Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Bežci pozor! Ťažká bežecká obuv vás spomalí

Bežci pozor! Ťažká bežecká obuv vás spomalí
To, že ťažšia bežecká obuv má negatívny vplyv na výkony, nám napovedá aj zdravý sedliacky rozum. Vedci z Coloradskej univerzity pod vedením Woutera Hoogkamera sa však rozhodli zmerať o koľko.
Skupinu bežcov (všetko mužov s osobným rekordom na päť kilometrov pod dvadsať minút) obuli do identických tenisiek rovnakej značky, ktoré vážili približne 200 gramov. Do niektorých topánok pridali olovené 100-gramové závažie, do iných až 300 gramov navyše.

Podľa časopisu Runner’s World predchádzajúce výskumy ukázali, že bežci si rozdielnu hmotnosť obuvi všimnú, keď si obúvajú sami, a teda ju držia v rukách, ale nie keď im ich obuje niekto iný. Vymysleli si teda fintu – do topánok vmontovali ľahké falošné merače rýchlosti a bežcom tvrdili, že ich musia obuť oni, aby ich náhodou nepoškodili. Iba jeden z bežcov si všimol, že jednotlivé tenisky vážili rôzne.

Samotné testovanie pozostávalo z dvoch krokov. Tým prvým bolo meranie ekonomiky behu (koľko energie bežec spotrebuje pri danej rýchlosti) na bežeckom trenažéri, tým druhým meranie času v behu na 3000 metrov.
V starších pokusoch z 80. rokov sa ekonómia behu zhoršila približne o jedno percento na každých sto gramov hmotnosti obuvi. Tentoraz bol rozdiel 1,11 percenta pri tempe 4:45/km. V behu na 3000 metrov sa čas bežcov zhoršil o 0,78 percenta na každých 100 gramov hmotnosti navyše pri tempe 3:28/km. V staršej štúdii zaznamenali zhoršenie o 0,8 percenta pri tempe 3:25/km. Ide teda o veľmi podobné výsledky. Ďalšie zaujímavé zistenie je, že čím je bežec rýchlejší, tým je vplyv hmotnosti obuvi menší.

Coloradskí vedci sa ešte aj trochu pohrali s číslami a vypočítali, že keby svetový rekordér v maratóne bežal v teniskách o sto gramov ľahších, teda by vážili len 130 gramov, mohol mať čas až o 57,5 sekundy lepší. Čisto matematicky by beh naboso znamenal zlepšenie o dve minúty a dvanásť sekúnd.

Ako však upozorňuje Runner’s World, pri behu naboso si stratil pozitívny účinok tlmenia obuvi, ktoré zlepšuje ekonómiu behu o tri až štyri percentá. To by sa dalo vykompenzovať, keby sa bosý bežec pohyboval po povrchu, ktorý by bol z rovnakého materiálu ako obuv a v hrúbke asi jeden centimeter. To však pri cestných behoch nie je možné...

Každopádne, ak chcete na pretekoch dosiahnuť čo najlepší čas, urobíte dobre, ak sa na ne vyberiete vo svojich najľahších bežeckých topánkach.

22.3.2021 / Bežecká škola / Autor: Rudolf Šefčík /  Foto: Bigstock