Ako môže stravovanie podľa krvnej skupiny zlepšiť váš výkon?

Ako môže stravovanie podľa krvnej skupiny zlepšiť váš výkon?
Krvné skupiny toho ovplyvňujú v ľudskom tele omnoho viac, ako by sa mohlo zdať. Majú vplyv na to, ako dokážeme vstrebávať živiny z potravín, aj ktoré potraviny nám prekyslia svalovú hmotu. Stravovaniu podľa krvných skupín sa už niekoľko rokov venuje biochemička a výživová špecialistka Veronika Hanáková.
„Výber potravín podľa krvnej skupiny má priamy dopad na redukciu tukového tkaniva, zrýchlenie metabolizmu, efektívnejšie trávenie a s tým spojenú aj rýchlejšiu schopnosť regenerácie a zvyšovania výkonu,“ hovorí Hanáková na základe svojej desaťročnej klinickej praxe.

Zakladateľom výživovej teórie podľa krvných skupín je naturopat Peter J. D'Adamo, ktorý ňou odkazuje na vzťah medzi skladbou jedálnička a krvnými skupinami. Podľa neho je každý z nás individuálny a má genetické predispozície na to, čo môže jesť a čo nie. Najlepšie sú na tom osoby s krvnou skupinou B a najnáročnejšie to majú Áčkari.
„Prax ukazuje, že ak dokážeme pozmeniť konzumované potraviny, môžeme natrvalo zredukovať neželaný tuk a dosiahnuť lepšiu vitalitu organizmu. Napríklad stačí nahradiť bravčové mäso morčacím, pšenicu ryžou, papriku reďkovkou, mliečne výrobky rastlinnými a podobne,“ pokračuje Hanáková.

Aká strava je vhodná pre vašu krvnú skupinu a ktoré potraviny vás, naopak, môžu brzdiť? Prinášame skúsenosti Veroniky Hanákovej, ktorá si funkčnosť naturopatie overila už na stovkách klientov.
Princíp selektovania potravín

Vedeli ste o tom, že všetky krvné skupiny nie sú rovnako staré a každá vznikla v inom období vývoja ľudstva? Nesú preto v sebe rôzne genetické informácie aj iné požiadavky na stravovanie.

Zakladá sa na tom aj princíp stravovania podľa krvných skupín, ktorý predpokladá, že ľudia s rôznymi krvnými skupinami trávia odlišne a sú predurčení na konzumáciu potravín, ktoré boli najbežnejšie v období vzniku ich krvnej skupiny.

Navyše, predpokladá sa, že ak sa budeme stravovať v súlade so svojou krvnou skupinou, môžeme sa vyhnúť niektorým zdravotným ťažkostiam. Ktorá zo štyroch základných krvných skupín 0, A, B a AB je najstaršia, ktorá je vegetariánska, ktorá vie čerpať energiu aj z mäsa a ktorá nie?

Tento článok si dočítate v aktuálnom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
9.5.2024   /   Bežecká škola   /   Autor: Mário Šmýkal   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články