Ako prekonávať prírodné prekážky? Technika a dôležité rady pre behanie v prírode

Ako prekonávať prírodné prekážky? Technika a dôležité rady pre behanie v prírode
Ste pripravení prekonávať strmé výbehy v kopcoch, preskakovať popadané stromy, prekonávať vodné prekážky? Nie? Potom si nezabudnite naštudovať nasledujúce rady a pokyny.


Zapíšte si za uši skôr ako vybehnete

Skôr ako vybehnete do prírody

Rozhodne nie je od veci sa za pomoci máp, satelitných máp a obrázkov zoznámiť s terénom, do ktorého sa chystáte vybehnúť. Určite si nezabudnite vziať vodu, mobil, mapu alebo GPS a pripravte sa na rozmary počasia. Tiež je dobré si so sebou zobrať malú lekárničku, zápalky alebo zapaľovač - človek nikdy nevie, kde skončí. A tiež nezabudnite povedať niekomu, kam sa vyberáte, aby v prípade, že sa do určitej doby neozvete alebo nevrátite, po vás vyhlásil pátranie.

Vedzte, že aj pohyb v prírode má svoje pravidlá

Turisti musia pustiť jazdca na koni, ale jazdec na horskom bicykli musí dať prednosť turistom, jazdcom na koni i bežcom. Vy ako trailový bežec by ste sa mal správať ako turista. Tí, čo bežia alebo idú hore, majú prednosť pred tými, ktorí bežia alebo idú dole.

Buďte viditeľní

Počas poľovníckej sezóny na sebe noste niečo výrazne farebné, napr. čiapku alebo vestu, aby si vás prípadný poľovník nepomýlil so zverou. A nielen preto je potrebné byť videný. Pestré oblečenie ocení aj ten, kto sa v prírode stratí alebo utrpí nejaké zranenie, pretože bude vždy lepšie viditeľný, ako keď bude splývať s okolitou prírodou.

Popadané stromy cez cestu


Ak sa ocitnete v situácii, že sa vám do cesty postavia popadané stromy, potom samozrejme tá najschodnejšia varianta je preliezť ich, ale ak sa cítite na ich preskočenie, potom si najskôr zistite, čo leží na druhej strane kmeňa, prípadne na kmeň vyskočte a potom si až rozmyslite ďalší postup.

Ako sa správať, ak vám cestu skríži divoké zviera


Dajte sebe aj zvieraťu čas, aby malo možnosť utiecť a necítilo sa ohrozené. Napríklad had útočí len vtedy, keď sa cíti ohrozený. Keď sa zviera nehýbe, obíďte ho veľkým oblúkom.

Kamenisté a nerovné cesty


Ak bežíte po kamenistej alebo extrémne nerovnej ceste, snažte už dopredu vyhľadávať očami miesto pre svoj ​​ďalší krok, alebo pre niekoľko krokov dopredu. Aj ploský kameň, ktorý vyzerá dobre, by mohol byť nestabilný.

Beh s najlepším priateľom

Ak beháte so svojím psom, dodržujte pravidlá. Na cestách je povinné mať psa na vodítku alebo vás musí počúvať na slovo. Tiež nezabudnite upratať exkrementy svojho miláčika, minimálne teda ak ich položí na cestu.

Správne držanie tela pri behu do kopca a po kameňoch


Pri všetkých stúpaniach, pri ktorých zistíte, že sa dopredu môžete rýchlejšie pohybovať chôdzou, tak do chôdze prejdite. Šetrí vám to energiu bez toho, že by ste strácali čas a aj praví Trail profíci takéto kopce chodia. Naviac vám ušetrené sily pomôžu potom, čo dosiahnete vrchol, buď k bezpečnejšiemu zbehu (nohy sa vám nebudú vysilením triasť), alebo k rýchlejšiemu pokračovaniu ďalej.

Predbiehanie

Ak niekoho dobiehate a predbiehate, snažte sa na seba dopredu upozorniť, aby ste ho nevydesili k smrti. Odporúčam ľahké zakašľanie, pozdrav a samozrejme následné poďakovanie.


Zbiehanie z kopca

Zostaňte v rovnakom náklone, ako keď bežíte po rovine alebo do kopca, rozhodne sa nepredkláňajte ani nezakláňajte. Snažte sa využívať pri dopade čo najväčšiu plochu chodidla. Keď zbiehate dole, je nebezpečné, keď dopadnete plnou váhou na kameň, ale ak je cesta naozaj veľmi strmá, snažte sa veľké kamene využívať ako schody. Aj tu platí, čo bolo napísané pri behu po kamenistej a nerovnej ceste - mať oči na stopkách a čítať si cestu dopredu.

Beh v skupine

"Pobežíme spoločne" znamená - pobežíme pohromade!
"Pobežíme spoločne v osobnom tempe" znamená - stretneme sa na vopred dohodnutom mieste na ceste.
"Pobežíme každý sám" znamená, že pobežíte každý svojím tempom a opäť sa stretnete až na konci trasy.

Správne držanie tela

V teréne hrá správne držanie tela, správny bežecký štýl, veľmi dôležitú úlohu, dôležitejšie, než pri behu po ceste alebo rovnom povrchu.
Základom sú uvoľnené ramená, ruky v lakti zvierajúce uhol 90 stupňov a nohy - chodidlá dopadajúce pod panvu (pod vaše ťažisko). Keď začne byť terén náročnejší a zložitejší, prispôsobte mu i svoj ​​bežecký štýl a to nasledovne: skráťte kroky, kratšie kroky vám pomôžu držať ťažisko (hlavu a trup vzpriamene), aj keď budete musieť na ceste prekonávať náročné prekážky. Ruky môžete trošku zdvihnúť (na plocho) a použiť ich na vybalansovanie nerovností (ako krídla), stále však majte uvoľnené ramená aj ruky. Ani v tomto prípade by nemalo byť vo vašom pohybe nič kŕčovitého. Nemajte uprený pohľad na zem, ale snažte sa čítať dopredu svoju cestu.

Prekonávanie prekážok

Penové korunky na hladine signalizujú, že pod hladinou je kameň. Pri silnom prúde môžete použiť vetvu ako palicu, o ktorú sa môžete oprieť. Ak je vody veľa a prúd natoľko prudký, že vás strhne, odporúča sa pre záchranu využívať kombináciu tzv pasívneho a aktívneho plávania:

Pasívne plávanie v divokej vode vyzerá tak, že má dotyčný polohu na chrbte. Plavec má ľahko pokrčené nohy pred sebou (pripravené na náraz), roztiahnuté ruky korigujú smer, je možné plávať znak (obe ruky plávajú súčasne) - spomalí to rýchlosť a telo je lepšie riaditeľné.

Druhý spôsob, aktívne plávanie, znamená plávanie kraul (intenzívny pohyb vpred), prípadné váľanie sudov (bočný pohyb plavcov).

Hoci sme dnes skončili u plávania, stále je to o trailovom behu, takže nech vám nohy slúžia, dych sa predĺži a dobehnete vždy vybraného cieľa.


30.10.2012   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Peter Slezák

Fotogaléria

Ďalšie články