Bolesť kolena. V čom je problém? Nevhodná obuv, zlý štýl behu?

Bolesť kolena. V čom je problém? Nevhodná obuv, zlý štýl behu?
Dostal som otázku od Patrika Zábrodského, ktorý má problém s kolenami. Jeho otázka konkrétne znie: "Mám väčší problém s behaním, lebo ma neustále bolia kolená. Behám 6 km, 10 km; 2 dni voľno, 10 km, 6 km; 2 dni voľno. Teraz už týždeň bez behania. Chcel by som si navýšiť svoju doterajšiu dávku kilometrov na 6 km, 15 km; 2 dni voľno; 6 km, 10 km; 2 dni voľno. Mám 31 rokov, vážim 83 kg meriam 178 cm, topánky používam New Balance, chodidlá mám ploché a nohy mierne do X. Plocha na ktorej behám - 1,5 km betón, zvyšok spevnená cesta. Proti odstráneniu bolesti som skúšal Nutrend FLEXIT liquid, teraz enduro Flexit. Bolesť kolien je pri chôdzi do a zo schodov v prednej časti kolena. Niekedy pravá, niekedy ľavá strana. Bolesť je v oboch kolenách. V čom je problém? Nevhodná obuv, zlý štýl behu? Fakt neviem. Behanie ma baví a nerád by som s tým prestal.
Patrik, prestať behať rozhodne nemusíš.


Problém môžu byť topánky - ich vek (opotrebenie), ich vhodnosť

Pokiaľ ide o vek, tak bežecké topánky, aj tie najkvalitnejšie, vydržia po technickej stránke, to je po stránke, kedy skutočne účinne ochránia nohu a nielen ju, ale aj kolená, členky, bedrá, chrbát, chrbticu, maximálne 800 km. Pri tvojej váhe však ešte menej, tam by som to odhadoval už niekam k 650 km. Je potrebné si uvedomiť, že pri každom dopade pôsobíme na topánku silou cca 600 kg – to sa premietne do podrážky, medzipodrážky, podošvy, vložky. Aj keď topánky môžu vyzerať na prvý pohľad vo výbornej forme, jednoducho tie vlastnosti po týchto kilometroch z nich doslova vytlčieme!

Píšeš, že máš nohy do X a ploché, v tom prípade máš pravdepodobne pronáciu - odporučil by som vyšetrenie a ak sa potvrdí moja domnienka, kúpiť si bežecké topánky na kontrolu pronácie a ešte si nechať urobiť špeciálne vložky do topánok.


Problémom môže byť aj tempo, ktorým beháš

Je dôležité napr. pri tvojom 6 km behu, aby si prvých 1500 m - 2 km bežal úplne voľne, aby si si prehrial svaly, okysličil telo, naštartoval metabolizmus. Potom môžeš prejsť do svojho obvyklého tempa a v tom vydržať do piateho kilometra. Posledný kilometer zase dobehni voľne. Pri desať resp. pätnásť kilometrovom behu daj zahrievacej fáze aspoň 3 km, a nikdy nezabúdaj na záverečný kilometer zvoľniť, aj keby sa ti chcelo letieť s vetrom o preteky. Zvoľnením začínaš aktívnu regeneračnú fázu.


Problémom môže byť aj bežecký štýl

To by som ťa ale musel vidieť, aby som ti mohol poradiť čo s tým. Problémom môžu byť tiež, hoci sa to môže javiť u človeka, ktorý behá podivné, ochabnuté stehenné a lýtkové svaly.


Problémom môže byť aj zápal v kolenách

Problém už môže byť ďalej, to znamená, že si si už vybehal zápal, v tom prípade by som ti odporučil si kúpiť Flobenzym a ten brať tak týždeň - Flobenzym sa aplikuje už pri zápaloch. Na doliečenie by som potom odporučil brať Wobenzym - a to až do ustúpenia bolesti.


A čo na to hovorí lekár ?

  • Poranenie meniskov býva častejšie z vonkajších príčin, nemožno ale vylúčiť ani vnútorné príčiny.
  • Poranenie krížových väzov býva zdrojom bolestí aj u bežcov, hoci vzniká najčastejšie kontaktným športom a pri rýchlostných športoch ako napr lyžovanie.
  • Poranenie chrupaviek - chondromalacia - pri asymetrickom zaťažení kolena. Je súčasťou syndrómu bežeckého kolena.
  • Preťaženie a dysbalancia v oblasti svalového a úponového aparátu kolenného kĺbu, väčšinou spôsobené poruchou postavenia nohy, končatiny a teda kolena pri behu. Niektorí autori považujú túto etiológiu za rozhodujúcu pre syndróm bežeckého kolena a zodpovednou za väčšinu ťažkostí bežcov v oblasti kolenného kĺbu.
  • Skrátenie iliotibiálného traktu - teda väzivové pásiky vonkajšej strany stehna upínajúceho sa pod vonkajší dolný okraj kolena.
  • Kolenná plica - záhyb vnútrokĺbnej výstelky po oboch stranách jabĺčka a môže byť náhodným nálezom alebo zdrojom vážnych problémov v oblasti kolena.
  • Kolenná bursa - viacero vačkov v oblasti kolena, ktoré sa môžu zapáliť dráždením alebo aj naplniť výpotkom.

Bolesti patelárneho väzu - resp. väzu pod kolenom pripájajúceho kolennú kosť k drsnatine holennej kosti. Jedná sa o bolesti buď tohto väzu, alebo jeho úponu k holennej kosti. Toto poranenie je známe ako skokanské koleno.

Liečba bežeckých ťažkostí začína vždy konzervatívne, cvičením, rehabilitáciou, ortézou alebo prípadne ortopedickou stielkou k zamedzeniu vnútornej rotácie jabĺčka pri nadmernej pronácii. Iste sa liečba mení podľa lokality ťažkostí a zdrojmi preťaženia, ako sú skrátené štruktúry. Artroskopické operácie sú niekedy jedinou možnosťou k stanoveniu presného zdroja ťažkostí. Časté sú samozrejme kombinácie poranenia kolena z vnútorných a vonkajších príčin pri kombinácii rôznych športových aktivít.


30.1.2014   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Mirek Vostry

Ďalšie články