Najlepšie natrénujete doma

Najlepšie natrénujete doma
Viem, že asi nepatríte k tým, ktorí by uvažovali o zimnom bežeckom sústredení niekde v teplých krajoch a vyšších nadmorských výškach, napríklad v Keni alebo v Juhoafrickej republike či kdekoľvek inde, ale ak by vás to len trošku napadlo, tak verte, že by to nebol zrovna dobrý nápad. Ak by ste chceli ísť do týchto pre nás exotických krajín za turistikou, je to v pohode, ale inak si dosť koledujete.

V čom je problém?


Tých problémov, s ktorými sa človek stretne, je viac, ale tie hlavné sú:

   - veľký časový posun
   - celkom iné klimatické podmienky
   - iná strava
   - iné zloženie pitnej vody
   - v podstate neprítomnosť hygieny

Všetky tieto body sa môžu a väčšinou vážne podpíšu na vašom zdraví a vašej fyzickej kondícii po návrate domov. Podmienky, za ktorými by ste išli, väčšinou vyhovujú vrhačom, alebo športovcom zameraným na technické disciplíny, ale bežcom (od 800 m a viac) to jednoducho nesvedčí.


Premeňme naše zimné podmienky na výhodu


Asi poznáte to otrepané  "Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku." Pre bežca to platí v tej najvyššej miere. S čím horšími podmienkami sa doma pri príprave stretávate, tým budete v lete zocelenejší a silnejší. Pozrime sa na to takto:

Zima - človek je nabalený ako pumpa, je nemotorný, ku všetkému to kĺže, čo sú toto za výhody?

A predsa sú. Keď aj v týchto podmienkach dokážete plniť tréningový plán, tak čo potom, keď sa klimatické podmienky vylepšia a vy odložíte pár vrstiev odevov - potom budete priamo lietať.

Vrátim sa ale ešte k tým negatívam a k tomu, čo môžu spätne vyvolať

Veľký časový posun

Niekoľkodňovú únavu, čím dlhšie sa budete zdržiavať vo vzdialenom časovom pásme, tým dlhšie sa budete vracať do normálu.
Výsledkom bude veľká únava a nemožnosť trénovať. Ak by ste v čase, kedy sa budete s časovým posunom porovnávať, kvalitne trénovali, budete si koledovať o únavový syndróm, s ktorým sa potom môžete stretávať aj niekoľko mesiacov!

Iné klimatické podmienky

Čo dokáže urobiť s človekom a jeho imunitným systémom presun z tepla do zimy, asi nemusím moc rozvíjať.
Výsledkom potom bude buď ochorenie, v "lepšom prípade" dlhodobejšia únava!

Iná strava

O tom, že Stredoeurópan by mal jesť produkty - najmä čo sa týka ovocia a zeleniny - vyrastené a vypestované v Európe sa už vie dlho. K tomu si pridajte inú kuchyňu, ktorá vyhovuje miestnym ľuďom, pretože sú na ňu zvyknutí, majú pre jej trávenie v tele príslušnej enzýmy. Našincom možno bude chutiť, ale pokiaľ ide o doplnenie energie, už to bude slabšie.
Výsledok - únava!

Iné zloženie pitnej vody

Každá pôda má iné zloženie, to potom má vplyv jednak na prítomnosť minerálov v potravinách, ale aj vo vode.
Výsledkom dosť často býva silná dehydratácia práve z týchto dôvodov. Táto dehydratácia nie je spôsobená nedostatkom príjmu tekutín, ale ich zníženou možnosťou ich v tele udržať. Chýbajú totiž príslušné držiaky - minerály. Výsledkom potom je, ako inak, dlhodobá únava!

Neprítomnosť hygieny

Čo to spôsobuje - črevné problémy - dehydratáciu, celkové vyčerpanie organizmu - dlhodobú únavu!
Myslím si, že viac netreba dodávať. Ak túžite po tom dobre v zime natrénovať, choďte do českých či slovenských hôr. Dobre sa oblečte a obujte, a pekne si zamakejte. Iná cesta totiž ku kvalitnej forme na jar a v lete nevedie.
14.12.2011   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články