Bežcova dilema: Jesť, či nejesť pečivo?

Bežcova dilema: Jesť, či nejesť pečivo?
Pečivo, cestoviny, kuskus. Potraviny, ktoré neodmysliteľne patria do zdravého jedálnička každého človeka. Celozrnné sušienky, chrumkavé müsli s vlákninou. Zdravá energia na celý deň. Alebo ... je to celé trochu inak? A rovno to prezraďme: áno, naozaj je.
Čo keď sa s nami potravinársky priemysel natoľko zahráva a opíja nás svojimi výrobkami tak dômyselne, že strácame prehľad, čo je vlastne naozaj zdravé? Čo keď každý deň znova a znova otvárame peňaženku a kupujeme výrobky, ktoré majú s pôvodnými potravinami pramálo spoločného?

"Ja to vybehám"

Žijeme v modernej spoločnosti, ku ktorej samozrejme patria aj moderné potraviny. Daň, ktorú za to platíme, je ale dosť veľká. Prejavuje sa plazivo, nenápadne, až jedného dňa prepukne v podobe choroby "nevysvetliteľného pôvodu", poškodenie kĺbov alebo srdcového zlyhania. Všetci sa potom veľmi čudujú, ako sme k tomu prišli. Vrátane nás.

Jedným z hlavných vinníkov týchto problémov je dnešná podoba pšenice. Je všadeprítomná. Veľakrát si ani neuvedomíme, že ju konzumujeme - stretávame sa s ňou v podobe dochucovadiel, zahusťovania, je tam, kde by sme ju nikdy nečakali. Ak sa pridá k tomu obsah fruktózo-glukózového sirupu alebo kukuričného škrobu, ktorý nájdeme v takmer každej balenej potravine, máme zamiesené na problém.

Všetko toto totiž síce v malom množstve neškodí, ak sa však stravujeme ako dnešný bežný človek, jeme pšenice (a tiež fruktózy) niekoľkonásobne viac, než je zdravé. Áno, bežec to vybehá, ale ... o to tu nejde. Tu ide o vplyv na zdravie, nie o prebytočnú energiu.
Zdravotné problémy spojené s konzumáciou pšenice

V októbri minulého roka som o tom napísala článok - Po čom najviac priberáme. Impulzom pre mňa bola kniha Williama Davisa - Život bez pšenice (v origináli Wheat Belly, 2011), moje osobné skúsenosti a skúsenosti mojich klientov. V niekoľkých dňoch od zverejnenia článku sa zdvihla vlna nadšenia, ktorú som vôbec nečakala, začali mi písať desiatky ľudí, ako malo práve vylúčenie pšenice najväčší vplyv na ich zdravie, energiu a hmotnosť.

V článku sa okrem iného dočítate, ako dnešná podoba pšenice škodí po zdravotnej stránke (Nečakaný infarkt, choroba neznámeho pôvodu? Možno, že pôvod zase tak neznámy nie je). Na vašom zdraví a kondícii sa vždy podieľa viacero faktorov ako stres, toxíny v strave, dostatok vitamínov a minerálov a podobne, ale nadmerná konzumácia pšeničných výrobkov hrá možno väčšiu úlohu, než si dokážete predstaviť.

Vysvetlené v kocke: konzumácia pšenice má neblahý vplyv na naše cievy (choroby srdca), významne sa podieľa na obezite, je spájaná so vznikom zápalových ochorení kĺbov, ale aj čriev (reumatoidná artritída, Crohnova choroba a ďalšie).


Závislosť, absťák, mámenie - ako z toho von

Pravidelnou a nadmernou konzumáciou pšenice sa môžete dostať do začarovaného kruhu. Funguje totiž ako chuťový stimulant - chcete stále viac! Pšenica má do určitej miery nadvládu nad našou psychikou. Pri trávení vznikajú zlúčeniny podobné morfínom a po konzumácii tak dochádza k miernej eufórii.

Riešenie? Nahraďte obilniny a jednoduché cukry zvýšeným príjmom zeleniny, kvalitnými bielkovinami a hlavne správnymi tukmi. Doplnkovo ​​môžeme zaradiť aj ryžu, zemiaky, proso, a pohánku, v ešte menšej miere potom raž a ovos. Pšenicu, v jej dnešnej podobe, nejedzte najlepšie vôbec.

Energiu pre svoje bežné dni čerpajte z tukov. Jedzte správne tuky v dostatočnom množstve a bude vám hej. Pridávajte do šalátov olivový olej, jedzte avokádo, používajte kvalitný kokosový tuk a masť na tepelnú úpravu, nebojte sa masla a kvalitnej smotany, konzumujte orechy. Príjem sacharidov vám postačí do 150gramov denne. Ak chcete schudnúť, jedzte ich ešte menej (50-100 gramov). Samozrejme, vaša strava je závislá na náročnosti tréningov, svoj ​​príjem sacharidov aproximujte aj svojim cieľom (chudnúť / nechudnúť / pribrať) a tak, aby ste sa cítili čo najlepšie.
Pre hrubú orientáciu, bielkovín potrebujete 1-1,5 gramu na kilogram aktívnej hmoty (čo je, zjednodušene povedané, hmotnosť mínus telesný tuk). Tuky by mali tvoriť 40 až 60 percent celkového energetického príjmu. Nebojte sa tukov, ale pri konzumácii živočíšnych potravín dávajte prednosť tým v bio-kvalite, alebo z voľného chovu.

Každý sme iný - počúvajte svoje telo

Každý máme trochu iný metabolizmus a sú takí aktívni jedinci, ktorým vyhovuje sacharidov oveľa viac ako 150 gramov, a to či už z dôvodu vysokej fyzickej aktivity, alebo tiež preto, že patria medzi sacharidové metabolické typy. Rozhodne ale čerpajte sacharidy čo najviac zo zeleniny a ovocia. V prípade, že chcete konzumovať aj pečivo, dajte prednosť kváskovému pred bežne predávaným (kde je miesto kvásku použité droždie). Kváskové pečivo je lepšie stráviteľné a lepšie využijete prítomné minerálne látky. Najlepším variantom je "celozrnný celožitný" alebo "celozrnný špaldový" kváskový chlieb. Pozor, je najlepším variantom pečiva, nie najlepším zdrojom sacharidov! Tým zostáva ovocie a zelenina.

Vezmite svoj jedálniček do vlastných rúk

Zaujímavosťou je, že v skorších dobách raňajkovali ľudia mäso, vajcia, rôzne kaše, zatiaľ čo palacinky alebo chlieb len občas. Z obilnín sa viac používalo proso (pšeno), pohánka, jačmeň a raž. V súčasnej dobe jeme príliš veľa pšenice.

Prečo si ľudia spájajú s raňajkami croissanty, buchty alebo misku cereálií? Uznávaný odborník Joseph Mercola na svojich webových stránkach píše: "To, čo v dnešnej dobe jeme, už neurčujú miestni farmári alebo podmienky sezóny, ale veľké korporácie."

Chybu teda neurobíte ani vtedy, keď budete jesť čo najmenej priemyselne spracovaných potravín, jednoduchý sortiment, ktorý vám individuálne vyhovuje, a prispôsobíte ho svojim cieľom. Ak chcete napríklad trochu zhodiť, znížte príjem sacharidov. Nezabudnite jesť zdravé tuky a primerané množstvo bielkovín, inak budete mať hlad, chute a vaše telo bude strádať.

Zachovajte si zdravý rozum

Správnych informácií o zdravom jedálničku je u nás stále málo. Na vine sú predovšetkým lobby výrobcov potravín. Zlé informácie budete počuť aj z úst niektorých "kapacít", ktorým je ťažké neveriť, že pečivo, margaríny a ďalšie spracované potraviny nutne patria do vášho "pestrého" jedálnička. Ako by to netvrdili, keď si veľké potravinárske firmy tieto informácie tučne zaplatia.

Skúste si zachovať zdravý rozum, aj keď to dnes nie je jednoduché. Jediné, čomu môžete veriť, je vaše vlastné telo a vaše vlastné skúsenosti. Držím vám palce.
15.11.2024   /   Bežecká škola   /   Autor: rungo.cz, Anna Jermářová   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články