Chráňte si zrak. Ako si vybrať okuliare na behanie

Chráňte si zrak. Ako si vybrať okuliare na behanie
Slnečné okuliare síce nie sú pri behaní také nevyhnutné ako napríklad pri cyklistike, ale aj napriek tomu sú v letných mesiacoch veľmi užitočné. Správne vybrané okuliare vám spríjemnia pohyb na slniečku a predovšetkým ochránia vaše oči. 
Prvým krokom pri výbere nových okuliarov je voľba optiky. Existuje celý rad technológií úpravy skiel, z ktorých si môžete vyberať. Každá má svoje výhody aj nevýhody a hodí sa do iných podmienok.

Základným parametrom slnečných okuliarov je ich priepustnosť svetla (VLT = Visible Light Transmission). V tomto smere sa šošovky okuliarov rozdeľujú na kategórie 0 až 4. Kategória 0 označuje číre alebo veľmi mierne stmavené sklá a VLT sa pohybuje medzi 80 a 100 percentami. S rastúcim číslom kategórie rastie aj miera zatmavenia. Jednotka zodpovedá priepustnosti 43 – 80 percent a dvojka 18 – 43 percent. Výrazná väčšina tmavých športových okuliarov spadá do kategórie 3 s priepustnosťou 8 – 18 percent a stretnúť sa môžete aj s kategóriou 4, kde obvykle ide o špecifické okuliare (napr. pre pohyb na snehu) a priepustnosť je minimálna možná, teda 3 – 8 percent.

Aby sme uviedli vyššie uvedené čísla trochu do kontextu, tak číre sklá (kat. 0) využijete najviac za šera alebo v tme. Skrátka všade tam, keď okuliare plnia predovšetkým ochrannú funkciu pred vetrom a hmyzom. Do slnečných dní sa najviac hodí vyšší stupeň zatmavenia (kat. 3), ktorý chráni oči a umožní vám bez obmedzenia fungovať aj na priamom slnku. Pokiaľ vám štandardné tmavé okuliare nevyhovujú, alebo naopak hľadáte pre svoje oči najvyššiu možnú ochranu, potom smerujte výber do kategórií 1 a 2 (pre svetlejšie zatmavenie), alebo kategórie 4 (pre vysoký stupeň zatmavenia).

Zatmavenie okuliarov sme si teda vysvetlili, teraz sa pozrieme na jednotlivé typy skiel, s ktorými sa môžete pri slnečných okuliaroch stretnúť. Materiálovo ide prakticky vždy o bezpečnostné plasty, ale zásadným spôsobom sa líšia ich spracovanie a povrchové úpravy.
 

Zrkadlové sklá

Najobyčajnejšou kategóriou skiel sú tzv. zrkadlá. Tmavé okuliare s reflexnou vrstvou na vonkajšej strane. Táto reflexná vrstva pomáha odrážať slnečné lúče a chráni tak vaše oči. Navyše zrkadlová úprava dobre vyzerá a vy máte možnosť širokého výberu farieb podľa svojho vkusu.

Miera zatmavenia zrkadlových skiel je konštantná a tento typ skiel nemá žiadne špecifické vlastnosti.

Polarizačné sklá

Pokročilejšia verzia optiky je obľúbená najmä u vodičov a cyklistov. Uplatnenie však nájde všade, pretože polarizačné sklá dávajú veľmi dobrý obraz (dobre sa cez ne pozerá).

Denné svetlo sa šíri vo vlnách, ktoré kmitajú všetkými smermi. Pokiaľ sa tieto vlny odrazia od lesklého nekovového povrchu, stávajú sa svetlom polarizovaným, ktorého vlny sa pohybujú iba v dvoch rovinách - horizontálne a vertikálne. Vertikálne polarizované svetlo je pre náš zrak užitočné, pretože nám umožňuje vidieť kontrastne a farebne. Horizontálne
polarizované svetlo naopak vytvára nepríjemné oslnenie a šumy. Polarizačné sklá slúžia práve na odstránenie všetkých horizontálne polarizovaných vĺn a chránia vaše oči pred všetkými negatívnymi vplyvmi. Výsledkom je „čistejšie“ videnie priestoru bez oslňujúcich a rušivých prvkov.

Polarizačné sklá sa môžu hodiť pri behu po ceste, v meste aj v lese. Čiže všade tam, kde máte okolo seba množstvo plôch, ktoré odrážajú svetlo. Či sú to okná alebo vodné plochy, na tom už nezáleží.

Miera zatmavenia skiel je aj v tomto prípade nemenná.
Fotochromatické sklá

Medzi bežcami sú veľmi obľúbené tzv. fotochromatické sklá, ktoré dokážu meniť úroveň zatmavenia v reálnom čase. Miera zatmavenia sa mení podľa intenzity UV lúčov, ktoré dopadajú na plochu skiel. Keď ste vnútri alebo v tieni, sklá sú svetlé, a len čo sa ocitnete na priamom slnku, takmer okamžite stmavnú.

Rozsah zatmavenia sa udáva vždy pri konkrétnom modeli okuliarov a pri kvalitnejších kúskoch sa pohybuje naprieč tromi kategóriami (napr. kat. 0 – 2 pre okuliare číre až stredne zatmavené, alebo kat. 1 – 3 pre okuliare mierne až výrazne zatmavené). Lacnejšie fotochromatické okuliare zvládajú zatmavenie iba v rozsahu dvoch kategórií.

Obrovskou výhodou fotochromatických skiel je schopnosť rýchlo sa prispôsobiť, takže pri prebehnutí lesom alebo tmavým miestom nemusíte odkladať okuliare z očí. Miernou nevýhodou je náchylnosť na poškriabanie, pretože fotochromatická vrstva nie je taká tvrdá ako na klasických šošovkách. Pri nákupe fotochromatických okuliarov počítajte aj s vyššou cenou.

Existujú aj sklá, ktoré kombinujú fotochromatiku a polarizáciu. Tie sa radia medzi najkvalitnejšiu, ale aj najdrahšiu športovú optiku na trhu.

Oakley Prizm

Prizm je špeciálna technológia značky Oakley založená na špecifickom zafarbení skiel a vytiahnutí kontrastov. Šošovky Oakley Prizm sú navrhnuté tak, aby zvýraznili potrebné farby pre konkrétny šport. Dokážu potlačiť nepotrebnú časť spektra a zdôraznia farby, ktoré treba vidieť pre optimálny výkon. Existuje celý rad skiel Prizm podľa športu, na ktorý sú okuliare určené. Inak vyzerá Prizm na golf a inak na cestnú cyklistiku alebo beh. Vďaka svojim optickým vlastnostiam je Prizm zaujímavou alternatívou k fotochromatickým okuliarom. A to aj napriek tomu, že miera zatmavenia je pri tomto type skiel nemenná.

Tvar okuliarov

Či už dáte prednosť zrkadlám, polarizácii, fotochromatike alebo Prizmu…, zostáva iba vybrať správny tvar. To je veľmi individuálna záležitosť, pretože každému sedí a pristane niečo iné. Bežci by však mali zohľadniť niekoľko základných vecí.

V prvom rade vám musia okuliare na tvári dokonale sedieť. Nesmú sa posúvať po nose dole, tlačiť za ušami alebo sa zasekávať o obočie, keď žmurkáte. Niekto siahne po prvých okuliaroch a všetko je perfektné. Inokedy je potrebné vyskúšať desiatky rôznych rámov, kým nájdete ten pravý. Bežci by mali preferovať čo najľahšie okuliare, ktoré minimalizujú riziko poskakovania. Plocha skiel by mala byť naopak čo najväčšia, aby nič nebránilo pohľadu do všetkých strán bez nutnosti otáčať celou hlavou. Výhodou je aj otvorená konštrukcia, ktorá umožní prúdenie vzduchu a obmedzí potenie. Z toho dôvodu väčšina bežcov preferuje okuliare bez rámov alebo iba s horným rámčekom.

Ak hľadáte kvalitnejšie, a teda aj drahšie okuliare, potom vám odporúčame návštevu kamennej predajne, kde si môžete všetko starostlivo vyskúšať. K najobľúbenejším značkám medzi bežcami patria Oakley (modely Sutro, Kato, Encoder alebo EVZero), Bliz (modely Breeze, Hero, alebo Matrix), Julbo (modely Rush a Aerolite), alebo 100% (Hypercraft alebo S3). Z lacnejších značiek je to najmä R2.
24.8.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: Vít Kněžínek   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články