Ako sa obliecť a vybaviť na behanie počas chladných dní

Ako sa obliecť a vybaviť na behanie počas chladných dní
Oblečenie a vôbec doplnky, ktoré by sme mali mať na sebe alebo so sebou, najmä keď sa chystáme na dlhé výbehy alebo niekam, kde nevieme úplne presne, ako to tam bude vyzerať, je dosť obšírnou kapitolou, takže to si preberieme podrobnejšie.

Na behanie počas chladných dní, je potrebné sa obliecť tak, aby sme čo najviac zamedzili stratám tepla a tým aj stratám energie, a tiež tak, aby sme sa mohli v medziach možností optimálne hýbať.

Ako toho dosiahneme - viac slabších vrstiev

Viac slabších vrstiev je vhodných z niekoľkých dôvodov:

Lepšia pohyblivosť (hybnosť) - slabšie oblečenie má lepšiu pružnosť a tak nás toľko neobmedzuje v pohybe v oblasti veľkých kĺbov (kolená, bedrá, lakte, ramená)

Lepší odvod potu z povrchu tela - ak máte na sebe viac vrstiev funkčného oblečenia, čiastočne to funguje, aj keď máte ako ďalšie vrstvy oblečenia z nefunkčných materiálov, vrchná vrstva "vysáva" pot z tej pod ňou a telo máte stále v suchu.

Viac vás zahreje - to je spôsobené tým, že medzi každou vrstvou oblečenia je vrstva vzduchu, ktorá slúži ako ďalšia tepelná izolácia.

Lepšia možnosť regulácie - ak máme na sebe viac tenších vrstiev oblečenia, môžeme tak lepšie reagovať na zmeny vonkajších podmienok. Ak sa oteplí, môžeme niektorú vrstvu zložiť, omotať okolo tela alebo vložiť do ľadvinky, bez toho, aby nám to bránilo v pohybe. V prípade, že človek na seba vezme silnú bundu, má možnosť si tak akurát rozopnúť zips. Keď to urobíte, spodná vrstva ihneď vychladne a povrchová teplota tela sa tiež prudko zníži!

Lepšie dýchanie pokožkou - slabšie oblečenie lepšie prepúšťa vzduch k povrchu tela. Skôr ako vzduch týmito vrstvami prejde, stačí sa ohriať!

Ako si poradiť, keď nemám dosť slabších vrstiev oblečenia zrovna po ruke

V týchto prípadoch veľmi dobre poslúži vrstva novín, vložená medzi dve vrstvy oblečenia. My odkojení ruskou a vojnovou literatúrou vieme, a tiež to veľmi dobre poznajú horolezci, že noviny v topánkach ochránili pred omrznutím nejedny nohy. V časoch, kedy nebolo funkčné prádlo, sme museli rôzne improvizovať, takže sme používali proti mrazu na prsia, kolená a lakte igelitové vrecúška - hodia sa aj dnes, keď vás prepadne zima na slivkách. A ako mi napísal Dav, tak sa môžu hodiť aj plagáty, aspoň majú občas skutočne nejaký význam a pomôžu :).

Zvláštne vychytávky pre pánov aj pre dámy

Vychytávky pre behajúcich mužov

Pre mužov sa hodí spodná bielizeň s teflónovou vložkou, v núdzi možno použiť aj rukavicu alebo vreckovku, omrzliny v týchto partiách fakt nie sú to pravé orechové. Okrem dôležitých a citlivých partii odporúčam ochrániť i obličky, ono nie je príjemné, ani keď v zime často musíte. Spomínam si, že jeden čas som behával s "mačkou" ovinutou okolo pása, ale to už je naozaj dávna história.

Vychytávky pre behajúce ženy

Rovnako ako pre mužov by som odporučil teflónovú bielizeň. Ak nie je po ruke, budem rád, keď v komentároch napíšete, ako riešite, či som ja aj ostatní v obraze.

Koncové oblasti - ruky, nohy, hlava, krk - strácame nimi až 40% telesného tepla

Nielen pri behu si veľmi rýchlo uvedomujeme, že prvé, čo veľmi intenzívne "cítime", sú premrznuté ruky, nohy, lakte, kolená, hlava - vrátane tváre, krk. Pri behu je potrebné prihliadnuť pri ich ochrane nielen k vonkajšej teplote, teda skôr zime, k rýchlosti vetra, ale aj k rýchlosti nášho behu. Tieto všetky aspekty hrajú úlohu v tom, aká teplota skutočne pôsobí na naše telo.

Ďalší výborní pomocníci na zimné behanie

Čiapky - hoci radšej behám v čelenke či so šatkou, tak v chladných dňoch nepohrdnem čapicou. Dôvod? Tých 40% straty telesného tepla.

Kukla - výborne sa osvedčí vo veľkých mrazoch a veľkom vetre. Ochráni nám zároveň hlavu, krk aj tvár a ak budete mať aj okuliare, tak vám na tele zostane len veľmi málo nechráneného miesta.

Rukavice - ich význam asi netreba zdôrazňovať.

Návlek na krk - ochráni vám ako krk, tak prípadne aj ústa, nos a väčšiu časť tváre.

Hrubé ponožky či podkolienky - v chladných dňoch odporúčam mať teplé ponožky, či dokonca podkolienky, avšak funkčné. Ono totiž aj pri behu môžu nohy pekne premrznúť a poviem vám, nie je to nič príjemné.

Na behanie v zime, práve z dôvodu používania hrubých ponožiek alebo podkolienok,je vhodné mať radšej bežeckú topánku ešte o pol čísla väčšiu ako normálnu, aby bol medzi ponožkou a topánkou ešte voľný priestor pre vzduchovú vrstvu.

Šatka - šatka je maličká, ľahká a pritom univerzálna vecička, čo nezaberie veľa miesta. Muži si ju môžu napchať v prípade núdze do slipov, ďalšia vrstva na hlave sa tiež niekedy môže hodiť. V prípade, že si spôsobíte úraz, sa s ňou dá obviazať členok, zápästie, použiť ako sťahovadlo, poslúži nám pred ústami a nosom pri behu vo vetre ..., jednoducho využitie je veľmi všestranné.

Čelovka - dnes ich je na trhu veľké množstvo, majú dobrú svietivosť a sú ľahké a skladné, takže v ľadvinke nezaberú veľa miesta. Z vlastnej skúsenosti odporúčam presvedčiť  sa pred tým, ako ju do ľadvinky vložíte, či nemá vybité baterky, prípadne, ak si nie ste istí, kedy ste ich menili,  dať do nej  nové. Čelovka sa určite hodí, keď si beh pretiahnete do neskorších hodín a to nielen v zime.

Mobil - pokojne ho majte vypnutý, alebo stíšený, aby vás pri behu nerušil, ale tento výmysel modernej doby je neoceniteľným pomocníkom, najmä keď sa vydávate na beh sami, alebo do odľahlejších oblastí.

Cyklistické a lyžiarske návleky - sa určite dobre osvedčia pri behaní v snehu, a to aj ak máte goretexové topánky.

POZOR

Ak budete aplikovať pri behaní v zime pravidlo "VIAC VRSTIEV OBLEČENIA" uvedomte si, že tie vrchné diely oblečenia by mali byť o číslo väčšie, inak v tom všetkom budete naobliekaní, obmedzíte tým hybnosť a tiež tým zmenšíte vzduchové medzivrstvy! Aby ste sa nestratili pri zostavovaní vrstveného oblečenia, je dobré sa pred nákupom zorientovať v jednotlivých vrstvách a ich funkciách.

SLOVNÍK

Prvá vrstva - slúži na odvod vlhkosti od pokožky. Používa sa funkčná bielizeň, ktorá pomáha telu udržiavať ideálnu telesnú teplotu počas meniacej sa intenzity záťaže. (Náš organizmus správne funguje iba vo veľmi malom rozsahu  vnútornej teploty - okolo 36,7 C). Na našom trhu je možné kúpiť množstvo produktov od  rôznych výrobcov. Prvá vrstva musí perfektne sedieť, nemala by škrtiť ani škriabať. V 21. storočí výrobcovia ponúkajú i dámsku bielizeň ktorá sa líši strihom. Bezšvové vyhotovenie začína byť samozrejmosťou.


Druhá vrstva - poskytuje potrebnú izoláciu a zateplenie v chladných podmienkach, pričom súčasne zaisťuje efektívny odvod vlhkosti a prebytočného tepla do ďalšej vrstvy, alebo prostredia.

Tretia vrstva - vrchná vrstva chráni telo pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, čím zaisťuje pohodlie a vytvára vhodné podmienky pre vykonávanie vašich obľúbených športových aktivít v akomkoľvek počasí. Tretia vrstva chráni pred dažďom, vetrom a chladom, pričom súčasne uvoľňuje prebytočné teplo a vlhkosť zo spodných vrstiev, a vaše telo sa tak neprehrieva.


20.11.2012   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil, RV   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články