Majte zdravé ciele. Pomôžu vám udržať sa v kondícii a v zdraví

Majte zdravé ciele. Pomôžu vám udržať sa v kondícii a v zdraví
Pre každého z nás platí, že ak chceme v živote niečo poriadne robiť, nech je to čokoľvek, potrebujeme byť zdraví. Lenže aby sme boli zdraví, musíme pre to niečo robiť. Zdanlivo začarovaný kruh, ale len zdanlivo. V skutočnosti to je kruh čarovný a hlavne funkčný.
Jeden slávny izraelský prorok stretol kedysi dávno človeka, ktorý bol chorý 38 rokov. A položil mu jednoduchú otázku: chceš byť zdravý? Myslím si, že to bola jedna z najšialenejších otázok, akú človek môže dostať. Pacient si v tej chvíli možno pomyslel, že anketár je blázon, alebo sa mu vysmieva. Ale pre istotu odpovedal, že áno, že by naozaj chcel byť zdravý. Síce už nevie, ako to vyzerá, ale stále by si prial, aby sa cítil fyzicky aj duševne oveľa lepšie. A ako to dopadlo? Pacient bol zázračne vyliečený. Po 38 rokoch akoby vstal z mŕtvych. Keď premýšľam, prečo, nenapadá ma nič iné ako to, že ten človek proste chcel.

Choroba našej doby

Jednou z najväčších chorôb našej doby je katastrofálna roztržitosť. Ľudia akoby zabudli, že ak budú mieriť na desať zajacov, s najväčšou pravdepodobnosťou netrafia ani jedného. Mimochodom - to je tým pravým dôvodom, prečo máme na pekáči tak málo mäsa.
Chceme príliš veľa vecí, nielen obrazne, ale doslova. Naháňame sa za módnosťou, takže potom nestačíme s dychom ani s peniazmi. Berieme si príliš veľké sústa, ktoré nemôžeme stráviť, preto trpíme častou nevoľnosťou. Riešime cudzie problémy, preto nás bolí hlava. Klaniame sa falošným autoritám, takže máme problémy s chrbtom. A tak ďalej. A všetko robíme rýchlo, čo najrýchlejšie, pretože vysoké tempo je predsa hlavný príkaz doby. Výsledkom je, že nemáme kedy reflektovať zmysel toho, čo robíme, a tak robíme ďalšie a čoraz väčšie hlúposti.
Hľadajte u seba

Čo s tým? Kde nájsť poučenie, ako ďalej? Ponúka sa samozrejme internet, tam je predsa všetko. Áno, nájdete tam úplne všetko, teda rozumné, zmätené aj vyslovene nebezpečné rady ohľadne zdravého myslenia a životného štýlu. Lenže je ich toľko, že keby chcel človek to množstvo informácií seriózne spracovať, len trochu utriediť a zhodnotiť, o svoje zdravie by definitívne prišiel.

Ale nie je to tak zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Zdravie je téma, na ktorú sa nesmie ísť vedecky, ale sedliacky. Pretože zdravie je v podstate veľmi jednoduchá vec. Zdravie je predsa to, čo takmer každý z nás kedysi dostal, čo dlho mal... a čo postupne pokazil. Niekto viac, niekto menej.

Majte zdravé ciele

Najjednoduchšie lieky sú tie najúčinnejšie. Stačí trochu zvoľniť a naučiť sa lepšie uvažovať, do čoho investujeme svoje srdce, svoj čas, svoje peniaze. A potom sa za tým pustiť so stokrát väčším odhodlaním, sa stokrát väčšou vierou, a pravdepodobne tiež sa stokrát lepšími výsledkami. A hlavne bez rizika infarktu, rozvodu alebo finančného krachu.

Ak je vaším životným cieľom dosahovať nejakých exhibicionistických výkonov, kvôli ktorým by vás zapísali do Guinessovej knihy rekordov, naozaj neviem, čo by som vám poradil. Ale ak vám ide o to byť v takom fyzickom a duševnom stave, aby ste mohli kvalitne žiť - dobre sa cítiť, radovať sa zo života, úspešne pracovať, vychovávať deti, milovať, športovať, cestovať a nebáť sa budúcnosti - ste na dobrej ceste. Držte sa týchto zdravých cieľov, a ony vám pomôžu udržať sa v dobrej kondícii a v zdraví.
11.5.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: Pavel Kosorin   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články