Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Strečing, gymnastická príprava - 1.časť

Strečing, gymnastická príprava - 1.časť
Nikdy som o tom neuvažoval a ani ma to nejako nenapadlo, pritom som tým tiež, ešte skôr ako som začal s atletikou, prešiel. O čom je reč? O gymnastike. Došlo mi to až pri sledovaní bežkýň - gymnastiek pri školskom maratóne.
Sledoval som s úžasom, že tie dievčatá nebehajú ako "dievčatá". Mali skvelý bežecký štýl. Ich krok bol uvoľnený, bez zbytočného úsilia a pritom nebežali pomaly. Najlepšie dievča to natrelo okrem dvoch všetkým ostatným chalanom, keď kilometer zvládla za 3:31 a to chodí len do 6. triedy! Aj na ostatných dievčatách, ktoré sa venujú gymnastike alebo krasokorčuľovaniu bol vidieť, čo sa bežeckého štýlu týka, veľký rozdiel oproti ostatným dievčatám, ale aj chlapcom. Všetky bežali elegantne a mali uvoľnený členok.

Potom mi zrazu došlo, že ako som sa začal venovať atletike, pokúšal som svoje šťastie v športovej gymnastike. Síce ma veľmi skoro prestala baviť, ale určitú ohybnosť mi stačila dať.

Každý, kto chce správne chodiť, správne behať, by mal byť čo najohybnejší. Čo s tým spraviť, keď už sme vekom stuhli a zdreveneli? Nezostane nám nič iné, ako začať aspoň trošku cvičiť - vykonávať strečing. Že vám v ohýbaniu bráni bruško ? No a čo, tak sa zatiaľ ohnete alebo dosiahnete len tam, kam vám to dovolí. Ak budete trpezliví, vaše rozhodnutie zmeniť svoj ​​životný štýl natrvalo, tak za nejaký ten mesiac pneumatika okolo vášho pásu zmizne, kilá ktoré do sebou všade ťaháte aj vyfúkne a potom budete zase ohybní a pružní ako za mlada. Že ste za mlada neboli nijak pružní a ohybní ? Že už vtedy ste si začali obtáčať okolo pása pneumatiku? Tak vidíte, v tom prípade na tom budete oveľa lepšie ako za mlada.

Zásady strečingu


     * 1. Majte trpezlivosť, výsledky toho, že budete pravidelne cvičiť tieto cviky sa nedostavia hneď, ale až po niekoľkých týždňoch alebo u niekoho až po niekoľkých mesiacoch.

     * 2. Tento strečingový program je dobré vykonávať celoročne, prípadne u sezónnych športov minimálne šesť týždňov pred začiatkom sezóny.

     * 3. Pred začiatkom strečingu je dobré sa mierne zahriať, stačí 5 minút ľahkého behu, pretože zahriate svaly sa napínajú lepšie a hrozí tak menšia pravdepodobnosť zranenia. Napätie vo svaloch sa udržuje ešte 30 minút po skončení cvičenia, to je dobré mať na pamäti jednak pri opakovaní zostavy, alebo pred ďalším tréningom.

     * 4. Najlepšie je po skončení strečingu (ak je to možné) na chvíľu si ľahnúť a uvoľniť sa. Účinok strečingu trvá až 3 hodiny.

     * 5. Pri výbere cvikov začínajte s tými jednoduchšími (ľahšími) a až keď tie bez problémov zvládnete, prejdite na zložitejšie.

     * 6. Pri strečingu striedajte svaly, ktoré preťahujeme napr. lýtkový, štvorhlavý sval, hamstringy (svaly zadnej strany stehien).

     * 7. Pri vykonávaní jednotlivých cvikov je treba dbať, aby sa jednotlivé svaly preťahovali pomaly (postupne) a výdrž v polohe, ktorú ste v danej chvíli schopní dosiahnuť bez toho, aby vám napätie spôsobovalo nevoľnosť alebo bolesť, vydržať (v ideálnom prípade) po dobu 30 sekúnd.

Každý cvik môžete opakovať až 10x, záleží na tom ako to cítite. Dajte na svoju intuíciu a počúvajte svoje telo.

Cviky v 2.časti.


30.6.2011 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil