Čo jesť pred polmaratónom, kedy, ako, čo piť a jesť počas preteku

Čo jesť pred polmaratónom, kedy, ako, čo piť a jesť počas preteku
K úspore energie nestačí len dobre a výdatne sa v správny čas najesť, ale tiež sa dobre  vyspať. Pamätajte si, že najdôležitejšia noc pred pretekmi je v prípade Bratislavského polmaratónu noc z piatka na sobotu, takže sa snažte v túto noc spať najdlhšie, oslavovanie nechajte na nedeľu, keď budete oslavovať, že ste prežili.
A teraz k tomu jedeniu.

V sobotu si dajte k obedu cestoviny s brokolicou a karfiolom a troškou bravčového alebo kuracieho mäsa. Ak ste vegetariáni, dajte si namiesto mäsa nejaké rastlinné bielkoviny a celé to zalejte smotanovou alebo syrovou omáčkou. Na večeru si dajte už niečo ľahšieho, napríklad zeleninový šalát so syrom a celozrnným pečivom. V nedeľu ráno si dajte ľahké raňajky, napríklad vianočku s džemom. Ak dostanete hlad môžete si dať hodinku pred štartom nejakú tyčinku, napríklad VOLTAGE ENERGY CAKE. Tyčinka vás zasýti a dodá dôležitú energiu. Ak tyčinky nie sú práve vaša obľúbená strava môžete siahnuť po energetickom gély ENDUROSNACK. Jeho obsah tvorí najmä zložené sacharidy a poskytne vám postupne sa uvoľňujúcu energiu. Endurosnack si dajte tak 15 minút pred štartom a zapite 200 -250 ml vody.

Pitie

Posledné dni pred pretekmi sa snažte veľa piť a to aj napriek tomu, že nebudete mať práve pocit smädu. Pamätajte si, že keď máte pocit smädu, znamená to, že už je neskoro. Dostatok vody v tele znamená, že vám všetky telesné tekutiny dobre prúdia, že krv môže roznášať po tele živiny a kyslík tam, kde sú potrebné. Zároveň potom tiež spoločne s lymfou odvádza z tela všetko, čoho sa treba zbaviť. Ak tento tok obmedzíme nedostatočným prísunom vody, znamená to jediné, všetky procesy v vašom tele sa spomalia a tým pádom sa spomalí vo vlastnom závode aj náš krok. Preto je tiež dôležité dopĺňať tekutiny pri behu.

Čo, ako a kedy piť pri pretekoch

Množstvo prijatých tekutín sa riadi vaším tempom, vašou hmotnosťou a tým, ako ste oblečení a teplotou okolitého vzduchu. Pozor ale na to, aby ste si mysleli, že keď sa moc nepotíte, nemusíte piť. Čo keď fúka vietor? Silnejšie prúdenie vzduchu okolo vás znamená, že všetko na vás rýchlejšie uschne, teda aj pokožka a vy nemáme pocit, že sa nejako moc potíte. Ak by ste na každej občerstvovačke nevypili 2 - 3 dcl nápoja, mohli by ste si to odskákať dehydratáciou. Rovnako tak ale môžete dehydrovať, ak budete piť príliš nasýtené nápoje (nápoje s vysokým obsahom minerálov - solí).

Na občerstvovačke pokojne prejdite do chôdze a napite sa v pokoji. Tých pár "stratených" sekúnd hravo zase doženiete. Je to lepšie, než si všetku vodu vyliať po celej tvári a na tričko.

Jedlo

Na polmaratóne nie je jedlo až tak dôležité, teda pokiaľ nebudete na trati dlhšie ako dve hodiny. Ak predpokladáte, že budete na trati dlhšie, dajte si do ľadvinky energetický gél, hroznový cukor alebo tyčinku, niečo, čo máte odskúšané z minulosti a viete, že vám nebude robiť problémy, prípadne ďalej v texte nájdete odporúčania na špeciálnu výživu. Ak budete počas preteku jesť, začnite s tým dostatočný kus pred občerstvovačkou, aby ste to potom mohli zapiť.

V cieli pretekov

V cieli pretekov sa najskôr snažte zavodniť, urýchlite tým regeneráciu. Najskôr vypite 3 - 5 dcl. vody a ak budete mať chuť na pivo, tak dajte najskôr nealkoholické a až po ňom to svoje obľúbené.

Je celkom možné, že budete mať v závere pretekov neodolateľný hlad, vo chvíli keď dobehnete sa nebudete môcť na jedlo ani pozrieť. Potom si dajte najskôr len čistý vývar s rezancami. Uvidíte, že do hodinky po tejto medicíne sa vám chuť k jedlu vráti.

Špeciálna výživa tesne pred polmaratónom a pri ňom

Polmaratón nie je po stránke stravovania tak problémový ako maratón, ale napriek tomu, hlavne pre tých, čo bežia prvýkrát, alebo ktorých tempo je nižšie a dá sa preto predpokladať, že budú na trati dlhšie ako 2 hodiny, by mali počas neho energiu doplniť. Pokiaľ ide o iontové nápoje, ktoré budú podávané na trati, by mali mať správnu koncentráciu, pretože na ich namiešanie by na každej občerstvovačke mali dohliadať odborníci, ktorí vedia, ako všetko správne namiešať, aby to slúžilo k prospechu bežiacim. Ak ale nemáte skúsenosti s konzumáciou ióntových nápojov a pri prvom dúšku pocítite, že to nie je ono, odložte ho a pite pri preteku radšej len vodu.

Dopĺňanie energie


Zase platí pre tých, čo pobežia pomalšie, teda dlhšie, tým myslím dlhšie ako 1:40 ...

Pre tých mám tieto odporúčania:
10. kilometer CARBONEX
17. kilometer TURBOSNACK

INFORMÁCIE PRE VŠETKÝCH - pol hodiny pred štartom

Možno trošku nelogicky, ale v behu, rovnako ako v živote, si veľakrát s logickým uvažovaním nevystačíte:). Tu je tá logika v tom, že toto odporúčanie platí, ako pre tých pomalších, tak pre tých, čo sa chystajú prekonať svoje osobné rekordy a je jedno, či chcú bežať tesne cez hodinu alebo 1:30. VŠETKÝM Polhodinu pred ŠTARTOM DOPORUČUJEM DO SEBA prehltnúť CARNIFORM alebo Carnitin1000. Carnitín 1000 si určite zaslúži vašu pozornosť aj kvôli obsahu koenzýmu Q10!

Prečo CARNIFORM alebo Carnitín 1000?

O potrebe rozcvičenia - prekysličenia organizmu už ste snáď niečo počuli či čítali. Slúži vám pre rozohriatie a prekysličenie svalov a úponov, ale aj k celkovému prekysličeniu organizmu a naštartovaniu metabolizmu, aby vám bolo telo schopné po celú dobu preteku dodávať energiu zo zásob, ktoré si nesiete vo forme glykogénu a tukov vo svojom tele. CARNIFORM a Carnitín 1000 vám pomôže naštartovať spaľovanie tukov, aby mohli byť čo najúčelnejšie spálené a dodali vám pre samotný výkon čo najviac energie a hlavne, aby vám ju dodali v čase, keď to budete najviac potrebovať a nezačali s tým, až keď už budete relaxovať po preteku a budete si hovoriť, že ste to mohli dať lepšie, keby ..., veď viete, čo sú to keby?

17.3.2011   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články