Správne držanie tela pri behu vám na maratóne daruje až 8 kilometrov

Správne držanie tela pri behu vám na maratóne daruje až 8 kilometrov
Správny bežecký štýl vám pri maratóne ušetrí až 20% energie. To nie je môj výmysel, to sme si overili meraním. Čo to okrem iného znamená? Znamená to, že v prípade, že pobežíte technicky správne, vydáte na celej maratónskej vzdialenosti len toľko energie, ako by ste bežali 34 kilometrov.

Prečo je správne držanie tela pre vytrvalcov tak dôležité?


Na začiatku vášho behu sú hlboko uložené svaly trupu, tiež nazývané Core, plné sily. Držanie tela vám nerobí problém. Kilometer za kilometrom však v dôsledku hromadenia laktátu vo svaloch ako by kyselina mliečna vaše svaly rozožierala a svaly pomaly ochabujú. To sa týka aj Core svalov, telo sa vám začína pozvoľna rúcať. V dôsledku toho sa znižuje vaše ťažisko, krok sa kráti a frekvencia krokov klesá.

Ak sa budete vedome koncentrovať na svaly stredu tela (Core), dosiahnete toho, že ich udržíte v optimálnej činnosti a pri sile, a tým udržíte svalové napätie v celom tele, čoho výsledkom bude, že nevypadnete zo správneho bežeckého štýlu. To bude mať vplyv nielen na váš výsledný čas, ale aj na to, ako sa budete pri behu cítiť a aj na to, ako sa budete cítiť po behu. Stále tu máme dočinenia s výdajom energie:  ak pobežíte štýlovo - vydávate energiu len smerom dopredu, teda v optimálnom smere. Čím skôr dosiahnete cieľ, tým vydáte menej energie - v cieli sa teda nebudete cítiť tak unavení. Ušetrenú energiu bude môcť telo použiť na vašu regeneráciu - skôr zregenerujete.

Ako posilníte Core?


Svaly stredu tela posilníte vykonávaním 7 špeciálnych cvikov s vlastnou váhou pre bežcov, zaraďovaním bežeckej abecedy, na Footcampu, cvičením na rôznych balančných pomôckach, kde väčšinou v návode, ako ich používať, nájdete ukážky cvikov na posilnenie Core. Tieto cvičenia by ste mali zaraďovať do svojho tréningu pravidelne a nie len nárazovo.
U bežcov, ktorí majú dostatočne silné svaly stredu tela, sa znižuje aj možnosť vzniku bežeckých zranení. Je to logické, keď si uvedomíte, že ak udržíte svoje telo po celú dobu v optimálnom držaní, znižujete tým vznik svalových dysbalancií, ktoré sú okrem preťažovania svalov najčastejšími príčinami ich vzniku.
Silné ruky, silné nohy, silný stred tela vám pomôže bežať dynamickejšie a ekonomickejšie, a zároveň chráni aj vaše kĺby!

Ako by malo vyzerať správne držanie tela pri behu


Vysporiadajte sa najskôr so zlými návykmi v oblasti trupu a práce rúk.                                                
Najviac sily stratíte pohybmi trupu do strán.                                                                                 
Stále majte na mysli, že sa chcete pohybovať dopredu a nie do strán.

Koncentráciou na priamy pohyb paží, ktoré musia smerovať vždy dopredu a zospodu nahor, eliminujete tento druh straty sily, pretože telo bude nasledovať pohyb paží a nebude sa mykať do strán.

Na čo by ste sa mali pri správnom držaní tela pri behu zamerať?

 
  • Vypnúť prsia, brucho zastrčiť - tým zapojíte do bežeckého pohybu svaly stredu tela a brušné svaly a zabránite preťažovaniu slabín.
  • Celý trup je mierne naklonený dopredu, ale pri tom je celé telo napriamené (nesmiete sa lámať v páse, ani v tom sedieť). Porušením tejto zásady dochádza k preťažovaniu dvojhlavého svalu stehenného. To môže viesť až k natiahnutiu, prípadne natrhnutiu svalových vlákien - ,,prištipnutie,, zadku.
  • Horná polovica tela je ľahko posunutá dopredu, pred nohy. Pri správnom prevedení budete mať najskôr pocit, že padáte na ústa. To je dôvod, prečo veľa bežcov vo chvíli, keď toto zaregistruje, zazmätkuje a začne sa buď zakláňať - čoho dôsledkom je došľap na pätu, alebo zníži ťažisko - ohne sa v páse, to má za následok, že začne hopkať - ťažisko nie je pri behu v jednej osi (vyšší výdaj energie).

28.2.2013   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články