Koenzým Q10 je elektráreň tela

Koenzým Q10 je elektráreň tela
Koenzým Q10 (pôvodne známy ako ubiquinon, vitamín Q) je súčasťou antioxidačného obranného systému organizmu, chráni bunkové štruktúry svalov pred voľnými kyslíkovými radikálmi produkovanými pri oxidačnom strese, ktorým je napríklad bežecká záťaž.
Na základe dostupných nálezov o antioxidačnej suplementácii sa bežcom odporúča suplementácia koenzýmom Q10 ako nevyhnutnej látky, paliva vytvárajúceho energiu pre bunkové systémy.

V bunkách predstavujú mitochondrie akési zvláštne typy elektrární na výrobu energie – energetickú centrálu. Nosič a tvorca energie koenzým Q10 je nevyhnutný pre normálnu funkciu všetkých typov svalov. V organizme sa podieľa na tvorbe 95 percent energetickej potreby svalových buniek.

Výskumy ukázali, že ak jeho množstvo v tele poklesne o 25 percent oproti normálnej hladine, objavia sa poruchy množstva telesných a duševných funkcií, ktorých dôsledkom je chronická únava a chorobný stav. Deficit koenzýmu Q10 vyšší ako 75 percent nie je zlučiteľný so životom.
Koenzým Q10 sa stráca z organizmu neustálym preťažovaním, vekom a chorobami, najmä nedoliečenými, počas ktorých je telo bežca nadmerne zaťažované. Straty Q10 sú výrazné tiež po zraneniach, pri nedostatočnej regenerácii a rehabilitácii alebo prechádzaní takzvaných banálnych ochorení (prechladnutie, chrípka, angína).
Na pokrytie spotreby koenzýmu Q10 je pre bežca nevyhnutný aj jeho príjem potravou a potravinovými doplnkami. Vysoký obsah Q10 je v rybách (makrela, sardinka), baranine, kuracom mäse, celozrnných výrobkoch, orechoch, špenáte, brokolici.
Prívod potravou však zvyčajne nestačí, a preto je takmer nevyhnutné jeho súčasné užívanie v syntetickej forme (tabletky, želatínové kapsle, kvapky), veľmi často v kombinácii s vitamínom E. Pre športovca je optimálna dávka 60 mg Q10 za deň a vyššia – podľa odporúčaní lekára – ktorá sa dobre vstrebáva v črevnom trakte.

Používa sa aj ako povolený podporný prostriedok pri hojení svalových poškodení. V prípadoch predpokladanej námahy spôsobujúcej nadmernú záťaž organizmu sa aplikuje vo vyšších dávkach (až do 300 mg). Je antioxidant, ktorý spolu s ďalšími látkami tohto typu (vitamíny C a E, selén, zinok, mangán, betakarotény, bioflavonoidy) pomáha organizmu bežca v boji proti voľným radikálom, tvoriacim sa pri preťažení, ochoreniach a zraneniach.

Koenzým Q10 možno podávať súčasne s inými liekmi, posilňuje ich účinok. Doposiaľ neboli pozorované žiadne jeho vedľajšie účinky ani alergické reakcie. Koenzým Q10 môže bežec užívať po celý život, udržiava a pri stratách vracia srdcu a kostrovým svalom ich prirodzenú vitalitu. Je považovaný za jeden z najdôležitejších objavov v oblasti športových vied a vedy o výžive.
23.6.2024   /   Bežecká škola   /   Autor: Pavel Malovič   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články