďalšie veľmi dobré tréningové prvky, ktoré si ale opäť ťažko výkazať do nabehaných kilometrov, ktoré však je dobré najmä v zimnom období zaradiť do tréningového procesu a to z dvoch dôvodov: posilníte nohy a zahrejete sa. To druhé je rovnako dôležité pri tréningu v zime najmä ak sa v tréningu chystáte zrovna absolvovať intervalový tréning, v rámci ktorého sú vaše svaly, úpony a kĺby zaťažované viac než pri tréningu všeobecnej vytrvalosti. No pre dnešok dosť teórie - vyskúšame si to v praxi.

Registrácia na beh.

Tréning (3. týždeň) na 10 km pre začiatočníkov

P. voľno

U. 35 min voľne

S. voľno

Š. 15 min voľne; (10 kačákov, 10, žabiakov, 10 drepov, 10 klikov); 5x (30 s veľmi pomaly - 20 s v tempe behu na 10 km - 10 s naplno); 2 min pauza; 5x (30 s veľmi pomaly - 20 s v tempe behu na 10 km - 10 s naplno); 10 minút výklus (voľne)

P. 35 min voľne

So. voľno

Ne. 50 min voľne

Tréning (3. týždeň) na 10 km pre zlepšenie výkonnosti

P. voľno

U. 15 min voľne; 5x 100m (stupňovanie, to znamená od prvých 100 m 70%. Druhých 75%, tretí 80%, štvrtých 90%, piatych 80% TF max); 5x (30 s veľmi pomaly - 20 sv tempe behu na 10 km - 10 s naplno); 2 min voľne alebo pauza; (30 s veľmi pomaly - 20 sv tempe behu na 10 km - 10 s naplno); 10 min voľno

S. 15 min voľne; (10 Kačáku, 10, žabiakov, 10 drepov, 10 klikov); 15 min voľne

Š. 15 voľno

P. 15 min voľne; 6x600 m (90-95% TF max) sa 400 m meziklusem (75 - 65% TF max); 10 min voľne

So. 80 min (65 - 80% TF max)

Ne. 45 min voľne (65 - 75% TF max



23.11.2012   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články