Ako sa rozcvičiť pred polmaratónom
Ak bežíte veľký mestský polmaratón a nepatríte medzi tích šťastnejších, rozcvičenie vám moc nepomôže, pretože potom státim v dave opäť stuhnete. Pred ,,menšími,, polmaratónmi je dobré sa rozcvičiť.
Aké tempo zvoliť po štarte
Pripravovali ste sa, že polmaratón zabehnete za konkrétny čas, vybehnite zo začiatku o desať sekúnd pomalšie, než je tempo, ktoré ste natrénovali, aby ste tento svoj cieľ splnili. Týmto tempom bežte zhruba prvé tri kilometre. Nestrkajte sa v dave, nepretekajte, nevydávajte zbytočne energiu, nestresujte sa, keď sa zrovna pred vami zavrie dav a vy nebudete môcť nikde prekĺznuť dopredu.
Po troch kilometroch prejdite plynule, nie skokom, do vami dôverne známeho tempa a tým pokračujte do desiateho kilometra. Po desiatom kilometri zase plynule zvýšte tempo o 5 sekúnd. Takto, ak sa vám pobeží v pohode, pokračujte do sedemnásteho kilometra. Po sedemnástom kilometri, keď budete v sebe cítiť silu, môžete zase zrýchliť o ďalších 10 - 15 sekúnd na kilometer. No a ak budete mať na dvadsiatom kilometri ešte rezervy a budete cítiť energiu, predveďte prizerajúcim davom stupňujúci, dlhý finiš.
Pre predstavu a lepšiu orientáciu v závode som pre vás spočítal, na akých časoch by ste sa mali zhruba pohybovať v medzičase, aby ste boli schopní dosiahnuť požadovaného výsledného času.
