Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Čo platí na zápal okostice?

Čo platí na zápal okostice?
Bolesť v oblasti holennej kosti je jedným z najčastejších problémov, ktoré trápia väčšinu bežcov. Jednou z príčin tejto bolesti je zápal okostice, ktorá má na fungovanie nášho tela veľký vplyv a prejavuje sa najmä pri dlhodobom preťažovaní.
Povedzme si v skratke, čo zapálená okostica je.

Okostica je pomenovanie pre väzivový obal kosti, ktorý je nervovo aj cievne zásobovaný. Inak povedané, je to živá časť kosti, ktorá dá o sebe vedieť, keď niečo nie je v poriadku. Len si spomeňte na zakopnutia píšťalou.

Príčin zápalov je viac, všetky sa končia preťažením svalov, ktoré začínajú na píšťale.

Ich neprimeraným používaním najskôr vzniká informatívna bolesť, ktorú väčšina nadšených bežcov odignoruje, no následne sa prepracujú až do zápalu. Je to zjednodušene definovaný vznik zápalu na okosticiach, ale pre dôslednú terapiu je určenie príčiny podstatné.

Pri terapii treba rozlíšiť štádium zápalu. Či je akútne, subakútne, chronické alebo príležitostne sa opakujúce.
Akútne štádium:

Hovoríme o ňom vtedy, keď ste v stave, že si aj chôdzu na toaletu rozmyslíte a odložíte až na nevyhnutný čas. Inými slovami, keď pociťujete bolesť pri každom kroku. Ak ste to dohnali až sem, neváhajte si na noc dať Priznitzov zábal, medikamentózna a enzymatická liečba je tiež na mieste.

Svaly lýtka sú väčšinou už tak zatuhnuté, že akýkoľvek dotyk je bolestivý, preto odporúčam zvoliť elektroterapiu s protizápalovým účinkom alebo uvoľňujúcim na postihnutý sval.
Bolestivé miesto schladzujte, následne cez pohyb chodidla v členku bez výraznej záťaže svalov lýtka zahrejte. Cez deň aplikujte kineziotape s protizápalovým pôsobením. A v neposlednom rade si masírujte a uvoľňujte chodidlo, aspoň loptičkou.

Subakútne štádium:

Je stav, keď by ste už aj rozmýšľali nad behom.

Stále je na mieste aplikácia elektroliečby, ktorá pôsobí uvoľňujúco na svaly a nebolí tak ako manuálne uvoľňovanie, ktoré je najužitočnejšie v tomto štádiu.

Kineziotape treba lepiť na podporu a uvoľnenie lýtkových svalov. Strečujte a pokračujte v uvoľňovaní chodidla, vyskúšajte aj automobilizáciu.

A je čas začať pracovať aj na prevencii. Šup na balančné plochy a natrénujte si stoj na jednej nohe. Statický aj dynamický.

Chronické štádium a príležitostne sa opakujúca bolesť

Ideálny čas na plnohodnotnú prevenciu. Stále pokračujte v manuálnom uvoľňovaní už hlbších častí svalov lýtka. V strečingu lýtka a predkolenia ako aj chodidla by ste mali byť už profesionálmi. Tejpujte už len počas záťaže, aby ste pomohli svalom nepreťažovať sa.

Chodidlo by už malo byť plnohodnotne uvoľnené a odblokované predchádzajúcou dôslednou terapiou. Lastovička na bosu je samozrejmosťou, a tak sa môžete pustiť do obnovy techniky kroku, behu. Cieliť záťaž chodidla nielen na kvantitu, ale aj kvalitu. V tom vám vedia pomôcť základne pohyby z bežeckej abecedy.

Po výraznejšej záťaži ešte stále schladzujte lýtko a následne ho aktívnejšie prekrvte, už môžete aj so záťažou.

Ak sa ani po tomto návode neviete zbaviť problémov s okosticami, pomôže vám len odborník.
6.8.2020 / Bežecká škola / Autor: Erika Bršelová /  Foto: Bigstock