Bežci pozor! Toto je najlepšia prevencia pred vznikom pľuzgierov

Bežci pozor! Toto je najlepšia prevencia pred vznikom pľuzgierov
Základným pracovným nástrojom bežca je v každom ročnom období jeho noha. Je základom držania tela, zdrojom pohybu, odrazu a kontaktu s povrchom, na ktorom sa pohybuje.
Časť nohy zvaná chodidlo je vlastne plošinkou udržujúcou telesnú stabilitu. Noha je zárobkovou alebo „hobby“ možnosťou rovnakou ako klavíristove prsty. Pokiaľ má takýto cenný nástroj vydržať určitý čas, musí sa udržiavať v optimálnom poriadku. Aká je však skutočnosť?

Bežec často núti svoje chodidlá každodenne behať v tesnej obuvi nielen po mäkkých povrchoch, ale aj po asfalte, antuke, betóne, parketách, na tartane či škvare. Starostlivosť im však venuje minimálnu, respektíve len čo mu čas dovolí. Často je obuv nekvalitná, nesprávne zvolená, nezriedka poškodená a „vychodená“. To všetko spôsobuje kožné defekty a iné problémy, ktoré znižujú estetičnosť, ale aj funkčnosť nohy, čo môže mať negatívny vplyv na športovú aj pracovne – súkromnú výkonnosť. Bežec má horší odraz, pre bolesť sa znižuje razantnosť jeho šprintu aj vytrvalostného behu, necíti sa dobre. Preto nezaškodí zopakovať si zopár základných zásad, ktoré pomôžu udržiavať nohu a špeciálne chodidlá v „základnom stave“.

Zásada číslo jedna hovorí, že denne si mením ponožky, a to nielen v civilnom živote, ale aj na tréning – tiež v prípade jeho viacerých fáz, ak je medzi nimi prestávka. Rovnako tak je podstatné meniť alebo striedať, pokiaľ možno denne, topánky alebo iné obutie.

Zásada číslo dva odporúča kúpeľ nôh ráno i večer, najmä ak ide o namáhavé dni (často viaceré preteky rôznej časovej dĺžky za sebou, dvoj alebo trojfázové tréningy). Pritom by sa mali umyť nohy nielen „zvrchu“, ale aj dôkladne na chodidlách a medzi prstami. Potom veľmi starostlivo vyutierať a natrieť krémom kvôli premasteniu a zabráneniu prílišnému rohovateniu chodidiel.

Zásada číslo tri priraďuje k pravidelnej starostlivosti o nohy bežca aj pedikúru urobenú u odborníkov. Tí ošetria nechty, otlaky a iné nepríjemnosti a dajú pokožku do poriadku.

Nohy si treba oblepiť lepiacou páskou

V štúdii publikovanej v časopise Clinical Journal of Sports Medicine sa zistilo, že papierová páska má silný ochranný účinok pred tvorbou pľuzgierov na nohách bežcov – ultramaratóncov testovaných vo viacerých štádiách. Papierová páska je lacná, ľahko dostupná a ľahko sa aplikuje. Zabránila vzniku pľuzgierov u približne troch štvrtín ľudí, ktorí ju použili. Táto štúdia je vôbec prvá, ktorá ukázala, že jednoduchá lepiaca páska môže zabrániť vzniku pľuzgierov na nohách.

Pľuzgiere môžu viesť k bolesti a zapríčiniť, že nedokončíte preteky. Približne 6% až 16% z tých, ktorí preteky nedokončili v prípade ultravytrvalcov, uviedlo pľuzgiere ako primárny dôvod prečo odstúpili.

Štúdie zaoberajúce sa znížením výskytu pľuzgierov často skúmajú stratégie ako znížiť trenie medzi pokožkou a inými predmetmi. Napriek viac ako 40 rokom klinických štúdií pľuzgierov, neposkytli žiadne riešenie pre tohto „nepriateľa nôh“. Zistilo sa, že použitie vazelíny zvyšuje trenie a následný vznik pľuzgierov už hodinu po použití. Použitie upokojujúcich prostriedkov v kombinácii s antiperspirantom nedokázalo zníženie výskytu pľuzgierov, ďalší pokus len s antiperspirantom bol úspešnejší, ale nadmerné podráždenie u väčšiny skúmaných bežcov odrádza od jeho použitia.

Papierová páska má nižší profil než väčšina komerčne dostupných produktov, pričom jej ďalšou výhodou je jej dostupnosť a jednoduchosť používania na prsty a oblasti so zvýšením trením.

Až 81% používateľov bolo s papierovou páskou spokojných a uviedlo, že ju na prevenciu pľuzgierov použije aj v budúcnosti.
4.3.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: MUDr. Pavel Malovič, PL   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články