Procházková a Mlynár vybehnú do novej sezóny

Procházková a Mlynár vybehnú do novej sezóny
Celkový šampión Ruka Triple sa môže tešiť na 200 bodov a 33 500 CHF
UUSAMO 26. novembra - Dvaja slovenskí bežci na lyžiach vstúpia v piatok v stredisku Ruka vo fínskom Kuusame do nového ročníka Svetového pohára. Na Alenu Procházkovú a Petra Mlynára čakajú preteky v šprinte klasickou technikou. Zatiaľ čo Procházková má ambíciu bodovať hneď na úvod sezóny, čiže postúpiť z kvalifikácie do vyraďovacej časti, Mlynár by sa chcel čo najviac priblížiť k bodovanej tridsiatke. 

Valuška chváli prípravu a chce prvé body 

 Ôsma žena zo šprintu z februárových majstrovstiev sveta vo švédskom Falune Procházková sa na novú sezónu pripravovala vo fínskom stredisku Muonio za polárnym kruhom. Podľa trénera Jána Valušku to bol dobrý krok, lebo Muonio malo veľké zásoby snehu z uplynulej sezóny a vďaka tomu vedeli upraviť štvorkilometrový a trojkilometrový okruh aj v čase, keď sa ešte nedal vyrábať syntetický sneh. "S prípravou sme spokojní, podmienky sme mali dobré. Alenka absolvovala aj prípravné fisové preteky, v ktorých skončila v šprinte tretia v konkurencii najlepších Fíniek, ale aj Rusiek či dievčat z Kazachstanu a Bieloruska. Teraz sme už v Kuusame, kde by sme chceli na úvod Svetového pohára absolvovať kompletný trojdňový program, čiže klasický šprint, 5 km voľne aj 10 km klasicky," informoval Ján Valuška spoza polárneho kruhu. Na margo ambícií dodal: "Uvidíme, či sa podarí hneď v šprinte byť v prvej tridsiatke a bodovať. Najmä v klasike bude dôležité pripraviť lyže tak, aby boli stúpavé aj rýchle. V piatok má snežiť pri teplotách okolo nuly a to je najhorší sneh na mazanie. Čo som videl na tréningu, v Kuusame je kompletná špička okrem tých, ktoré vynechávajú túto sezónu na čele s minuloročnou suverénkou, Nórkou Björgenovou.“ 

Bajčičák vidí progres, ale body by prekvapili 

 Vlani ešte pretekár, teraz už reprezentačný tréner Martin Bajčičák mal v príprave na sezónu k dispozícii okrem tímovej jednotky Petra Mlynára aj najlepších juniorov Jána Koristeka a Anetu Smerčiakovú. Mlynár aj Koristek sa solídne predviedli na prípravných pretekoch vo švédskej Bruksvallarne, Mlynár tam skončil na 10 km klasicky osemnásty a Koristek na tej istej trati dokonca deviaty, ale medzi juniormi. "Mlynár zaostal za víťazom Northugom 1:08 min a zo 190-člennej mase na štarte bol v cieli osemnásty, čo je jeden z jeho vôbec najlepších výsledkov v dištančných pretekoch. Koristek vyslovene prekvapil 9. miestom vo švédskej a nórskej konkurencii, po 2-3 rokoch má šancu dostať sa do Svetového pohára,“ hodnotil Bajčičák. 

 Pokračujúca spolupráca s Čechmi 

Podľa jeho slov Mlynár by mal v úvode SP vo Fínsku na 90 percent absolvovať všetky tri preteky, čiže šprint klasicky, desiatku voľne a aj záverečných 15 km klasicky. "Peťo je na kratšie disciplíny. V príprave ukázal progres, možno aj preto, že konečne po troch rokoch vstupuje do sezóny zdravý. Verím, že sa predvedie hneď v klasickom šprinte, kde by sa mohol priblížiť k najlepšej tridsiatke. Ak by bodoval, bolo by to prekvapenie,“ realisticky predznamenal Bajčičák. K profilu tratí v Kuusame a k predpokladanému počasiu bývalý skvelý reprezentant doplnil: "Trate sú tu nadpriemerne ťažké. Stúpania sú strmé, aj šprint sa končí prudkým kopcom na štadión. Servis zohrá dôležitú úlohu, keďže počasie je premenlivé. Bolo aj -15°C, no teraz sa teploty pohybujú okolo nuly a možno aj zaprší.“ 

Bajčičák pripomenul, že aj v novej sezóne bude pokračovať spolupráca s českým tímom. "Spolupracujeme už od zimných olympijských hier v Soči. Spojili sme náš a ich servis, pričom využívame najmä ich početnosť. Oni majú k dispozícii šesť ľudí,“ vysvetlil Bajčičák. Úvod Svetového pohára vo Fínsku je lukratívny z hľadiska bodov aj prémií. Okrem jednotlivých pretekov sa budú rozdávať body a prémie aj za celkové poradie v minitour tzv. Ruka Triple. Do nedeľňajších stíhacích pretekov na 15 km (muži), resp. 10 km (ženy) pretekári vybehnú na základe odstupov po sobote a prvý v cieli bude zároveň víťazom trojdňového podujatia. Víťazi jednotlivých pretekov si prilepšia o 50 bodov do hodnotenia SP a prémiu 5000 CHF. Celkový šampión Ruka Triple sa môže tešiť na 200 bodov a 33 500 CHF. 

Program Ruka Triple 2015 (začiatky sú v SEČ): Piatok 27. 11.: šprint klasickou technikou na 1,4 km - muži a ženy - kvalifikácia (9.45 h), finále (12.15), sobota 28. 11: ženy - 5 km voľnou technikou s intervalovým štartom (10.15), muži - 10 km voľnou technikou (12.00), nedeľa 29. 11.: ženy - stíhacie preteky na 10 km (10.15), muži - stíhacie preteky na 15 km (11.30)


26.11.2015   /   Beh na lyžiach   /   SITA   /    Foto: SITA, Ján Viazanička

Ďalšie články