Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ako prežiť ČSOB maratón - rady pre notorických ignorantov

Ako prežiť ČSOB maratón - rady pre notorických ignorantov
Tento článok je inšpirovaný dlhoročnou skúsenosťou s tými, ktorí si myslia, že nie sú žiadne Bééčka a tieto rady pre nich teda neplatia, potom však na trati súperia sami so sebou. A začneme pekne zostra! Čo by ste si tak mysleli? Aké sú najčastejšie ošetrované zranenia pri maratónoch?

Odreté bradavky


Presne tak, nespočítal by som, koľkokrát som kde napísal: Páni, pred štartom polmaratónu či maratónu si nezabudnite prelepiť bradavky!. Bývalo dobrým zvykom, neviem prečo sa od toho upustilo, asi preto, že firmy vyrábajúce náplaste sa nepotrebujú zviditeľňovať, že v každom balíčku pred maratónom boli dva prúžky vankúšikovej náplaste. Pravdou je že, páni často tiež argumentujú tým, že sa im akákoľvek náplasť, normálna, či vode odolná, z ich mužných hrudí rýchlo odlepí a potom soľ vsiaknutá do látky trička či tieľka rovnako vykoná svoju prácu. Tu je jednoduchá rada - oholenie či ostrihanie chlpov okolo bradaviek, potom vám bude náplasť na tele držať ako prišitá, bez ohľadu na to, akú použijete.

Niekto tiež navrhuje bradavky natrieť, to ale nie je najlepšie riešenie, soľ (ak nepoužijete zvláštne natieranie, aké používajú vytrvalostní plavci pred tým, ako skočia do slanej vody) natretie po čase rozpustí a potom sa už môžete "tešiť" na veľmi nepríjemný zážitok, ktorý natretím len časovo oddialite.

Natretie zaťažovaných miest

Rovnako ako odreté bradavky dokážu beh znepríjemniť aj odreniny. Najčastejšie odreté miesta sú:

  • podpazušie
  • oblasť výstrihu pod krkom
  • vnútorná strana stehien
  • konečník
  • chodidlá

Veľmi dobrou voľbou pre natretie vyššie uvedených miest je masť Gesos. Natretie Gesosom pred behom slúži nielen preventívne, čo znamená, že pri natretí všetkých zaťažovaných miest, kde dochádza k nadmernému treniu, zabráni odreniu a zapareninám, ale tieto zranenia dokáže do istej miery aj liečiť. Je to  viaczložková masť, ktorá zanechá kontaktné miesta "mastné" po dlhý čas, soľ ju len tak nerozpustí a navyše má dezinfekčné a hojivé účinky. Výbornou voľbou pre tieto účely je i tuhá vazelína bodyglide. Ide taktiež o vynikajúci výrobok, pretože jeho "kĺzavosť" je veľká a odolnosť proti oteru vynikajúca. Pokiaľ ide o bodyglide, tak sa neľakajte alebo nenechajte odradiť tým, na čo je najmä používaný. Ak nemáte k dispozícii ani jednu z uvedených mastí, siahnite v oblasti prevencie po obyčajnej bielej vazelíne (kúpite v každej lekárni) alebo Indulone. Na záver by som rád povedal, že uvedené masti sú úplne neškodné pre vaše intímne partie a veľmi šetrné k vášmu oblečeniu. Natretie pomôže aj proti vlkovi - ak si natriete aj oblasti konečníka.

Keď si natriem chodidlá, budú sa mi v ponožkách kĺzať

Väčšina bežcov má pocit, že keď si natrie chodidlá, tak mu budú nohy v ponožkách kĺzať. Je to úplná hlúposť. Keď si chodidlá natriete vo chvíli, keď sa budete obliekať do pretekárskeho, ​​to znamená najmenej hodinu pred štartom, masť sa do kože vsaje. Koža sa stane pružnejšia - elastickejšia a lepšie odolá možnému poškodeniu, či otlakom či odreninám a noha vám rozhodne v ponožke kĺzať nebude a to ani vtedy, ak ste si ich natreli olivovým olejom. V prípade olivového oleja si akurát zašpiníte ponožky, v prípade použitia vyššie uvedených mastí ani to nie.

Keď je horúco, tak bežím hore bez

Vyzerá to ako strašná frajerina, ale je to strašná blbosť. Na prvý pohľad to vyzerá logicky, že keď je človeku teplo, odloží oblečenie, ale na druhú stranu je potrebné si uvedomiť, že tým dochádza k dvom veľmi významným faktorom, ktoré vám v konečnom dôsledku môžu vystaviť STOP ešte pred tým, ako dosiahnete cieľa. Tými faktormi sú:

Rýchlejšia strata tekutín - rýchlejšie odparovanie z povrchu tela a to vplyvom prúdenia vzduchu a tiež tým, že povrch tela nie je chránený vrstvou oblečenia, ktoré má okrem krycej funkcie aj funkciu chladiacu. Aj keď používame pre behanie oblečenie z funkčných materiálov, ktoré lepšie odvádza pot z povrchu nášho tela, predsa len chvíľu trvá, ako pot prejde jeho vrstvou a odparí sa do vzduchu. Po ten čas odev ochladzuje povrch nášho tela. Nahradiť stratené tekutiny váš organizmus nestihne, ani keď potom na občerstvovačkách nadmerne pijete. Nadmerne znamená vypiť viac ako 0,25 - 0,3 litra. Telo to jednoducho nestačí vstrebať!

Prehrievanie povrchu tela - k prehrievaniu dochádza jednak tým, že nie je chránené proti nadmernému poteniu - nie je ochladzované, viď vyššie, ale aj pôsobením slnečných lúčov. A tu vôbec neriešim ozónovú dieru, ale fakt, že slnečné lúče pôsobia na našu kožu priamo a tým ju zahrievajú, respektíve prehrievajú. V súvislosti s tým, že naše telo je v dôsledku vykonávania práce - behu ohrievané aj zvnútra, ľahko potom dôjde k celkovému prehriatiu organizmu, následné dehydratácie a kolaps. Jednoducho chytíme úpal, ak si naviac ešte nezakryjeme hlavu a zátylok!

Nechladím sa vodou, pretože nechcem prechladnúť

Tiež jeden z argumentov, ktorý na rozdiel od tých predchádzajúcich má aspoň logiku. Úprimne však budem radšej pár dní po maratóne prechladnutí, ako by som v jeho priebehu trpel prehriatím, nedaj bože to malo za následok, že nedobehnem, alebo si dokonca niekde usteliem. Chladením zátylku a hlavy sa chránime predovšetkým proti možnému úpalu.

Ako sa chladiť

Chladiť sa môžete tým, že pobežíte radšej v tričku, prípadne aj s dlhým rukávom, čím menšiu plochu vystavujete slnečným lúčom, tým lepšie. Dnes sa predávajú natoľko nízkogramážové tričká, že ich na tele takmer necítite. Druhým spôsobom ochladzovania je chladenie vodou, tým, že si vylejete vodu na hlavu a za krk. Tričko v horúcom počasí celkom rýchlo uschne. Holá hlava alebo hlava s krátkymi vlasmi tiež rýchlo uschne. Takže v slnečných dňoch je dobré behať s čiapkou, ktorá má na zadnej časti všitú ochranu zátylku - akú používajú beduíni v púšti. Na osviežovacích a občerstvovacích staniciach potom namáčať hubku do vody a tú si potom vložiť za tričko v oblasti zátylku. Chránite sa tak zároveň pred prehrievaním hlavy, ale aj tela.

Schlaďte sa aj po dobehu do cieľa

Pre väčšinu bežcov a bežkýň končí maratón prebehnutím cieľovej pásky a zavesením medaily na krk. Vaše telo je však unavené, rozohriate, vysušené. Tam, kde to pre vás končí, pre neho ešte dlho nie. Mnohí z vás to zažili na vlastnej koži. V cieli a ešte pár hodín po dobehu sa cítite dobre a zrazu sa zotmie, zavalí vás pocit horúčosti a žalúdok vydá vnútornostiam povel - Von a všetko. Väčšina ľudí to berie ako daň za maratón, ale túto daň rozhodne platiť nemusíte. Stačí málo. Stačí, keď sa aj za cieľom schladíte rovnakým spôsobom ako pri behu.

V cieli sa najlepšie schladíte pivom, a to poriadne studeným

Priatelia, tak tu neplatí ani jedno ani druhé, aj keď pripúšťam, že väčšina z nás už minimálne od 30. kilometra v duchu hladí orosený krígeľ s krásnou bielou čiapkou, možno že ho vidí aj väčšina tých, ktorí si ustielajú z dôvodu dehydratácie vedľa trate. Prax však je, alebo by aspoň byť mala, po dobehu oveľa šedivejšia. Keď dobehnete, dopĺňajte najskôr stratené tekutiny iba vodou a športovými, prípadne ióntovými nápojmi.

Kŕče

Na kŕče je najlepšie kuchynská soľ, to vie každý, ale málo kto má v priebehu, či po dobehu do cieľa, obzvlášť keď môže na sebe soľ lúpať, ešte chuť si ju trošku liznúť. Proti kŕčom je dobré svoje telo saturovať potrebnými minerálmi ešte pred maratónom. Jednak môžete v týždni pred maratónom viac soliť, to je jedna možnosť, alebo môžete doplniť potrebné minerály rôznymi soľnými preparátmi. Z tých, čo mám vyskúšané, môžem odporučiť Anticrampu, AC Salts či Magneslife. Pred pretekmi, v priebehu pretekov alebo tesne po ňom (z dôvodu rýchleho vstrebania, ale i dobrej chuti) odporúčam jednoznačne Magneslife. Normálne na kŕče po dobehu netrpím, tiež sa už nenaháňam za nejakými výkonmi, ale pri Viedenskom maratóne som si potreboval zabehnúť limit na maratón v Bostone, a keď už som bežal na čas, chcel som to dať pod 3:30, a teda bežal , čo to šlo, až do cieľa. Výsledkom bol nielen zabehnutý limit, ale i z minulosti dôverne známy pocit, ktorý predchádza chvíľam, kedy si vás podajú kŕče. Skonzumoval som jednu ampulku Magneslifu a do pätnástich minút som mal pokoj!

Výživa pred maratónom

Veľa bežcov i bežkýň, či už z dôvodu, že si nie sú istí, či sa tréningom dostatočne pripravili na maratón alebo pretože si niekde prečítali, že svoje tréningové úsilie môžu ešte vyšperkovať, týždeň pred maratónom zmenia svoj obvyklý, zažitý a rokmi osvedčený jedálniček a zaradia takzvanú superkompenzačnú sacharidovú diétu. Hovorím vám NEROBTE TO, NEROBTE TO, NEROBTE TO a ešte raz NEROBTE TO!

Prečo vám v nej tak bránim?

Určite nie preto, že sám som ju vyskúšal a nič mi nepriniesla, aj keď to je pravda. Tým hlavným dôvodom však je, že by ste v prípade stravovacích návykov nemali robiť pred takou skúškou, ako je maratón, žiadne veľké kotrmelce a NEMALI BY STE ROBIŤ NIČ, ČO STE SI UŽ VOPRED nevyskúšali POČAS TRÉNINGU, O ČOM NEMÁTE DÔKAZ, ŽE TO vášmu telu, VAŠEJ VÝKONNOSTI, prospieva!

Správanie a rovnanie sa v štartovných koridoroch - rozbiehanie tempa - občerstvovanie

Robia to hlavne začiatočníci, ale aj notorickí pcháči sa do prvých radov. Myslia si totiž, že im to bude k niečomu dobré, keď budú vybiehať z čela, že si tým ušetria predieranie sa davom a tiež pár stoviek metrov, ktoré musia ešte pred štartom absolvovať, ako sa dostanú ku štartovej čiare. "Získajú tým" iba len nadávky tých, ktorí skutočne majú na to bežať rýchlo, a ktorých brzdia. "Získajú tým" iba to, že prepália počiatočné tempo, pretože tým, že ich bude neustále niekto predbiehať, nadobudnú dojem, že bežia veľmi pomaly. "Získajú tým" iba to, že už od desiateho kilometra sa pre nich pretek stane martyria, zatiaľ čo by sa zaradili, kam patria, rozbehli to rozumne, užili by si krásny pretek a odmenou by im mohol byť aj osobný rekord!

Tempo davu

Najčastejšia chyba, ktorú notoricky opakuje najviac bežcov a bežkýň. Zaregistrujú tempo davu, v ktorom bežia a v tej chvíli sa im zdá, že oni sa priamo vlečú. Zachytia tempo davu a bežia s ním. Keby s ním ale len bežali, oni s tým davom okolo seba začnú pretekať. Zabudnú na to najdôležitejšie, že:

  • Maratón nie je pretek, v ktorom by sme mali niekoho poraziť.
  • Maratón je beh, prostredníctvom ktorého si dokazuje, že som vytrvalý, že dokážeme prekonávať prekážky, že dokážeme v niekoľkých hodinách predať to, načo sme sa mesiace pripravovali.
  • Maratón je výzva, v ktorej nikdy nesúperíme s inými.

Občerstvovanie na trati

Druhou najčastejšou chybou je spôsob občerstvovania sa počas maratónu. Veľa "pretekárov" naháňa každú sekundu. Ak na to majú natrénované, potom je to v poriadku, nech si ich naháňajú, ale aj pre tých dobre pripravených platí, že: dôležitejšie je DOBRE A V POKOJI sa občerstviť, DOSTATOČNE VYPIŤ, DOPLNIŤ ENERGIU, AKO AJ NA OBČERSTVOVAČKÁCH naháňať ČAS! Sekundy, ktoré človek "získa" tým, že sa snaží piť a jesť za behu, takže výsledkom je veľa vody v tvári a v očiach a tým pádom málo v ústach a v žalúdku, za to rozhodne nestoja. Navyše aj tie "získané" sekundy sú veľmi relatívne, pretože následne ich veľa stratíte vytieraním očí.

Dopĺňanie energie z energetických gélov či iných koncentrovaných zdrojov

Ak dopĺňate energiu pri behu z energetických gélov či iných zdrojov, v ktorých je energia veľmi koncentrovaná, majte na pamäti jedno: VŽDY SI TO DAJTE TESNE PRED OBČERSTVOVAČKOU, ABY STE TO NA NEJ MOHLI DOSTATOČNE A HLAVNE ČO NAJSKÔR po konzumácii Zapiť!


No a teraz už je to len na vás - prajem vám šťastný a úspešný beh a ak budete mať silu a chuť, podeľte sa o svoje zážitky i s nami.

28.3.2012 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil