Na ponožkách záleží: zvoľte si tie správne

Na ponožkách záleží: zvoľte si tie správne
Malé, obyčajné a predsa veľmi dôležité. Presne to sú bežecké ponožky. Nenápadný kúsok vybavenia, ktorý vie beh posunúť na úplne inú úroveň, alebo ho absolútne zruinovať. Aj keď sa to nezdá, ponožky môžu byť poriadna veda. Vysvetlíme vám, ako si vybrať tie pravé pre svoje potreby.
Rovnako ako pri funkčnom oblečení, aj pri ponožkách je zásadný použitý materiál. Zabudnite na bavlnu a podobné materiály, ktoré nie sú tzv. funkčné. To znamená, že nedokážu pracovať s telesnou vlhkosťou. Len čo bavlnu prepotíte, všetko nasiakne vodou ako špongia a ponožka zostane mokrá. Dokážete si predstaviť takúto situáciu v blízkosti vašich chodidiel? Vo väčšine prípadov sa to končí pľuzgiermi a odreninami.

Namiesto bavlny preto stavte na funkčné materiály, ktoré dokážu odviesť vlhkosť do okolitého prostredia a tým udržať vaše chodidlá v suchu a pohodlí. Najčastejšie používaným materiálom sú umelé vlákna, ktoré sú extrémne pružné, mechanicky veľmi odolné a predovšetkým nevsakujú vlhkosť. Namiesto toho ju veľmi rýchlo a efektívne odvádzajú preč od pokožky. Taká kombinácia vlastností je pre ponožky ako stvorená, preto sa pri výbere vždy sústreďte aj na materiálové zloženie. Len čo sa na štítku objaví hoci aj len malé percento bavlny, od takých ponožiek dávajte ruky preč.
 
Strih je dôležitý

Okrem materiálového zloženia sú bežecké ponožky špecifické aj svojou konštrukciou. Tá je oveľa zložitejšia a prepracovanejšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Základom je tvarové rozdelenie na pravú a ľavú, aby ponožka dokonale kopírovala tvar chodidla aj okolo prstov. Vďaka tomu nevznikajú žiadne prehyby a výrazne sa znižuje riziko pľuzgierov. Okrem anatomického tvarovania na bežeckých ponožkách hľadajte zosilnené časti pod pätou, okolo achilovky a okolo prstov. Tento konštrukčný prvok pomáha výrazne zvýšiť životnosť na najviac namáhaných miestach.

Ďalšia vec, na ktorú môžete pri bežeckých ponožkách naraziť, je vyššia elasticita a užší strih okolo priehlavku. Vďaka tomu sa do ponožiek budete možno obúvať o trochu zložitejšie, ale odmenou vám bude stopercentná istota, že sa na nohe nepohnú ani pri vysoko intenzívnom pohybe. Nie je nič horšie ako voľná ponožka, ktorá na chodidle ľahko cestuje. Takýto pohyb totiž vyvoláva trenie a následne aj silné pálenie. Všeobecne je dobré bežecké ponožky vyberať skôr tesnejšie. V žiadnom prípade vás nesmú škrtiť, ani byť inak nepríjemné, ale rozumne tesnejší strih dáva vždy istotu, že bude pri behu všetko v poriadku.

Posledným dôležitým prvkom bežeckých ponožiek je ich výška. Na výber dnes máte z obrovskej palety najrôznejších strihov od takzvaných „no-show“ ponožiek, ktoré sú vykrojené pod členok a v topánke nie sú vôbec vidieť, až po typy siahajúce do polovice lýtok. Podkolienky nechajme pre túto chvíľu bokom.

V tomto smere je to vždy o osobnej preferencii konkrétneho bežca, ale všeobecná rada znie: vyššia je vždy lepšia. Behať sa dá aj v najnižších ponožkách, ale obzvlášť v zimných mesiacoch je dobré mať schované achilovky a členky. Vyšší strih sa vám bude hodiť aj v lete. Najmä pri behu v teréne chráni vyšší komín ponožky kožu okolo členka, aby ste sa nepoškriabali o krovie, alebo popadané vetvy. Vyšší strih taktiež zaručuje pevnejšie usadenie ponožky na chodidle a ešte viac znižuje riziko nežiaduceho pohybu.


Podkolienky: móda, či pomôcka?


Vráťme sa teraz k bežeckým podkolienkam. Tie sú v posledných rokoch medzi bežcami extrémne obľúbené. Čisto z ponožkového uhla pohľadu neprinášajú podkolienky žiadnu zásadnú výhodu oproti členkovým ponožkám. Dôvod ich rozšírenia hľadajte v kompresii. Presne nastavené stiahnutie tkaniny okolo lýtok znižuje mieru otrasov a blahodarne pôsobí na krvný aj lymfatický obeh. Kvalitné kompresné podkolienky dokážu znateľne ovplyvniť váš beh. Čím dlhšiu trasu pobežíte, alebo čím vyššie bude vaše tempo, tým väčší prínos budú kompresné podkolienky mať. Slovo kvalitné je tu však veľmi dôležité, pretože nie je kompresia ako kompresia. Tie, ktoré stoja za to, spoznáte podľa toho, že sa ich veľkosť meria podľa obvodu lýtka. Všetky ostatné podkolienky, ktoré sa predávajú vo veľkostiach podľa dĺžky chodidla, sa na kompresiu len hrajú a ich efekt možno nebude nulový, ale rozhodne výrazne nižší než pri špecializovaných značkách, ako sú CEP, Royal bay alebo Compressport.
Na čo je (a nie je) dobré merino

Poslednou témou, ktorej sa budeme venovať, sú ponožky z ovčej vlny merino. Merino je veľmi obľúbený materiál najmä v zimných mesiacoch. Má totiž skvelú výhrevnosť a vynikajúce termoregulačné schopnosti. Navyše je prirodzene antibakteriálne, takže nezapácha ani po opakovanom použití. Okrem týchto vynikajúcich benefitov má však aj množstvo nedostatkov, ktoré sa práve pri ponožkách prejavia naplno.

Merino je samo osebe veľmi náchylné na mechanické poškodenie a tiež má nulovú elasticitu. Táto dvojkombinácia ho prakticky diskvalifikuje z použitia pri šití ponožiek. Nakoniec sa však predsa len podarilo nájsť riešenie a vy si tak môžete kúpiť ponožky, ktoré sú z merina doplneného umelými vláknami. Umelina sa stará o pružnosť a odolnosť a merino dodáva svoje funkčné vlastnosti. Na rozdiel od funkčnej bielizne pri ponožkách nie je kombinácia týchto materiálov nijako na škodu.

Merino ponožky sú vynikajúce do zimných mesiacov. Skvelo hrejú – a to aj keď sú mokré – a výborne udržiavajú príjemnú mikroklímu. Navyše po niekoľkých upotených hodinách v mokrom snehu nezapáchajú. Na leto už to však môže byť až príliš teplý variant a obzvlášť bežci, ktorí sa veľmi potia, by sa mali sústrediť výhradne na umelé materiály. Pozor si dajte aj pri pretekoch a rýchlych tréningoch. Ponožky z merina môžu byť menej pružné a opäť sa zvyšuje riziko, že budú po chodidle ľahko cestovať a vyvolávať trenie. Tomu nepomáha ani hrubá štruktúra merinového vlákna.

Ak máme všetko zhrnúť do niekoľkých viet, držte sa nasledujúcich rád. Nikdy si na beh nekupujte ponožky z bavlny. Správna ponožka by mala byť anatomicky tvarovaná, na patričných miestach zosilnená a predovšetkým vám musí perfektne obopínať chodidlo. Do zimných mesiacov a sychravého počasia môžete vyskúšať ponožky z merino vlny, ale v lete siahnite radšej po umeline, ktorá toľko nehreje, zato lepšie a rýchlejšie dýcha. 
4.6.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: Vít Kněžínek   /    Foto: cepsports

Ďalšie články