Tráviace ťažkosti bežcov: Čo ich vyvoláva a čím sú ovplyvnené?

Tráviace ťažkosti bežcov: Čo ich vyvoláva a čím sú ovplyvnené?
Vašu bežeckú pohodu môžu narušiť problémy s trávením. Čo ich vyvoláva a ako proti nim bojovať?
1. Úroveň trénovanosti

Netrénovaný začiatočník väčšinou vykazuje častejšie tráviace problémy ako dobre trénovaný bežec, ktorý si postupne vytvoril väčšiu odolnosť k fyzickej námahe. Keď jedinec začína behať a prejavujú sa u neho ťažkosti tráviaceho systému, možno odporučiť, aby zvyšoval objem a intenzitu svojho tréningu postupne, aby malo telo dostatok času si zvyknúť.

2. Neskúsenosť

Mladší alebo menej skúsení bežci majú horšie znalosti z oblasti výživy a tiež menej skúseností so stravovaním pred pretekmi alebo tréningom. Skúsení bežci už mali dostatok času a príležitostí sa poučiť zo svojich predošlých stravovacích omylov.

3. Pohlavie

Ženy v porovnaní s mužmi vykazujú viac žalúdočných a črevných problémov, najmä v období menštruácie. Hormonálne zmeny, ku ktorým počas menštruácie dochádza, môžu byť dôvodom k pomalému pohybu natrávenej potravy. Tieto problémy možno čiastočne kompenzovať suplementáciou.

4. Emočné a duševné stresy

Bežcom v psychickom napätí zotrváva strava v žalúdku dlhší čas a zaťažuje ich (vďaka vysokej hladine adrenalínu).

5. Intenzita behu

Pri ľahkej a strednej intenzite bežeckého tréningu je organizmus schopný dobre tráviť aj pohodlne trénovať, zatiaľ čo pri veľmi intenzívnom tréningu alebo pri bežeckých pretekoch býva presun krvi zo žalúdka k pracujúcim svalom príčinou žalúdočných a črevných ťažkostí - spojených tiež z dehydratáciou.

6. Príjem stravy pred behom

Žalúdočné a črevné problémy môže spôsobiť konzumácia veľkého množstva bielkovín a tukov (napríklad praženica so šunkou alebo hamburger) pred behom. Najbezpečnejšou voľbou sú vyskúšané a overené nízkotučné vysokosacharidové potraviny (cereálie), ktoré sú bežnou súčasťou každodennej stravy bežca.
7. Potraviny prijímané počas výkonu

Väčšina bežcov dokáže v žalúdku zniesť malé množstvo dobre známych potravín v prípade, že nie je intenzita ich behu príliš vysoká. Ak je intenzita nízka alebo stredná (65 - 75% SF max), je možné súčasne trénovať aj tráviť potravu. V prípade, že ale bežec podáva submaximálny až maximálny výkon, môže mu potrava v žalúdku spôsobiť problémy.

8. Vláknina

Strava s vysokým obsahom vlákniny zhoršuje žalúdočné a črevné ťažkosti. Pokiaľ konzumuje bežec veľké množstvo cereálií alebo športových müsli tyčiniek, mal by v prípade problémov skúsiť na jeden týždeň ich príjem obmedziť.

9. Kofeín a koncentrované roztoky cukru

Bežci hľadajú podporu výkonnosti v káve. Výsledok ale môže byť úplne opačný, a to hnačka, kŕče a zhoršenie výkonnosti. Žalúdočné ťažkosti tiež spôsobujú vysoko koncentrované roztoky cukru. Je teda potrebné rozlišovať vysokosacharidové športové regeneračné nápoje (okolo 200 kcal energie v 250 ml) a nízkokalorické iontové nápoje, určené len na dopĺňanie tekutín a iónov (nie energie).

10. Úroveň zavodnenia (hydratácia)

Dehydratácia zvyšuje riziko črevných problémov. Je dobré, aby sa vytrvalostný bežec naučil piť rôzne nápoje podľa vopred stanoveného plánu (0,20 - 0,25 l každých 25 - 30 minút). Sám zistí, ako jeho telo reaguje na vodu, rôzne typy športových nápojov, zriedené džúsy a ďalšie nápoje, ktoré potom bude počas pretekov piť.

11. Hormonálne zmeny počas zaťaženia

Proces trávenia sa deje pod kontrolou hormónov a zaťaženie stimuluje zmeny týchto hladín hormónov. V prípade vytrvalostného behu sú hladiny tráviacich hormónov zvyčajne 2 - 5 krát vyššie ako v pokoji. Tieto hormonálne zmeny potom môžu spôsobiť, že potrava putuje tráviacim traktom rýchlejšie ako normálne. To vysvetľuje, prečo niektorí bežci potom pociťujú tráviace problémy bez ohľadu na typ prijatej potravy.

31.8.2021   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články