Ako na imunitu? Pomôže pohyb aj dostatočný odpočinok

Ako na imunitu? Pomôže pohyb aj dostatočný odpočinok
Človek sa nestíha diviť, keď si prečíta, čo na neho všade útočí, čo ho oslabuje. Pravdou je, že si ľudia o tom skôr čítajú, než by pre posilnenie imunity niečo aktívneho robili. Nakoniec prečo by mali, keď si stačí prísť do lekárne a tam si kúpiť nejaký ten zaručený prostriedok, ktorý v nás všetko zabije..., bohužiaľ už sa potom nikde nepíše, že to zabíja aj nás, pretože pasívny spôsob ochrany nikoho neposilní.
Čo s tým môžeme urobiť

Otužovanie

Tak môžeme sa samozrejme otužovať, brrrrrrr. Áno, len málo z nás je natoľko silných, aby si ráno dávali studenú sprchu, alebo si išli  zaplávať do Váhu či Dunaja. Ale rozhodne je to dobrý spôsob, ako našu imunitu posilniť.

Trénovanie imunity

Otužovať však neznamená len to, že budeme chodiť plávať do studenej vody. Otužovať znamená aj to, že budeme chodiť za každého počasia von, aby naše telo nezlenivelo a bolo zvyknuté používať svoje,  vrodené, adaptačné mechanizmy. Aj imunita sa musí trénovať, ak chceme, aby dobre fungovala. Je to rovnaké, ako keď chce človek odbehnúť 5, 10, 20 km alebo maratón.

Nestresovať sa

Imunitu oslabuje každý stres. Každé rozčúlenie sa, každé vybočenie z normálu má vplyv na našu imunitu. Stačí, keď niekde v tomto počasí pošmyknete a padnete na zem - a za pár dní môžete čakať nejaký zdravotný problém, ktorým v tejto chvíli nemyslím narazenú kostrč alebo niečo podobné, ale nádchu.

Pohyb, dostatočný odpočinok po práci, po tréningu

V Japonsku recept na dlhovekosť znie: mierna podvýživa a ťažká práca vám predĺži život. Prenesené do našich podmienok, nášho života a pohľadu na imunitu to neznamená nič iné ako: prijímajte menej energie ako jej vydáte.

Bohužiaľ, aj keď sa budete stravovať v rámci "zdravej výživy" (mám na mysli to, že vo vašej strave bude aj teraz cez zimu veľké množstvo ovocia), tak to ešte nemusí znamenať, že docielite toho, že do seba dostanete potrebné množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, pretože bohužiaľ väčšina ovocia na pultoch predajní je dovezená a v rámci toho, aby nás zaujalo, aby pritiahlo náš pohľad, vyvolalo v nás na neho chuť, je chemicky ošetrené, je zbierané nezrelé a dozrieva až v priebehu dopravy v atmosfére. Tým zostane na pohľad šik, stratí však väčšinu bežne obsahovaných vitamínov a minerálov, ale nestratí kalorickú hodnotu!

Je to ale naozaj protirečenie? Tak si to rozoberme. Veľmi veľký podiel ľudskej populácie sa snaží na sebe makať od januára - novoročného predsavzatia, do júna - dosiahnutie cieľa – motivácia dostať sa do plaviek. Potom si dá na pol roka pauzu, veď si to za ten polrok zaslúži! A v januári to začne opäť. Myslíte si, že vaše telo by si mohlo na túto "pravidelnosť" zvyknúť? Mohlo, ale nezvykne. Už po mesiaci ničnerobenia by ste začínali odznova. Takže dôjde k tomu, že v čase, keď je telo stresované:

  • Nedostatkom slnečného svetla
  • Veľkými rozdielmi teplôt 
  • Plnenie novoročných predsavzatí - zvýšená, väčšinou k dlhodobej nečinnosti neprimeraná záťaž 
  • Každý rok mierne pozmenenej formy baktérii a vírusov, ktoré na nás útočia
vaša imunita sa zníži a môžete ochorieť.

Čo to znamená ?

Znamená to, že aj keď urobíme všetko správne, budeme sa o seba o svoje zdravie pravidelne starať, budeme sa pravidelne hýbať, nemusí to znamenať, že vírusu či baktérii nepodľahneme. Že nebudeme prechladnutý, alebo nechytíme chrípku. Každopádne však, keď sa budeme pravidelne hýbať, budeme dostatočne spať, dostatočne regenerovať, prijímať dostatočné množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, proste sa budeme na toto obdobie aktívne pripravovať, bude priebeh ochorenia ľahšie a my sa s ním vysporiadame oveľa skôr a s menšími následkami .

Nevyhýbajte sa potravinovým doplnkom - keď si niečo dáte, verte, že vám to prinesie úžitok - zdravie

Potravinových doplnkov je na trhu veľa. Osobne dávam prednosť prírodným, alebo aspoň tým, ktoré obsahujú prírodné produkty.

4.1.2021   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články