V šprinte klasicky zlaté medaily pre Sundlingovú a Klaeba, Slovenky nepostúpili z kvalifikácie

Alena Procházková obsadila v kvalifikácii 40. priečku, Barbora Klementová 59. pozíciu. Do hlavnej súťaže postupovala najlepšia tridsiatka.
BRATISLAVA 25. februára - Švédka Jonna Sundlingová a Nór Johannes Hösflot Klaebo získali zlaté medaily v úvodnej súťaži na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v nemeckom Oberstdorfe. V šprinte klasickou technikou bežcov na lyžiach Sundlingová vo finále odsunula na druhú priečku Nórku Maiken Caspersen Fallovú, bronz si vybojovala Slovinka Anamarija Lampičová. Sundlingová získala prvú seniorskú medailu z MS, Fallová už desiatu, no premiérovo striebornú (5-1-4). V šesťčlennom ženskom finále štartovali tri Nórky, dve Švédky a jedna Slovinka. Víťazka kvalifikácie Johanna Hagströmová zo Švédska obsadila 4. priečku a zostala bez medaily.
V mužskom finále šprintérske zlato spred dvoch rokov z rakúskeho Seefeldu obhájil Nór Klaebo, vtedy však uspel v šprinte voľnou technikou. V Oberstdorfe nórski reprezentanti obsadili celé pódium, pretože striebro získal Erik Valnes a bronz Haavard Solaas Taugboel. Až štvrtý finišoval Rus Alexander Boľšunov, piaty bol jeho krajan Sergej Usťugov a šiesty Švéd Oskar Svensson. Dvadsaťštyriročný trojnásobný olympijský šampión z Pjongčangu 2018 Klaebo si vybojoval už štvrté zlato z MS, predchádzajúce tri má zo spomenutého Seefeldu. Klaebo vyhral aj v predpoludňajšiu kvalifikáciu.

Slovenkám sa nedarilo v kvalifikácii, z ktorej sa do hlavnej súťaže prebojovalo tridsať pretekárok s najlepším časom. Alena Procházková medzi 109 klasifikovanými pretekárkami obsadila 40. priečku a od postupu ju delili viac ako tri sekundy, Klementová skončila na 59. pozícii s mankom cez 15 sekúnd za postupom. Procházkovú s Klementovou na MS v Nemecku čaká ešte jedna disciplína, v nedeľu 28. februára sa spolu predstavia v ženskom tímšprinte. Medzi mužmi bude na šampionáte štartovať len Ján Koristek.

25.2.2021   /   Beh na lyžiach   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP