Rýchla turistika, alebo pomalý beh do kopca. Spoznajte speedhiking!

Rýchla turistika, alebo pomalý beh do kopca. Spoznajte speedhiking!
V poslednom období si získava pomerne široké publikum. Ak je tento termín pre vás nový, tu je vysvetlenie. Ide o formu rýchlej turistiky až pomalého behu na ľahko. Tempo, ktorým žijeme je väčšinou rýchle a čas, ktorý môžeme po bežnej pracovnej dobe stráviť v prírode na lokálnych kopcoch je obmedzený. Speedhiking je výbornou alternatívou, keď chcete za krátky čas vidieť viac. Pridanou hodnotou je, že si zlepšíte fyzickú kondíciu a zároveň mentálnu výdrž. 
Okrem toho, rýchla turistika má celkom iný rozmer, ako tá obyčajná. Môžete si klásť čoraz náročnejšie výzvy a prekračovať svoje limity. Zvýši vám adrenalín, sebavedomie a motiváciu dosiahnuť vyššie ciele. Preto ak milujete výzvy, jednoznačne choďte do toho.
 
V článku nám odborníci z BELDA SPORT poradili, ako sa naň poriadne pripraviť.
 
Ako rýchlo je najrýchlejšie?
 
Chcete ísť na maximum a vaši turistickí parťáci majú problém s vami držať krok? Radi prekonávate samých seba? Cítite adrenalín pri vzostupe k vytúženému vrcholu a neviete sa dočkať, kedy tam už budete? Ak ste na väčšinu otázok odpovedali áno, speedhiking bude pravdepodobne tým pravým športom pre vás.
 
Myslite však na to, že ak s ním plánujete začať, tak ako pri všetkých športoch platí aj tu pravidlo: menej, je viac. Začnite s ním postupne. Speedhiking je fyzicky náročnejší, ako bežná turistika. Hlavne pokiaľ nezvyknete behať trailové trasy, alebo pravidelne neabsolvujete náročnejšiu turistiku. To ale v žiadnom prípade neznamená, že ho nezvládnete. Práve naopak.

Tempo a náročnosť si prispôsobíte adekvátne k vašej fyzickej kondícií.
 
Ideálne bude, ak si pri prvých speedhikingových tréningoch zvolíte menej náročnú trasu s miernejším prevýšením. Rýchlu chôdzu striedajte s pomalým behom a chôdzou tak, ako vám je to príjemné. Každú ďalšiu trasu predlžujte, prípadne pridávajte výškové metre. Výbornou hnacou silou je sparing partner, s ktorým sa počas tejto akcie môžete vzájomne podporovať.  

Nezaťažuje kĺby a spevní telo
 
Ak sa pre tento šport nakoniec rozhodnete, získate jedinečný balík benefitov, ktoré vám ponúka beh, ale nezaťažíte kĺby, ani pohybový aparát. Pri rýchlochôdzi zapájate všetky svalové skupiny naprieč rôznym typom terénov. Môžete sa teda tešiť na pevnejšie a krásne vytvarované telo. A to nie je všetko. Speedhiking má zdravotných prínosov oveľa viac. Vysoká intenzita rýchlostnej turistiky praje celému kardiovaskulárnemu systému a trénuje vaše srdce, aj pľúca. Ak je kardio vo fitness centre pre vás nuda, toto bude viac adrenalínová alternatíva.  
Čo všetko budete potrebovať?
 
S výbavou na speedhiking je to veľmi podobné ako pri trailových behoch. Pri intenzívnej aktivite sa rýchlo zahrievate a každý gram navyše pocítite ako nepríjemnú záťaž. S výbavou hodnou na Mount Everest sa vám už po pár kilometroch bude chcieť vrátiť späť. Aby ste udržali určité tempo, mala by byť vaša výbava čo najľahšia.

Oblečte sa úsporne
 
Oblečenie zvoľte podľa ročného obdobia, počasia a samozrejme, nadmorskej výšky. Vyberajte priedušné, funkčné materiály. Pri vyššom tempe je pocitová teplota o niekoľko stupňov vyššia, s množstvom oblečenia to preto rozhodne netreba preháňať. Predstavte si, že sa hneď v úvode spotíte a od cieľa vás delí ešte niekoľko kilometrov.

V chladnejšom počasí sa chráňte spodnou vrstvou technického prádla. Ďalšie vrstvy spočívajú v dvoch tenkých funkčných tričkách. Tie využijete celoročne, prispôsobíte len vrstvenie.

Výbornou alternatívou sú dizajnové kúsky outdoorového oblečenia od Crazy Idea. Okrem výborných technických parametrov, rýchloschnúcich materiálov a nízkej hmotnosti navyše aj skvelo vyzerá. Nasleduje mikina, ako inak z funkčných materiálov. Nič nepokazíte, ak zvolíte značku Dynafit, ktorá je takpovediac superstar v obliekaní nadšencov outdooru, trailov, horolezectva a turistiky. Pri návrhu a tvorbe sa spolupodieľajú športovci, ktorí nové kúsky testujú v extrémnych podmienkach priamo v teréne.  

Na horách sa počasie môže meniť z minúty na minútu. V prípade zvýšenej veternosti vás ochráni bežecká bunda s vysokou priedušnosťou napríklad Transalper DST od Dynafit. Bunda sa v prípade potreby dá jednoducho zložiť a vďaka svojej kompaktnosti zaberá len minimálny priestor. V prípade daždivého počasia zvážte obohatenie svojho bežeckého šatníka bundou s overenou GORE-TEX membránou. Ak pre vás počasie nie je žiadnou prekážkou, model Dynafit Alpine Gtx bude pre vás výbornou investíciou.

Väčšina horských bežcov a speedhikerov preferuje trekingové šortky z elastického materiálu, ktoré poskytujú telu slobodu pri rýchlom pohybe a zároveň sú vybavené praktickými vreckami na malú fľašu, smartfón, alebo energetické gély. Alternatívou v chladnejších dňoch je klasika v podobe strečových legínových nohavíc, ktoré majú v šatníku športovca univerzálne využitie.

Veľmi praktickým doplnkom je multifunkčná šatka buff. Počas vašich aktivít ju môžete použiť ako pokrývku hlavy pri ochrane proti slnku, na ochranu krku v prípade vetra, alebo ako potítko umiestnené na predlaktí.


Ako sa obuť?
 
Najpodstatnejšia časť výbavy je rozhodne obuv. Počas rýchlostnej turistiky budete striedať tempá chôdze a behu a stretávať sa s rôznymi typmi povrchov. Čakajú vás lesné chodníky, korene, skaly, blato, alebo vyššie dokonca sneh. Obuv by mala byť schopná poskytnúť vašim chodidlám maximálny komfort, tlmiť nárazy a eliminovať možnosť šmyku, či prípadných poranení. Na tento typ aktivity sa používa o niečo ľahšia obuv ako na turistiku, podrážka by však mala byť dobre priľnavá a členitá. Vhodné sú podrážky VIBRAM alebo POMOCA. Presne na tento účel bol navrhnutý model Translaper GTX od Dynafit. Sú ľahké, odpružené a zabezpečujú dokonalú stabilitu chodidiel v náročnom teréne.
   
 Batoh vyberajte minimalisticky

S veľkým batohom na chrbte sa nebehá práve najlepšie. Nadskakujúci ruksak vás obmedzí v pohybe a jeho veľká ťarcha uberie na sile. Taktiež materiál, pod ktorým sa váš chrbát potí nie je žiadna výhra. Batoh pri rýchlostných túrach je podstatne menší, ako pri bežnej turistike. Mal by byť akýmsi kompromisom praktickosti a objemu. Zmestiť by ste doň mali najmä dostatočné množstvo tekutín, neprefúkavú alebo nepremokavú bundu a nevyhnutné drobnosti ako kľúče od auta, energetickú tyčinku, či balíček prvej pomoci v prípade úrazu. Skvelým príkladom je ruksak Ortovox ruksak Trace 20 black, ktorý sa prispôsobí anatómií chrbta a disponuje dostatočným úložným priestorom. Rovnako vhodnou alternatívou je batoh Alp Trainer 25 premium navy. Tento ruksak využíva technológiu Twin Compression System ktorá zabezpečuje, aby sa náklad držal blízko tela a eliminuje tak jeho poskakovanie počas pohybu. Systém Dry Back Air zasa zabezpečuje, aby bol váš chrbát stále v suchu.  

Nezabudnite na trekingové palice
 
Turistické palice nie sú síce nevyhnutnosťou, ak im však dáte šancu, určite neoľutujete. Sú výbornými pomocníkmi pri udržaní stability, a vďaka nim zapojíte rovnomerne spodnú aj vrchnú časť tela. Vďaka pohybu paží je možné dosiahnuť rýchlejšie tempo. Redukujú nebezpečenstvo pádu v nebezpečných úsekoch trate a taktiež odľahčujú kĺby.
Vyberajte si ľahké a skladacie palice, ktoré vás zbytočne nezaťažia.

Ak ste pripravení vyraziť, vyťažte zo svojho voľného času čo najviac. Rýchlostná turistika je výborným spôsobom, ako spojiť príjemné s užitočným. Dopriať si pobyt v prírode a pokochať sa dychberúcimi výhľadmi a na konci dňa si užiť zaslúžený odpočinok. 
15.6.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: MB, Promo   /    Foto: Oberalp group

Ďalšie články