Aj v lete môžete ladiť vašu formu

Aj v lete môžete ladiť vašu formu
Čo nesmie chýbať vo vašej dovolenkovej batožine? Obľúbená detektívka, slnečné okuliare, opaľovací krém, plavky a – bežecká obuv! Tiež patríte k ľuďom, ktorí najlepšie vypnú pri aktívnom oddychu? Tak práve vám je určených päť odpovedí na päť otázok o letnom chytaní jesennej bežeckej formy.

Na dovolenke ma láka pláž a behanie naboso, všade sa píše, že je to zdravé. Mám rovno nechať bežeckú obuv doma?

V žiadnom prípade. Behanie naboso je síce super, pretože posilňuje zadné svaly nohy a drobné svaly, navyše zlepšuje aj koordináciu pohybu, ale naše nohy nie sú zvyknuté na dlhší beh v piesku. Z toho dôvodu hrozí, že si spôsobíte pľuzgiere či drobné vonkajšie poranenia. Ak máte v kufri trošku miesta, zabaľte si do neho minimalistickú obuv, tá je ideálna na pláž, pretože vám ochráni nohu a zároveň to bude mať pre vás rovnaký účinok, ako by ste behali bosí. V zásade platí: pokojne absolvujte svoj bežecký tréning na pláži, ale začnite s krátkou vzdialenosťou, ktorú budete postupne - deň za dňom, zvyšovať.

Ťahá ma to do hôr. Behaním v horách zapracujem predsa na svojej fyzičke a bežeckej forme, nie?

Určite. Tréning v horách môže veľmi zvýšiť silovú vytrvalosť. Avšak pozor, ak bývate v nízkych polohách, môže sa vám stať, že po prvom tréningu budete potrebovať tri dni pauzu, pretože budete mať svalovú horúčku. Majte stále na pamäti, že to, čo vybehnete hore, budete musieť tiež zbehnúť dole a vaše svaly na to nie sú dostatočne pripravené. Takže si horský svet pokojne užite, vybehnite si hore, kam vám budú sily stačiť, ale dole zbiehajte veľmi opatrne alebo zídite pešo. Ak sa neudržíte a zbehnete dole ako kamzík a privodíte si svalovú horúčku, dajte si studený mokrý zábal. Namočte do studenej vody prestieradlo či osušku, zabaľte sa do toho pred spaním na 5 minút. Ráno bude svalová horúčka fuč. Nohy však zostanú obúchané, takže odporúčam voľnejší zbeh či chôdzu.

Čo mám robiť, keď zrazu príde búrka?

Snažte sa čo najskôr dostať do bezpečia. Tým môže byť vaše auto či hustý les, naopak by ste sa mali držať ďalej od okraja lesa či v blízkosti osamelých stromov, stĺpov či vyvýšenín terénu. Tie priťahujú blesky. Ak sa nachádzate niekde na poli či na lúke, skrčte sa a majte nohy čo najbližšie pri sebe.

Keď je horúco, často nemám vôbec chuť na jedlo. Ako športovec by som ale mal jesť pravidelne a výdatne. Ako sa stravovať v horúcom počasí?

Vzorom vám môže byť strava stredomorských národov. To znamená, jedzte viac malých porcií, rozdelených do celého dňa. Jedzte ľahké jedlá s prevahou uhľohydrátov (cukrov), menej tuku a bielkovín, pretože uhľohydráty zaťažujú krvný obeh menej ako tuky a bielkoviny. Vhodnou alternatívou sú datle, ktoré v hojnej miere slúžia beduínom ako zdroj potravy v púšti. Ďalej možno odporučiť šaláty, ovocie, zeleninu, syry, ryby alebo chudé mäso, ale len pri správnom skladovaní, pretože pri vysokých teplotách sa v potravinách množia baktérie, ktoré môžu ľahko spôsobiť zažívacie ťažkosti. Proti baktériám pomôže aj správna kuchynská hygiena: udržujte svoje ruky a pracovné plochy, kde si pripravujete jedlo, čisté. Oddeľujte surové a varené jedlo.

Keď rozmrazujete hlboko zmrazené jedlo v chladničke, vodu, ktorá z neho vyteká, zachytávajte do osobitnej nádoby, aby nedošlo ku kontaminácii iných potravín uložených v chladničke.
Keď si jedlo ohrievate, mali by ste ho niekoľko minút držať minimálne na teplote 70 stupňov alebo aj viac. Syry, salámy, maslo nikdy nenechávajte na priamom slnku. Nedávajte ovocie do chladničky v plastových obaloch. Ovocie v nich zahníva.

Často cestujeme na dovolenke z miesta na miesto a ja nemám čas na pravidelný tréning. Môžem za túto dobu stratiť formu, ktorú som pred tým dlhodobým tréningom získal?

Formu, ktorú ste získali dlhodobým usilovným tréningom, nemôžete stratiť za tri týždne. Ale je jasné, že keď sa telo prispôsobuje tréningovému zaťaženiu, ak zaťaženie ochabne, forma tiež mierne utrpí. Alebo inak, ako sa telo prispôsobuje zvyšujúcej sa záťaži, tak sa tiež ľahko a rado prispôsobuje ničnerobeniu. Je to aj otázka psychiky. Ak si budete pripúšťať, že vaša forma znížením tréningovej záťaže počas dovolenky bude klesať, tak klesne. Skúste si to postaviť tak, že dovolenka je obdobím, kedy telu poskytujete regeneráciu a odpočinok po dlhodobej zvýšenej záťaži. Ak k tomu takto pristúpite, vaša forma neutrpí, ba naopak, bude to na ňu mať blahodarný vplyv. Navyše aj počas dovolenky si môžete nájsť čas na krátke vybehnutie či cvičenie, aby ste telo nenechali úplne ladom.


17.7.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: bigstock

Ďalšie články