Bratislavské mosty: Čo robiť pred pretekmi - ako sa vyvarovať chýb ?

Bratislavské mosty: Čo robiť pred pretekmi - ako sa vyvarovať chýb ?
Predohrou novoročných osláv sú už tradične - silvestrovské behy. Na Slovensku  je najväčším jednoznačne Silvestrovský beh cez bratislavské mosty. Tento beh by sa dal nazvať aj ako zimný beh Devín - Bratislava, pretože dĺžka tratí sa približne zhoduje. Rozlúčte sa zo starým rokom behom a bez zranenia.

Psychika a adrenalín

Napriek tomu, že ste zvládli odtrénovať všetko, čo ste mali v tréningu predpísané, tak pretek je úplne niečo iné. Hlavne si treba uvedomiť, že začnú nepríjemne pracovať vaše nervy, vyplaví sa vám adrenalín a vy sa nebudete stačiť čudovať, čo to vyvádzate. Od štartu vyrazíte ako splašený kôň, napriek tomu, že ste si stokrát hovorili, že už v živote takú blbosť neurobíte a vybehnete pekne rozvážne tak na trištvrte plynu.

Tak čo s tým, aby sme túto chybu neurobili? Ťažká rada. Snáď len si uviazať okolo pása pneumatiku od traktora, aby nás trochu brzdila. Môžete si ale tiež naprogramovať športtester tak, aby vás upozornil, akonáhle prekročíte tempo, ktoré ste si stanovili. Ak ho nevlastníte, dohodnite sa, alebo vyhľadajte v štartovom poli niekoho, o ktorom viete, že zvláda svoje emócie a vybieha vždy od štartu rozvážne a vaším tempom, a toho sa prvé kilometre držte. Akonáhle budete rozdýchaní a vaše svaly budú mať správnu teplotu, tak potom už môže prasknúť do koní a ísť podľa svojho.

Oblečenie či skôr nedostatočné oblečenie

Optimálne sa obliecť znamená, obliecť sa na behanie tak, aby sme príliš neobmedzovali svoju hybnosť a zároveň udržiavali telo v optimálnej telesnej teplote.Telo si samo dokáže strážiť pomocou termoregulácie optimálnu teplotu, ak je mu chladno, obmedzí prietok krvi do krvných kapilár končiacich v podkoží, v tej chvíli nás začnú oziabať ruky a nohy, prípadne tvár, teda nechránené, alebo nedostatočne chránené miesta.

Z tohto dôvodu osobne neodporúčam natierať sa pred behom hrejivou emulziou, pretože tá spôsobuje práve otvorenie týchto kožných kapilár, aby sa povrch tela ohrial, a tým nám odchádza veľké množstvo energie. Natierať sa hrejivou emulziou je vhodné len pred pretekom, kedy budete na trati do 30 minút alebo okolo tejto doby, v prípade dlhších tratí, dlhšie predpokladanej doby na trati, je účinok natierania skôr negatívny - jednoducho vám dôjde energia, spomalíte, budete na trati o to dlhšie a môžete prechladnúť, dôsledkom čoho potom budete ohrození chorobami z prechladnutia!

Rozcvičenie pred pretekmi

Ak pri bežnom tréningu nepokladáte rozbehanie a rozcvičenie za dôležité a rovno do toho vletíte, tak pred pretekmi by ste mali na túto svoju prax zabudnúť a dôkladne sa rozbehať cca 2 - 3 km, podľa toho, ako dlho vám trvá rozohriatie a prekysličenie svalov. Dať si pár písmeniek atletickej abecedy, 4 - 5 roviniek (100 m úsekov v tempe 18 - 25 s. - Podľa výkonnosti) a nakoniec rozcvičenia ľahko vybehnúť 300 - 400 m. Rozcvičkou nielenže správne nahrejete svoje svaly, rozdýcháte pľúca, ale aj naštartujete svoj metabolizmus, aby ste potom mali po celý pretek dostatok energie a nezrútili sa niekoľko kilometrov pred cieľom.

Vybehanie po pretekoch

Ak si myslíte, že behať ešte po preteku je holá šialenosť, tak nebežte. Potom sa ale nachystajte na to, že druhý deň, vám zrazu bude pripadať, že máte nohy ako z olova. To preto, že ste na nohách všetky svaly pekne zatiahli. Prekonajte radšej svoju prirodzenú túžbu si čo najskôr s kamarátmi sadnúť a prebrať pri pive dojmy z preteku a vydajte sa ešte veľmi pomalým klusom na 1 či 2 kilometríky. Týmto jednoduchým spôsobom sa naštartujú vo vašom tele regeneračné procesy a tie potom veselo pôjdu ďalej aj vo chvíli, keď už skutočne budete s kamarátmi niekde v teplom šenku rozoberať, ako vám to dnes dobre bežalo. Áno a ešte jednu nepríjemnú radu nakoniec. Skôr ako si dáte prvé pivo, vypite aspoň pol litra vody. Neocenia to len vaše obličky, ale celé vaše vyprahnuté telo.

Čo ak nasneží a bude mrznúť ?

Behanie v čerstvom snehu, udupanom snehu či na ľade má svoje špecifiká. Taktiež behanie v zime a mraze má svoje pravidlá. Z týchto potom možno odvodiť určité zásady, ktoré by sme mali dodržiavať a ctiť, ak chceme, aby to bolo našej kondícii a nášmu zdraviu prospešné.

Povrch, na ktorom bežíte, má tiež čo povedať do výdaja energie
Určite už ste to zistili sami, keď bežíte po dobrom - hladkom asfalte, noha sa vám na povrchu dobre odráža, dochádza k minimálnemu treniu a tým k minimálnym stratám na rýchlosti. Keď bežíte na horšom asfalte, na kockách, lesnej ceste, v snehu, v snehovej kaši ..., cítite, že pri odvaľovaní dochádza k zvýšenému treniu alebo podklzovaniu. Ak chcete udržať rovnaké tempo, ihneď sa to odrazí na vyššej tepovej frekvencii - musíte vydať viac energie. Toto by ste si mali uvedomiť, aj keď pobežíte kvalitný tréning v zimných podmienkach. Ak máte napríklad v pláne bežať kvalitnú desiatku, tak ju bežte tak, aby ste po jej skončení mohli ľahko 5 minút či kilometer vyklusať a potom sa snažte dostať čo najskôr do tepla, osprchovať a prezliecť do suchého.

Dýchanie pri zimnom behaní
Dýchať musíme rovnako v zime ako v lete,ak klesne však teplota pod 5 stupňov pod nulou, tak sa snažte chrániť dýchacie cesty, ja to robím tak, že mám pred ústami a nosom návlek, cez ktorý dýcham. Vdychovaný vzduch nie je predsa len tak surový. Ak to udýcháte, snažte sa v zime nadychovať aj vydychovať nosom. Jednak sa priechodom nosom vzduch trošku ohreje, a pokiaľ ide o výdych, obmedzíte tak vylučovanie tekutín. Ústna dutina je predsa len o dosť väčšia ako nosová, takže množstvo pary, ktoré pri výdychu vydychujeme,  je podstatne menšie.

Pitný režim v zime
Pitný režim v zime je rovnako dôležitý ako v iných obdobiach roka, možno ešte dôležitejší, pretože si nedostatok tekutín uvedomíme až vo chvíli, kedy máme smäd - a to je už neskoro. Potrebu pitia si neuvedomujeme, pretože sa zdanlivo nepotíme. V zime behám s termoflašou, v ktorej mám teplý čaj alebo iný teplý nápoj. Aj iontové nápoje sa dajú namiešať teplé. Takže NEZABÚDAJTE Aj V ZIME PRI BEHU PIŤ!

Prajem Vám Šťastný Nový rok!
29.12.2011   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články