Prečo sa potíme? Čo by sa stalo, keby sme sa nepotili? Ako veľmi sa človek potí

Prečo sa potíme? Čo by sa stalo, keby sme sa nepotili? Ako veľmi sa človek potí
Pot, potenie je životne dôležitý jav. Prečo tomu tak je a na čo nám je potenie dobré, si vysvetlíme prostredníctvom 10 faktov.

Prečo sa potíme


Keď bežíme alebo sme inak telesne činní, vytvára sa v ľudskom tele teplo - tepelná energia. Tú musí telo, aby sa neprehrialo, nejako vyrovnať - eliminovať. To vykonáva prostredníctvom potu, ktorý na koži vyvoláva chladiaci efekt, ale nielen na koži, ale aj na krvných cievnych zakončeniach prechádzajúcich tesne pod kožou. Tým dochádza zároveň aj k ochladzovaniu krvi a prostredníctvom jej prúdenia k ďalším orgánom i k ich ochladzovaniu. Dalo by sa povedať, že pot je chladiacou kvapalinou ľudského tela.

Čo by sa stalo, keby sme sa nepotili?

Bez ochladzovania by telesná teplota nášho tela stále stúpala, predovšetkým keď vonku vládnu vysoké teploty. Tým by mohlo ľahko dôjsť k tepelnému šoku - prehriatiu a následnému kolapsu. Teplota tela cez 42 stupňov už môže byť smrteľná.

Čo pot obsahuje, z čoho sa skladá?

99% potu tvorí voda. Ďalšími zložkami sú soľ (NaCl), draslík, soli kyseliny uhličitej. Tieto tri zložky potu spôsobujú slanú chuť potu. V malých dávkach potom pot ešte obsahuje laktát, aminokyseliny a močovinu.


Prečo pot smrdí?

Čerstvý pot je bez zápachu. To, že pot začneme cítiť, je spôsobené kožnými baktériami. Tie rozkladajú dlhé reťazce mastných kyselín na kratšie, napríklad kyselinu maslovú alebo mravčiu, ktoré následne spôsobujú typický zápach potu. Počas puberty môže však zapáchať aj čerstvý pot, čoho príčinou sú hormóny.

Koľko má človek potných žliaz?

Človek má približne 3 milióny potných žliaz, ktoré sú po celom tele rozvedené nerovnomerne. Sú dvojakého druhu, ekrinné a apokrinné. Kým ekrinné sa starajú predovšetkým o ochladenie, apokrinné sú zodpovedné za to, že sa dvaja ľudia stávajú príťažlivými, alebo aj nie. Proste a skrátka, že si voňajú alebo smrdia. Je to spôsobené tým, že vytvárajú mliečny sekrét, ktorý obsahuje feromóny. Pôsobí to rovnako, ako keď samček motýľa alebo hmyzu láka na "pekný" večer svoju samičku.

Ako je možné vyrovnať straty telesných tekutín, spôsobené potením?

Najlepšie pitím tekutín pred, počas a po výkone. Dostatočný príjem tekutín sa postará o úbytok tekutín spôsobený potením a súčasne pri ňom môžeme nahradiť aj látky, ktoré sa s potom vylúčili.


Ako veľmi sa človek potí?

Odhady sa pohybujú medzi 100 a viac ako 500 mililitrov potu denne. Na množstvo vylučovania potu sa podieľa rad faktorov. Jedným z nich je pôvod. Aziati sa potia menej ako Európania a obyvatelia Severnej Ameriky. Ľudia s nadváhou sa väčšinou potia viac než chudí, lebo musia premiestňovať väčšiu masu mäsa a potrebujú preto vydávať väčšie množstvo energie.

Na vylučovanie potu má samozrejme vplyv aj fyzický výkon, takže človek vážiaci cca 70 kg môže vypotiť za jednu hodinu behu v priemere 1 liter potu.

Ak sa začne niekto potiť veľmi rýchlo, znamená to, že nie je vo forme, alebo fit?

Naopak, rýchly nástup potenia ukazuje na veľmi dobrú fyzickú kondíciu. Dlhoročný vytrvalostný tréning pôsobí pozitívne na fungovanie chladiaceho systému tela (termoreguláciu). Potné žľazy začínajú pracovať rýchlejšie, takže teplota tela stúpa neskôr a pomalšie ako u netrénovaných jedincov. Navyše sa športovci potia efektívnejšie než tí, čo nešportujú - vylučujú menej tekutín a menej soli. Tým môže ich telo udržiavať po dlhšiu dobu optimálny výkon.

Potia sa viac muži ako ženy?

Áno, muži majú viac potných žliaz ako ženy a okrem toho sa o zvýšenú produkciu potu stará aj mužský hormón testosterón. Japonskí vedci zistili, že muži sa začínajú potiť skôr ako ženy. To tiež znamená, že u žien musí vystúpiť telesná teplota vyššie ako u mužov, než sa spustí chladenie prostredníctvom potu. Čo pri tréningu v letných mesiacoch môže u mnohých žien spôsobovať a spôsobuje častejšie prehriatie ako u mužov. Preto by mali ženy v letných mesiacoch - v teplých dňoch, bez ohľadu na to, či sa potia alebo nie, preventívne pristupovať k chladeniu svojho tela, napríklad chladením v oblasti zátylku.


Je pravda, že sa dá potením schudnúť?

To by bolo síce krásne, ale nedá. Kalórie sa proste vypotiť nedajú. Beh či šport všeobecne často vedie k zníženiu váhy, ale to nemá nič spoločné so samotným potením, ale je to spôsobené zvýšenou telesnou teplotou, pri ktorej sa páli viac kalórií. Zrovna tak mylný je predpoklad, že sa môžete potením uzdraviť, potnými žľazami sa jednoducho žiadne jedovaté látky nevylučujú.



1.7.2014   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: adidas

Ďalšie články