Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Neviete, ako vybrať bežeckú obuv? Poradíme vám

Neviete, ako vybrať bežeckú obuv? Poradíme vám
 V živote takmer každého bežca nadíde chvíľa, kedy konečne nájde pravý dôvod, s ktorým sa dá obhájiť nákup profesionálnej, a teda finančne náročnejšej, bežeckej obuvi pred rodičom či partnerom. Prečítajte si, podľa čoho sa v obchode orientovať. 

V momente, kedy sa odhodláte a vyrazíte na nákup, máte dve možnosti ďalšieho postupu. Môžete sa zveriť skúseným rukám niektorej z bežeckých špeciálok, alebo môžete obetovať nemálo svojho času a googliť a googliť a googliť. Čím viac sa človek ponára do sveta behu a bežeckých topánok, tým viac informácií sa na neho zo všetkých strán valí. Ako teda vybrať a neprebrať?
Minimalistická obuv je veľmi diskutovanou témou medzi bežcami. Ide o obuv, ktorá má minimálne tlmenie a žiadny rozdiel medzi pätou a špičkou, takzvaný drop. Pretože ma lákal urobiť si vlastný názor, zaobstaral som si do svojho portfólia tenisiek New Balance Minimus a musím povedať, že ma príjemne prekvapili. Asi sa zo mňa nikdy nestane zarytý bosobežec alebo čistokrvný minimalista, ale ako spestrenie svojho behu minimalizmus vítam. V lete sa rád po ťažkom tréningu vybehávam bosý na tráve štadióna, v zime mi to umožňujú práve Minimusky. Majú navyše tú výhodu, že nie som odkázaný na čistý trávnik štadióna, ale vydávam sa s nimi na lúky a do lesov. Je to taká prírodná masáž nôh. Len pozor, takú topánku je potreba zapájať do svojho behania pomaly, aby si chodidlo a noha mohli zvyknúť na používanie svojich doteraz zanedbávaných častí.

Cestná objemová obuv sú topánky na pevný povrch a behy v tempe všeobecnej vytrvalosti. Majú jemný vzor na podrážke, sú dostatočne tlmené a mávajú vyšší drop. Vydržia vám dlho - až 1200 nabehaných kilometrov. Sú to topánky, po ktorých siahnem najčastejšie a veľmi mi na nich záleží. Teraz som si obľúbil Adistar Boost od Adidasu, ktorá mi prináša pohodlie snúbenie s podporou a pevnosťou technológie ForMotion. Na ceste ideálne. Vo svojom portfóliu ale oceňujem aj inovovaný model z jarnej kolekcie, Mizuno Wave Rider 17, po ktorom siahnem, ak idem behať na zmiešaný povrch so šotolinou. 

Tempová cestná obuv je medzistupeň medzi cestnou objemovou a pretekárskou obuvou. Beriem ju na tréningy a zo začiatku to bola aj moja pretekárska obuv. Tu kladiem dôraz ako na váhu topánky, tak na jej dynamiku. Topánka musí byť svižná a musí sa jej chcieť so mnou trénovať. Môj obľúbený je starší model Mizuno Wave Elixir 8, pretože je širší a dáva mi stabilitu. Hoci dynamické, sú to relatívne pohodlné a odpružené topánky, takže ich rád beriem na dlhší tempový tréning, bežeckú abecedu a podobne. Ešte radšej mám svoje adidas Adizero Tempo 6. Mal som už štvorkový rad a tie topánky jednoducho nemajú chybu. Sú pevné, priedušné a na dráhe ma kopú dopredu. Ich najväčšia výhoda je, že sa dobre správajú aj v ľahkom teréne, poradia si aj s kamienkami. Ak neviem, aký povrch ma čaká, alebo ide o povrch zmiešaný, sú pre mňa Tempa jasná voľba.

Do kategórie pretekárska cestná obuv spadajú tie najľahšie, nepriedušnejšie a najrýchlejšie topánky. Mávajú aj menej tlmenia, v ktorom by ste zbytočne strácali energiu a rýchlosť, ale zase z toho viac bolia nohy - preto sa tiež nehodia na tréning. Zo svojho portfólia by som vybral zástupcu od značky Nike a to Flyknit Racer, ktoré sú jedinečné vo svojom úpletovom zvršku, ktorý je veľmi pohodlný a extrémne priedušný. Sú to rýchle topánky, ktoré mi priniesli doterajší osobák v polmaratóne. Keď chcem rýchlosť, ľahkosť a zároveň trochu viac pohodlia (napríklad na maratónsku vzdialenosť), siaham automaticky po adidas Adios Boost, ktoré v únave predsa len privrú oko, ak začnem došľapovať na pätu. Platí o nich to čo o adidas Adizero Tempo 6, podrážka ma výborne podrží aj v ľahkom teréne. 

Voľba krosovej obuvi dá zabrať najviac, výber topánok do terénu je pre mňa vždy najzložitejší. Zatiaľ čo asfalt je len jeden, terénu je nepreberné množstvo. Niečo drží v hlbokom bahne, niečo na ľade, niečo na mokrom povrchu, v niečom necítite kamienky, ale tiež nevnímate povrch a naopak. A mohol by som pokračovať. Moje najobľúbenejšie modely sú adidas Kanadia s Gore-Texom, ktoré mi prídu medzi veľkým množstvom krosoviek univerzálne, a tak ich môžem vziať takmer kamkoľvek - pokiaľ však nie sú práve najväčšie trópy. Hodia sa totiž skôr do chladu a tiež vlhka. Do najhlbšieho bahna či snehu mi výborne slúži Speedcross 3 z dielne Salomon. Vzorka podrážky jednoducho drží a nepustí. SpeedCross ale obúvam iba do týchto podmienok, na tvrdom hladkom povrchu by som sa v nich zbytočne nadrel a obehal grip. Keď mám tú príležitosť užiť si beh v prírode len po lesných cestičkách a mäkkom povrchu, prichádza tá vzácna chvíľa obuť mojej Inov-8 Trailroc 255. Čím nižší drop a menšie tlmenie majú, o to väčšou intenzitou zažívam pri behu lesom súžitie s povrchom a môžem sa s behom a došľapom doslova hrať. Kto nezažil, nepochopí.

Tretry patria do bežeckej obuvi špeciálne určenej na atletický štadión. Sú ľahučké a majú hroty. 

Veľkosť ako základný kameň výberu

Najčastejšie bežci pochybia pri voľbe správnej veľkosti. Značná časť si vezme topánky, ktoré sú im "akurát", a potom pri samotnom behu trpí. Ľudské chodidlo má tendenciu pri behu aktívne pracovať. Pri dopade sa v prednej časti ľahko rozšíri a počas odrazu sa prsty tlačia do špičky a vďaka ohybu sa topánka na okamih zľahka skráti. Vzhľadom k tomu je potrebné, aby bolo v topánke pri skúšaní aspoň číslo voľného miesta. Ďalej je dobré zohľadniť osobné skúsenosti, ako je náchylnosť k opuchom nôh, výrastky na chodidle, vbočený palec a podobne.

Občas sa stane, že je človek na tesnejšie topánky zvyknutý a pol čísla navyše v ňom vyvoláva nepríjemné pocity. V takom prípade je dobré to prekonať a predsa len vypočuť. Malá topánka sa pri behu prejavuje černaním a zliezaním nechtov, bolesťou v oblasti holennej kosti a pľuzgiermi na chodidle.

Šírka zvršku

Zvýšenú pozornosť je dobré venovať i šírke bežeckej topánky. Nedá sa všeobecne určiť,
akú šírku zvoliť, pretože každé chodidlo je trochu iné a každý máme na zvršok topánky iné požiadavky. Pre zjednodušenie sa ale dá povedať, že vám topánka nesmie byť nepríjemne tesná ani v nej nesmie chodidlo plávať. Väčšina kvalitných bežeckých modelov sa v priebehu používania výrazne nerozšliapne. Ak vás tlačí topánka už pri skúšaní, radšej siahnite po niečom inom.


Ako spoznám, či je to tá pravá?

Je to jednoduché. Ideálne zvolené spoločníčky na budúce stovky kilometrov nikde netlačia, nie sú subjektívne nepohodlné a sedia na chodidle ako druhá koža. Ak máte možnosť, topánku rozhodne prebehnite na bežeckom páse, alebo aspoň po predajni. Pri behu sa môžu niektoré nepríjemnosti objaviť a iné zase odznieť. Rozhodne nie je dobré skúšať topánku iba v sede, minimálne v stoji plnou váhou do topánky je bezpodmienečná nutnosť, ak nechcete pri výbere prestreliť.


A ktorá z nich je lepšia?

Tak znie najobľúbenejšia otázka všetkých bežcov, keď majú na výber z niekoľkých rôznych modelov. V dnešnej dobe sú produkty všetkých zavedených výrobcov natoľko kvalitné, že medzi jednotlivými modelmi nie sú merateľné kvalitatívne rozdiely. Vždy tak záleží na konkrétnom bežcovi, čomu dá prednosť. Napriek tomu má každá značka svoju charakteristiku, podľa ktorej ju bezpečne spoznáte.


adidas

Topánky tradične užšieho strihu vychádzajú v ústrety všetkým s dlhším a úzkym chodidlom. V poslednom čase adidas prechádza k bezšvovým, ľahko strečovým vrškom, ktoré obopínajú nohu ako rukavice.


Brooks

Značka vyhlásená svojou pohodlnosťou. O zvršku akéhokoľvek Brooks sa nedá povedať, že by bol úzky, alebo široký. Je proste neskutočne pohodlný. Kto už mal možnosť vyskúšať túto americkú značku, dá iste za pravdu. Jediným možným negatívom môže byť fakt, že za vysoký komfort sa platí vyššou hmotnosťou a nižšou dynamikou.


Mizuno

Japonské alter ego adidasu, ktoré je charakteristické veľmi širokou prednou časťou topánky. Vďaka tomu si Mizuno často vyslúži porovnanie s papučami. Ak máte široké chodidlo, Mizuno je istota, ku ktorej sa môžete uchýliť. Vďaka zásadným zmenám v poslednej dobe sa topánky tejto značky dostávajú na veľmi zaujímavú váhu.


Nike

Podobne ako Mizuno, aj topánky s fajkou patria medzi širšie varianty bežeckej topánky. Narozdiel od Mizuna ale Nike chýba tak vysoká integrita a jednotlivé modely sa môžu dosť výrazne líšiť. Zaujímavá je technológia pletených zvrškov Flyknit, ktorá je podobná bezšvovému adidasu a obopína chodidlo ako druhá koža.


New Balance

Americkej značke New Balance je vlastný skôr užší strih a nízka váha. Vďaka tlmiacej pene REVlite nájdeme v portfóliu tejto značky vždy jedny z najľahších bežeckých topánok vo svojej kategórii. Ďalším výrazným bonusom je priaznivá cena niektorých modelov. Nie je to ale zadarmo, nízka váha a nižšia cena je vykúpená mierne nižšou životnosťou.


Asics

Gigant na poli športových topánok a ďalší zástupca japonského strihu. Na rozdiel od Mizuna ale u Asics nájdeme skôr stredne široké topánky s pevnou konštrukciou, ktorá drží chodidlo na svojom mieste a nedopustí akýkoľvek nepatričný pohyb.


Ako vyberať topánku

  • Najdôležitejším kritériom výberu je šírka. Topánka nesmie tlačiť, nesmie byť príliš voľná ani tesná. Kritické sú oblasti okolo päty a v najširšom mieste prednožia.
  • Dĺžku bežeckej topánky vždy vyberáme aspoň o polovicu čísla väčšiu, ako je dĺžka chodidla tak, aby nechty nenarážali na stenu topánky. 
  • Každá značka má svoje charakteristiky. Každému potom sedí trochu iný tvar. Je ale pár znakov, na ktoré sa človek môže spoľahnúť. 
  • Obuť, stúpnuť, prejsť, prebehnúť ... Topánku nie je dobré skúšať iba v sede, zaťažte ju tak, ako ju následne zaťažíte bežnou prevádzkou.
Vítek Kněžínek. Autor pracuje ako konzultant bežeckej špeciálky Triexpert, rungo.cz, Magdaléna Ondrášová
6.6.2014 / Bežecká škola / Autor: Vítek Kněžínek, rungo.cz, Magdaléna Ondrášová /  Foto: Vítek Kněžínek