Maratóncova hlava

Maratóncova hlava
Každý, kto raz absolvoval maratón vám povie: "Maratón, je z 50 percent hlava". Možno si poviete, že preháňam, ale uvidíte sami na konci Medzinárodného maratónu Mieru, či som preháňal alebo sa naopak ešte držal pri zemi.
Vezmite si rozhodnutie: "ubehnem maratón"! Ako dlho sa vám táto myšlienka v hlave rodila, ako dlho ste sa s ňou stretli ako ste si s ňou zápasili a začali sa na maratón pripravovať? Koľko nocí, dní či mesiacov vo vás toto rozhodnutie dozrievalo a to ste ešte vôbec nevybehol?

Potom vo vás to rozhodnutie konečne dozrelo a vy ste sa rozhodli, že tú tréningovú regulu absolvujete. Absolvovali ste prvé tréningy, tréningy na "Rozbehanie". Potom prišlo obdobie, kedy ste okrem dlhých behov, ktoré sa však neustále predlžovali, mali tiež začať behať trošku rýchlejšie, behať intervaly.

Behať pomaly, už ste sa naučili, to už vám šlo celkom ľahko, dokonca ste sa na to začali tešiť, pretože ste zistili, že bežať len tak, užívať si, že ste sami, že nemusíte s nikým nič riešiť, s nikým sa dohadovať a to až do chvíle, kedy dobehnete, je super. Ale behať chvíľku rýchlo, chvíľku pomaly - k čomu je to dobré? Veď maratón rovnako pobežíte pomaly, aby ste ho vôbec ubehli a argumenty, že na štarte bude zo všetkých striekať adrenalín a ako vybehnú, vy vybehnete ako o preteky s nimi? Tak to vás vôbec nebralo, veď prečo by ste to robili?

Potom vám to ale nedalo a začali ste behať aj intervaly. Tú sa však stalo, že ten dlhý pomalý beh, ktorý nasledoval, už nebol tak pohodový, pretože ste sa po intervaloch cítili unavení a potom ste si prečítali, že po intervaloch by mal nasledovať regeneračný beh - pomalý beh do 45 minút. To už vám hlava vôbec nebrala, ako sa môžete takýmto tréningom pripraviť na maratón? Ako pomaly pribúdali informácie o tom, ako sa na maratón pripravovať, čo behať, ako to behať, ako sa na beh obliekať, čo jesť, čo piť a kedy, začal vám beh zrazu nejaký veľmi zložitý a tá pôvodná radosť sa začala vytrácať. Zrazu ste sa zase museli do behu prehovárať.

Potom ešte prišli informácie o tom, ako a čo robiť pred maratónom, pri ňom a po ňom. V tej chvíli už ste toho mali vážne dosť a zase si položili otázku, ktorú ste riešili ešte ako ste začali svoju prípravu na maratón: "Chcem ho skutočne bežať? Čo mi to prinesie? "

Odpoveď je jednoduchá: "Nenechajte hlavu, aby ovplyvňovala váš beh. Keď bežíte, bežte s radosťou, aj keď vás bolia nohy a nemôžete dýchať. Bežte a pozerajte sa pred seba, neklopte zrak a nehrbte sa. Uvoľníte hruď, uvoľníte myseľ a opäť budete mať pocit letiaceho vtáka, veď beh nie je nič iné ako kontrolovaný pád ".

10 týždenný vylaďovací tréning na MMM v Košiciach  - týždeň 7.

Po. 6 - 8 km (65 - 75% TF max)

Ut. 3 km (50 - 65% TF max); pretiahnutie; 2x 5000 m (85-90% TF max) - 2000 m (75 - 65% TF max); 2 km (65 - 50% TF max)

S. 6 - 8 km (65 - 75% TF max)

Št. 10 min (50 - 65% TF max) - 30 min (82 - 85% TF max) - 10 min (65 - 50% TF max)

P. voľno

So. 8 - 10 km (65 - 75% TF max)

Ne. 2 km (50 - 65% TF max) - 32 km (82% TF max) - 1 km (65 - 50% TF max)


12.9.2012   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články