Behanie a alergia: 10 tipov pre peľových alergikov

Behanie a alergia: 10 tipov pre peľových alergikov
Jar je obdobie, na ktoré po zime túžobne čakáme, ale pre veľa bežcov a bežkýň je to zároveň obdobie, kedy sa musia stýkať s peľovou alergiou.

10 tipov pre peľových alergikov


  1.  vystrihajte sa pokiaľ možno kontaktu so spúšťačom, ktorý u vás vyvoláva alergiu.
  2.  kúpte si peľový kalendár
  3.  využívajte aktuálny peľový varovný systém v médiách
  4.  obiehajte kvitnúce alebo čerstvo pokosené lúky veľkým oblúkom
  5.  pri silnom výskyte peľov zatvorte cez deň okná a vetrajte v noci
  6.  nechajte si do auta namontovať peľový filter
  7.  noste pri behaní športové okuliare s bočným krytom a pokrývku hlavy
  8.  umývajte si vlasy večer, aby ste alergény, ktoré sa vám vo vlasoch cez deň usadia, potom celú noc nedýchali z vankúšov
  9.  buďte opatrní pri výbere záhradných a izbových rastlín, dávajte prednosť nekvitnúcim - zeleným rastlinám
  10.  Pri plánovaní dovolenky prípadne tréningového kempu myslite na to, či tu nekvitnú práve tie rastliny, ktorých pele vám vadia, prípadný pobyt vo vyšších nadmorských výškach   alebo niekde na ostrovoch môže pre vás byť veľkým uľahčením.


Ako sa znáša alergia so športom


Mali by sa alergici v peľovej sezóne športu vyhýbať? NIE. Kto športuje, posilňuje svoj ​​imunitný systém a zvyšuje odolnosť svojho organizmu. Oboje sú to faktory ktoré alergikom pomáhajú lepšie sa vyrovnať so svojím ochorením. Pravdou však tiež je, že v dňoch, keď sa necítia moc dobre a pociťujú astmatické príznaky, napr tlak na pľúcach, nemali by športovať. Pokiaľ toto nebudú rešpektovať, zvýšia tým u seba možnosť nebezpečenstva, že sa z alergie stane astma.
Ako by sa teda mal športovec pri alergii zachovať?

Ten kto chce ako alergik športovať vonku by mal absolvovať testy na alergiu. Len ten, kto vie na čo je vlastne alergický, môže sa tomu účinne brániť. U peľov existujú sezónne rozdiely (proste kvety, trávy, stromy, huby, trúsia peľ v rôznych ročných obdobiach) a k tomu by vám mohol pomôcť peľový kalendár, alebo peľový varovný systém, ktorý možno nájsť na internete, alebo je obsahom správ o počasí.

Alergici by mali behať prednostne v ranných hodinách alebo po daždi, kedy je peľ zrazený vodou k zemi. Nemali by behať okolo rozkvitnutej lúky alebo pozdĺž frekventovanej cesty, pretože výfukové plyny okrem iného oslabujú aj imunitný systém. Kto má problém so svrbením očí, určité uľahčenia mu môžu poskytnúť športové okuliare.

Aká je možná terapia?


Očkovanie, rôzne lieky (antihistaminiká a kvapky) a potom tiež môžu pomôcť homeopatie, inhalácie, akupunktúra a akupresúra.
Beh a alergie

Pri behu sa dýcha väčšinou zhlboka, pričom si pri tom pele naberiete obzvlášť intenzívne. Ale kvôli sennej nádche úplne prestať behať vonku nie je nutné. Kto sa nechce počas peľovej sezóny úplne presťahovať do telocvične, mal by sa riadiť určitými pravidlami.

Čas tréningu


Skoro ráno, po daždi, po západe slnka je koncentrácia peľu najmenšia, z toho vyplýva, že to je najvhodnejší čas pre tréning ľudí trpiacich na alergiu.
Výber miesta tréningu

Nie je vhodné prebiehať rozkvitnuté lúky alebo behať v blízkosti priemyselných zón a vedľa ciest s veľkou dopravnom prevádzkou. Tu dochádza vplyvom vysokej koncentrácie ozónu a škodlivých látok vo vzduchu zvýšenie agresivity peľu. Najlepšie je ovzdušie od 1500 m nad morom vyššie, takže ak môžete odísť na takéto miesta, neváhajte a choďte.


26.4.2013   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Mirek Vostrý

Ďalšie články