Behanie na bežeckom páse

Behanie na bežeckom páse
Prišla mi otázka do poradne a v nej je napísané: " Dúfam, že aj tento rok odbehnem ČSOB maratón. Čo mi chýba? Behám celý január i február vo fitku na bežeckom páse. V tomto počasí je to pohodlnejšie, pre mňa ako kancelársku krysu niekedy aj jediné možné riešenie. Priznávam, že ma to behanie vo fitku nijako neuráža. Rád by som našiel nejaké rady alebo odporúčania ako behať vo fitku. Zatiaľ som našiel iba ako sa rozcvičiť. Je behanie na bežeckom páse dobré i v lete ? Ako si spríjemniť monotónnosť (ja si vždy vyberiem nejaký prednastavený profil, aby to nebolo tak fádne). Teraz behám na tep, na 65% TF max - aby som chudol (zase nejaké spestrenie). Ako simulovať beh v teréne, aký gradient, aké stúpania si zvoliť? Ako veľmi sa beh na bežeckom páse líši od toho v teréne, na asfalte? Dá sa na bežeckom páse efektívne odbehať aj intervalový tréning? Pavol.

Ako behať na bežeckom páse?

Úplne rovnako, ako keď beháte vonku. Mňa osobne, tak ako Pavla, behanie vo fitku na bežeckom páse neuráža, nie je prečo. Ostatne pre mnohých je to naozaj jediná možnosť, ako od neskorej jesene do skorej jari vôbec behať. Na bežeckom páse sa dajú odbehať všetky bežecké tréningy, ktoré potrebujete odbehať, to znamená:

  • vytrvalostné behy
  • tempové behy
  • rýchlosť
  • beh do kopca

jediné, čo sa na bežeckom páse nedá natrénovať, je beh z kopca.

Nastavenie profilu

Keď to vezmem postupne podľa Pavlových otázok, tak ohľadne prednastavenia určitého profilu sa Pavol zmieňuje už sám. Samozrejme záleží na tom, akým typom bežeckého pásu je príslušné fitko vybavené, nie na všetkých sa dá profil nastaviť.


Nastavenie behu v teréne

Opäť to záleží na danom type bežeckého pásu, na niektorom si môžete nastaviť akýkoľvek tréning podľa svojej predstavy. Možno sa chystáte na nejaký konkrétny pretek v teréne, do vrchu, horský beh, z propozícií poznáte dĺžku a celkový profil, potom nie je problém to celé previesť do programu na bežiaci pás, zvoliť rýchlosť a vybehnúť. Rýchlosť potom môžete počas samotného behu korigovať v súčinnosti s hodnotami vašej aktuálnej tepovej frekvencie a to tak, aby ste nemuseli prechádzať do chôdze.

Ak chcete trénovať zároveň silu i vytrvalosť, tak si nastavte hodnoty prevýšenia od 3 do 4, ak chcete natrénovať krátke napr. minútové výbehy kopcov, nastavte si 7. S tým, že potom opäť pobežíte 2 minúty po rovine. Tieto rady berte však skôr ako všeobecné. Nepoznám vaše fyzické možnosti a tak u toho, kto bežne behá behy do kopca, môžu tieto hodnoty vzbudiť úsmev, pre toho, kto začína behať, potom hrôzu.


Rozdiel medzi behom na tvrdom podklade a na pružnom páse

Rozdiel je najmä v tom, že pás na rozdiel od asfaltu alebo betónu pruží a tak sú pri behu na ňom zaťažované niektoré úpony a šľachy a tým aj svalové skupiny viac ako pri behaní na pevnom podklade. Hlavne sú to achilovky a úpony okolo podkolení (členkov). Práve preto je tak dôležité sa pred vstupom na bežecký pás rozcvičiť na inom aeróbnym trenažéri.

Je celkom možné, že zistíte, že máte nejaké medzirebrové svaly - pás vám vracia údery inak ako tvrdý podklad a tým pádom dochádza v ostatných častiach tela k zaťažovaniu svalových skupín, ktoré pri behu vonku nie sú vôbec v činnosti.

Po prvých tréningoch na bežeckom páse vás môžu bolieť aj holene a priehlavky. Aby ste sa týmto problémom vyhli, tak aj keď ste skúsení bežci, najskôr nechajte svoje telo s bežeckým pásom zoznámiť a prvé tri tréningy na ňom behajte najviac pol hodinky a to vo voľnom tempe, teda do 70% TF max, a až potom začnite behať svoje obvyklé vzdialenosti a záťaže.


Intervalový tréning

Na bežeckom páse môžete odbehať všetky tréningy, ktoré sa behajú vonku, teda aj akýkoľvek intervalový tréning.


Na čo si dať pri behaní vo fitku pozor?

Pitný režim

Vo fitku je spravidla teplý a suchý vzduch, ktorý sa navyše ani nepohne, to spoznáte celkom rýchlo, pretože sa začnete potiť skôr, ako ste normálne zvyknutí, nezabúdajte teda pri behu na bežeckom páse piť. Aj keď máte naplánovaný beh napríklad len na pol hodiny, vezmite si so sebou, alebo pred vybehnutím si kúpte, pol litra vody a tú počas tréningu postupne vypite.

Vyššia potivosť

Vyššie potenie znamená, že vám bude tiecť pot do očí, berte si teda do fitka uterák, ktorým sa budete môcť kedykoľvek utrieť alebo čelenku. Ak máte naplánovaný naozaj dlhý beh, vezmite si so sebou niekoľko tričiek na prezlečenie a to i v prípade, že beháte vo funkčnom prádle, pot tečúci medzi ,,polkami,, nie je nič príjemné a vlk či rôzne zapareniny tiež nic moc.


Možno behať vo fitku na bežeckom páse aj v lete?

Vo fitku sa dá behať aj v lete, ale je potrebné si uvedomiť, že obzvlášť keď som kancelárskou krysou toho denného svetla moc nezažijem. Aj keď budem fyzicky celý rok aktívny vo fitku, môžem trpieť depresiami z nedostatku slnečného svetla, ktoré je pre ľudské telo nielen liekom, veď ste určite počuli, že kam nemôže slnko, chodí lekár, ale doslova zdrojom energie, ktorú nemožno ničím iným nahradiť. Takže v lete by som odporúčal behať vonku a do fitka zájsť len v najnutnejšom prípade.

No a teraz už vieme, že všetko čo sa dá behať vonku sa dá behať i vo vnútri, tak s chuťou do toho a je to hotovo :) ...



19.2.2013   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články