Od pletených svetrov po kombinézy. V čom na bežky?

Od pletených svetrov po kombinézy. V čom na bežky?
V minulých článkoch sme sa zaoberali vybavením, a tým čo mame robiť pri výbere lyží, resp. pri voskovaní. Keďže toto všetko už z tejto oblasti vieme, mali by vedieť i to , čo by sme si mali obliecť na seba. Preto sa v tejto časti  budeme zaoberať vhodným oblečením pri behu na lyžiach.
 V minulosti sa jazdilo v šúšťákoch,  prípadne pletených svetroch, bez rukavíc a v čiapke s brmbolcom. V dnešnej dobe je veľa produktov na trhu pre pohyb v prírode, ale nie všetky sa špecializujú práve na bežecké lyžovanie. Beh na lyžiach je náročná aktivita, kde potrebujete špecifické materiály, a kde nepotrebujete veľa vrstiev aby ste nezamrzli...Preferujú sa obtiahnuté veci,  predovšetkým kombinézy, ktoré sú vyrobené z lykry.



Tieto kombinézy sa používajú ako vrchná časť oblečenia v pretekoch. Ak prídete na kurz je vhodné mať na kombinéze ešte vrchnú vrstvu, s  funkčnou flysovou podšívkou. V prípade chladnejšieho počasia pod kombinézou je vhodné aj funkčné termoprádlo, prípadne len bavlnený rolák a spodné nohavice.



Osobne termoprádlo nenosím, ale slúži na to, aby odvádzalo pot z tela na vrstvu oblečenia, ktorá sa nachádza nad ňou, a tým telo ostáva suché a pocit chladu je menší, prípadne žiadny.



V mojích začiatkoch bol najväčší problém s pocitom zimy na nohách, bolo to strašné. Behalo sa v topánkach pod členok, ktoré boli z kože a museli sa krémovať indulónou, aby nepremokli. Lenže aj tak premokli a zvrchu sa vám do nich dostal sneh.  Ale keby to tak nebolo,  nemal by som teraz na čo spomínať. V dnešnej dobe je k dispozícii komfortná obuv. Je teplá, pohodlná,  kvalitná a bez problémov sa dá v nej behať  celý deň.



Na obrázku sú znázornené pretekárske topánky najvyššej kvality. Ich cena sa pohybuje od 250€ vyššie. Pre rekreačných bežcov postačujú aj topánky nižšej triedy,  aj keď je cítiť  čiastočný  rozdiel.  Samozrejme rozdiel pocítite aj vy pri platbe, kde sa cena topánok pohybuje okolo 60 – 100 €. Kupujte ale tak, aby ste v nich behali niekoľko sezón. V topánkach na obrázku by ste mohli byť aj bosí a nepociťovali by ste chlad ani nepríjemné pocity, ale všetci rekreační i profesionálni  bežkári používajú  ponožky,  buď termo,  alebo klasické bavlnené.

Netreba zabudnúť ani na ruky a hlavu. Dôležitým faktorom je, že ste niekoľko hodín v mrazivom prostredí, a i tie najlepšie účesy nepomôžu ochrániť  hlavu  alebo napr. dutiny...čiapka je nutná...



Čiapka by mala byť  tenšia, aby ste sa veľmi nepotili, najčastejšie sa vyrábajú z elastických materiálov ako je lykra,  a tie považujem za najvhodnejšie.



Rukavice by mali byť iné ako na zjadové lyžovanie, aby sme ich bez problémov nasadili do pútka palice a cítili ich rukoväť. Veľmi hrubé rukavice sú nevhodné, pretože vám budú len zavadzať. Ak je príjemné počasie môžete na bežkách vyraziť aj bez rukavíc.

Dúfam, že ste zistili, že byť  vhodne oblečení je potrebné na vychutnanie bežkárskych aktivít...  Napíšte nám na adrese Nordicacademy.sk a radi Vám poradíme,  čo bude pre Vás najvhodnejšie.


14.2.2012   /   Beh na lyžiach   /   Autor: Peter Žiška, nordicacademy.sk   /    Foto: Foto: redbull, fischersport.com

Fotogaléria

Ďalšie články