Bežci, nebojte sa činiek

Bežci, nebojte sa činiek
Sila je dôležitou súčasťou trénovania behu.
Beh na dlhé vzdialenosti vyzerá na prvý pohľad ako veľmi jednoduchý šport. Človeku, ktorý chce začať s behom, sa môže zdať, že stačí častejšie behať a kondícia pôjde hore. Potom sa dostavia nasledovné otázky: „Ako by som mohol prebehnúť viac?“ Alebo: „Ako prebehnúť trasu rýchlejšie?“

To všetko je úplne v poriadku. Váš tréning sa odrazu stane pestrejší a možno aj sofistikovanejší. Ak človeka beh baví, prirodzene ho láka trénovať viac a tvrdšie. Na čo bežci však v tréningu často zabúdajú, je silový tréning.

Niekedy je ťažké bežca presvedčiť, aby zašiel do fitcentra a skúsil trošku zapracovať na sile. Často jeho odpoveď znie, že väčšie svaly potrebujú pri výkone viac kyslíku, a že jeho časy na dlhších tratiach budú potom pomalšie.

Nie je to tak. Možno to tak nevyzerá, ale chudí bežci sú v skutočnosti silní. Obzvlášť v pomere ich výkonu k hmotnosti. Je pravda, že na rôzne preteky potrebujete rôznu silu. Pokiaľ vyzeráte ako Hulk, je tu veľká pravdepodobnosť, že maratón vám príliš nesadne. Samotná sila vám vtedy moc nepomôže. Teda pokiaľ ju nezvládate efektívne využiť na vašej konkrétnej trati.
Sila je dôležitou súčasťou trénovania behu. Pokiaľ chcete vybehnúť na kopec, potrebujete k tomu silu. Potrebujete proste niečo, čo vás vytiahne hore a tým niečím ste vy. Kľúčovým pre vás, ako bežca, je zlepšiť pomer vašej sily k vašej hmotnosti. V skratke povedané, musíte byť čo najľahší, ale zároveň čo najsilnejší.

To isté platí aj na rovine. Ak chcete zvládnuť dlhšie kroky, potrebuje byť silnejší. Aby vás krok doniesol čo najďalej, potrebujete k tomu väčšiu silu. Silový tréning hrá veľkú úlohu pri ukrajovaní časov smerom dole u vrcholových športovcov. A kto by nechcel behať tak ako poprední atléti?

Ak budete silovo slabí v nohách, v celom strede (core), znamená to, že váš krok bude kratší, teda s rovnakým počtom krokov prebehnete kratšiu vzdialenosť.

Rovnaký počet krokov, rovnaké úsilie, ale kratšia vzdialenosť alebo pomalší čas. K rýchlejším časom vie pomôcť aj silné brucho, ktoré zohráva dôležitú úlohu pri zdvíhaní kolien.

Taktiež veľmi dôležité sú aj paže a celkovo vrch tela. Silný stred je ako keby spojka medzi tým, čo robí váš vrch a nohy zároveň.

Platí totiž pravidlo, že vaše nohy nebudú nikdy behať rýchlejšie ako vaše ruky. To znamená len jedno, potrebuje rýchle a silné ruky, ktoré určia kadenciu vašich nôh. Potrebujete silný stred, ktorý dokonale spojí váš vrch s nohami a v neposlednom rade potrebujete silné nohy, aby váš krok mal optimálnu dĺžku.

Silový tréning u bežcov by nemal byť bonus navyše, ale mal by byť pevnou súčasťou tréningu každého atléta.

15.3.2021   /   Bežecká škola   /   Autor: Michal Uličný   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články