Špeciálny tréning na beh z kopca?

Špeciálny tréning na beh z kopca?
Behám päť rokov. V tréningu aj na pretekoch preferujem skôr trail. Všimol som si, že do kopca celkom dobre držím tempo s ostatnými. Akonáhle ideme zbeh, predbiehajú ma aj tí, ktorých som v kopci nechal za sebou. Existuje špeciálny tréning na beh z kopca? Nemyslím, že by som bol zvyknutý len na rovinu. Tomáš, Čadca (32)
Beh z kopca má určité špecifiká, ktoré je potrebné zahrnúť do prípravy. Z hľadiska štruktúry športového výkonu by sme na prvý pohľad mohli nájsť zhodu s bežeckým lyžovaním alebo horskou cyklistikou. Tiež sa striedajú úseky výjazdu a zjazdu, respektíve stúpania a klesania. Avšak zásadný rozdiel spočíva v spôsobe, akým sa zotavujú zaťažované svaly. Pri bežkách a horskom bicykli je počas zjazdu nižšia intenzita práce. Dokonca v niektorých prípadoch sú svaly dolných končatín takmer pasívne, alebo sa aktivita svalov obmedzí na udržanie postoja, posedu. V prípade behu z kopca naopak stúpa námaha svalov špeciálne vplyvom brzdenia pohybu. Čím je krok dlhší, noha viac prepnutá v kolene a dopadnutie výrazne na pätu, tým viac sa namáhajú svalové vlákna. Výsledkom je nástup únavy a pokles sily pri následnom výbehu. Zvýšené brzdenie pri dopade vyčerpáva sily a zároveň spomaľuje beh.

Snažte sa dokročiť skôr na celé chodidlo, prípadne na jeho prednú časť. Sústreďte sa v tréningu na rýchle zbehy. Nebrzdite pohyb. Nedopínajte nohu v kolene a pokúste sa o aktívne zahrabnutie, to znamená pri dopade ťahajte chodidlo čo najviac pod seba. Predstavte si, že beháte po žeravých uhlíkoch a musíte skrátiť čas kontaktu chodidla so svahom. Ak zlepšíte ekonomiku behu z kopca, budú vaše svaly menej unavené a ostane viac síl na ďalší výbeh. Na zvýšenie rozsahu pohybu, ktorý je potrebný pri vyšších rýchlostiach behu, je výborným prostriedkom poklus so švihadlom. Núti vás vykonávať pohyb respektíve bežecký krok vo väčšom rozsahu.

13.7.2018   /   Bežecká škola   /   Autor: Doc. RNDr. Viktor Bielik, PhD   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články