Bežecká obuv vás nenaučí behať a ani neochráni pred bežeckými zraneniami, skôr naopak

Bežecká obuv vás nenaučí behať a ani neochráni pred bežeckými zraneniami, skôr naopak
Cestná bežecká obuv má kopať dopredu, nie váš dopad tlmiť. Trailová obuv vás má pri došľape podržať, aby ste sa mohli dobre odraziť, aby ste sa pri došľape nekĺzali. Barefoot obuv vás nenaučí behať správne, ani nestlmí dopad, pri odraze vám nepomôže, ale po určitom čase behania (odporúčam najskôr po roku) vám pomôže spevniť telo a narovnať sa.
V bežeckej verejnosti prevláda názor, že bežecká obuv má predovšetkým dobre tlmiť a tým chrániť pohybový aparát bežca proti bežeckým zraneniam. Tento názor prikrmujú výrobcovia, ale aj predajcovia bežeckej obuvi, pretože ľudia chcú počuť: táto obuv výborne tlmí a ochráni vás pred bežeckými zraneniami.

Bežecká obuv tlmí, to áno, ale pri jej konštruovaní ide hlavne o to, aby čo najlepšie odrážala, aby bežcov hnala dopredu. Aby tí, čo v nej behajú, vyhrávali! Preto firmy zaoberajúce sa výrobou bežeckej obuvi usilujú o to, aby práve v ich obuvi behali tí najlepší, aby ich značka bola videná na stupňoch víťazov.
Na to, aby ste ich túto hlavnú vlastnosť využili, potrebujete mať dobrú bežeckú techniku, ktorou bohužiaľ disponuje zhruba 10 % ľudí, ktorí behajú. Problémom je aj to, že keď vás obuv ženie dopredu, musíte mať okrem dobrej techniky aj dobrú fyzickú kondíciu, aby ste tempo, do ktorého vás obuv núti, aj dokázali udýchať. Ak dobrú fyzickú techniku nemáte, podvedome povolíte kolená (sadnete si do toho), začnete došľapovať pred seba (brzdiť), ako keď bežíte z kopca. Tým sa váš beh stane až o 20 % namáhavejší, čo so sebou prinesie to, že si do toho ešte viac sadnete, vaše telo (postavenie) sa začne rúcať a vy sa budete cítiť, ako by ste ťahali na chrbte vrece zemiakov.

Ak toto nechcete, a kto by to tiež chcel, že áno, tak si naštudujte niečo o technike behu a začnite na nej viac pracovať. Prinesie vám to väčší efekt ako tisíce nabehaných kilometrov. Ak si to chcete uľahčiť, zúčastnite sa bežeckých workshopov Miloša Škorpila.


Miloš Škorpil  organizuje bežecké workshopy, na ktorých poradí, ako behať technicky správne. Vysvetlí vám, prečo je lepšie sa rozbiehať na začiatku pomaly. Ďalej sa dozviete, ako si dobre postaviť tréning, aby ste sa zlepšovali, aby ste mali dostatok energie a nezarábali si na zranenie z preťaženia. Dozviete sa viac aj o tom, ako si vybrať bežeckú obuv, ako sa na beh obliekať, prečo je lepšie na konci behu zvoľniť, než sa snažiť bežať až do konca naplno. A určite bude aj voľná diskusia.

Termíny bežeckých workshopov:

5.1.2023 NaBoSo Praha – Poděbradská
13.1.2023 leguano Ostrava
14.1.2023 leguano Trnava
15.1.2023 barefoot Bratislava
4.2.2023 leguano Praha – Dejvice
26.12.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články