S muzikou či bez nej? Toto tvrdia vedci

S muzikou či bez nej? Toto tvrdia vedci
Hudba je neodmysliteľným spoločníkom mnohých bežcov. Dokáže ovplyvniť výkon? Pomáha pri regenerácii? A čo si vlastne pustiť do slúchadiel? Výsledky vedeckej štúdie vás možno prekvapia.
Behať s hudbou v ušiach, alebo počúvať zvuky svojho okolia? To je večná otázka, ktorá často budí silné emócie. Pokiaľ patríte medzi vyznávačov hudobného sprievodu, tak pre vás máme niekoľko zaujímavých informácií, ktoré posunú vaše počúvanie pri behu na úplne novú úroveň.

Na začiatok treba pripomenúť, že pri počúvaní hudby by ste vždy mali dbať na zvýšenú opatrnosť a dávať si obzvlášť dobrý pozor pri pohybe po chodníkoch, cyklotrasách aj cestách. Hlasitosť hudby by nemala ovplyvniť vašu schopnosť vnímať okolie a reagovať na nečakané udalosti.

Teraz už sa však poďme venovať počúvaniu. Hudba je neodmysliteľným spoločníkom mnohých bežcov a tak sa k tejto téme vzťahujú aj zaujímavé vedecké štúdie. Jedna z posledných (publikovaná v Journal of Strength and Conditioning Research) skúmala, aký vplyv môže mať počúvanie pred, počas a po behu na vašu výkonnosť a regeneráciu. Výsledky vás možno prekvapia.
Počúvanie hudby pred výkonom

Okamihy pred pretekmi alebo ťažkým tréningom sú obvykle plné stresu a napätia, ktorý môže negatívne ovplyvniť nadchádzajúci výkon. Je preto zaujímavé, že počúvanie motivačne ladenej hudby dokáže u bežcov ovplyvniť nervový systém a nabudiť k intenzívnejšiemu výkonu.

Počúvanie hudby počas výkonu

Hudba má význam aj pri behu samotnom. Čo je však zaujímavé, efekt počúvania výrazne slabne s rastúcou záťažou. Inými slovami to znamená, že najväčší efekt má hudba pri nižších intenzitách behu. Akonáhle začnete makať na plný plyn, stráca sa schopnosť hudbu vnímať a jej reálny efekt je mizivý.

Pri štúdii bežci absolvovali 5 km dlhý test na 400 m bežeckej dráhe. Najväčšie rozdiely v čase sa objavovali pri prvom kilometri a postupom času sa rozdiely zmenšili až takmer k nule. Aj tak sa ale priemerný čas s hudbou a bez hudby líšil o viac ako pol minúty.

Ďalšou zaujímavosťou je, že najrýchlejšie časy dosahovali bežci pri počúvaní pokojnej a pohodovej hudby, keď intuitívne by sa dal očakávať presne opačný výsledok. Aj naša vlastná skúsenosť však potvrdzuje tieto výsledky štúdie, keď najlepší výkon pravidelne dosahujeme paradoxne pri počúvaní pomalších skladieb.

Na štúdii sa zúčastnili pravidelne trénujúci bežci s časmi okolo 27 minút na 5 km. Pri meraniach bez počúvania bol priemerný čas tesne pod 27:20. Pri počúvaní motivačnej hudby iba pred výkonom bežci zrýchlili na priemerných 26:45. Počúvanie rýchlej hudby vyústilo v cieľové časy ľahko nad 26 minút a najrýchlejšie behali bežci pri počúvaní pomalej hudby, priemerne rovných 26:00.

Tento článok si dočítate v najnovšom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
27.11.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: Vít Kněžínek   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články