Niskanen zlatý v bežkárskom maratóne, Mlynár 51.

Dvadsaťšesťročný rodák z Oulu mal v cieli náskok 18,7 sekundy pred Alexandrom Bolšunovom, tretí skončil s výraznejším odstupom 2:37,5 min ďalší reprezentant Olympijských športovcov z Ruska Andrej Larkov
Fínsky bežec na lyžiach Iivo Niskanen si s časom 2:08:22,1 h vybojoval zlatú medailu v sobotňajších pretekoch na 50 km klasicky s hromadným štartom na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu. Pre "krajinu tisícich jazier" je to premiérový triumf na ZOH 2018. Dvadsaťšesťročný rodák z Oulu mal v cieli náskok 18,7 sekundy pred Alexandrom Bolšunovom, tretí skončil už s výraznejším odstupom 2:37,5 min ďalší reprezentant Olympijských športovcov z Ruska Andrej Larkov. Jeden z adeptov na medailu Martin Johnsrud Sundby z Nórska sa musel uspokojiť s piatou priečkou, vo finiši ho predstihol Kanaďan Alex Harvey - na pódiové umiestnenie mu chýbalo iba 6,1 sekundy. Elitnú šestku doplnil Nór Hans Christer Holund, bežci na lyžiach z tejto krajiny sa prvýkrát v Pjongčangu netešili z medaily. Vo výbornom svetle sa v sobotu predstavil Martin Jakš z Česka, ktorý bol ôsmy. Hneď za ním skončil fenomenálny Švajčiar Dario Cologna. Z trojice slovenských reprezentantov si v 71-člennom štartovom poli najlepšie počínal Peter Mlynár, ktorého klasifikovali na 51. mieste, za víťazom zaostal o 17:52,6 min. Andrej Segeč obsadil 53. priečku (+19:22,2 min), Miroslav Šulek náročný 50 km bežecký maratón nedokončil.

"Myslím si, že som došiel do cieľa so cťou. Bolo to pre mňa veľmi náročné, lebo som skôr špecialista na krátke trate. Nie je zvyčajné, aby šprintéri skúšali päťdesiatku. Prvé kolo ma stálo veľa síl, nešli mi lyže, trápil som sa 10 km. Naši však výborne zareagovali v servise a ďalšie lyže už fungovali. Potom som sa zrovnal a našiel si vlastné tempo. Som rád, že som zo seba dostal maximum. V cieli som už ani dýchať nemohol, stalo sa mi to prvýkrát. Nehanbím sa za 51. miesto, nasadený som bol ako šesťdesiaty," priznal Peter Mlynár pre slovenské médiá v Alpensii.

"Rozhodnutie štartovať v dnešných náročných pretekoch sa zrodilo v hlavách našich pretekárov. Päťdesiatka bola pre nich veľká výzva, predsa len, je to kráľovská disciplína. Aj keď oni sú skôr orientovaní na kratšie trate a šprinty, povedali si, že dajú do toho celé úsilie aj srdce, a to sme na trati aj videli. Výsledkové očakávania neboli namieste, skôr sme chceli, aby športovci zabojovali, hoci s touto traťou nemajú skúsenosti. Peter Mlynár aj Andrej Segeč skončili vyššie v porovnaní s ich nasadením do pretekov, čiže číslami, ktoré mali. Cení sa aj to, že prišli do cieľa, keďže veľa športovcov dnes muselo skončiť aj pre meniace sa poveternostné podmienky na trati. Na začiatku bolo stabilnejšie počasie, polojasno, ale neskôr sa rozsnežilo, ochladilo aj zamračilo a napokon aj padla hmla. Všetko sa teda zmenilo, mali sme problémy aj v servisnom tíme. Podľa pravidiel si každý mohol dvakrát vymeniť lyže, naši to využili na sto percent. Čo sa týka Miroslava Šuleka, mal problémy s lyžami, trápil sa v prvom kole, drhlo mu to v stúpaniach, neskôr sme mu vymenili lyže, ale stálo ho to veľa energie, preto radšej vzdal," informoval vedúci slovenskej výpravy bežcov na lyžiach Michal Malák.

Pre Iiva Niskanena je to po triumfe v tímšprinte na predchádzajúcich ZOH 2014 v Soči druhá medaila na najväčšom sviatku športovcov - a opäť s najcennejším odleskom, na vlaňajších domácich majstrovstvách sveta v Lahti pridal zlato na 15 km klasicky a bronz v tímšprinte. V sobotňajších pretekoch na 50 km vyrazil Niskanen dopredu v treťom zo šiestich okruhov spolu s Kazachom Alexejom Poltoraninom, ktorý však v závere už nestačil so silami a klesol na 15. priečku. Za týmto duom sa vydal Bolšunov a bol najväčšou hrozbou fínskemu hrdinovi. Niskanen desať kilometrov pred cieľom vymenil lyže, čo mu pomohlo najmä v zjazdoch v konfrontácii s Bolšunovov. Ten už v závere nemal nárok a napokon mal v cieli odstup takmer 20 sekúnd.

"Keď som zaútočil, neobzeral som sa. Sto metrov pred cieľom som už vedel, že zlatá medaila mi neujde. Som veľmi šťastný a spokojný, sú to veľké emócie. Nie som ani veľmi unavený, maratónsku 50 km trať som zvládol celkom v pohode," citoval Olympijský informačný servis slová (OIS) Iiva Niskanena, ktorý ešte doplnil: "Premiérová zlatá medaila pre Fínsko v Pjongčangu? Prvá, ale nie posledná. Zajtra je tu nový deň. Chcel som zvíťaziť na tejto dlhej trati, čakal som na to štyri roky."

Strieborný Alexander Bolšunov neskrýval nespokojnosť so sobotňajším vystúpením: "Som trochu sklamaný, pretože som mohol zvíťaziť v dnešných pretekoch. Mal som však menší problém, ktorý ovplyvnil môj výsledok. Dnes bolo chladnejšie, lyže sa tak nekĺzali, ako by mali. Vtedy som si uvedomil, že to bude náročnejšie, ako som čakal. V globále však môžem vysloviť spokojnosť, získal som v Pjončangu až štyri medaily." Bronzový na 50 km Andrej Larkov pre Olympijský informačný servis skonštatoval: "Mohlo to byť z mojej strany aj lepšie, pociťujem mierne sklamanie. Mal som však problémy s lyžami, podarilo sa mi však skončiť na treťom mieste. Myslel som si, že Nóri sa budú tlačiť viac dopredu, boli asi unavení. Poltoranin už nevládal, a tak som sa posunul pred neho."

ZOH 2018 v Pjongčangu (Kór. republika) - sobotňajšie výsledky:

BEH NA LYŽIACH
Muži - 50 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Iivo Niskanen (Fín.) 2:08:22,1 h, 2. Alexander Bolšunov +18,7 s, 3. Andrej Larkov (obaja OŠR) +2:37,5 min, 4. Alex Harvey (Kan.) +2:43,6, 5. Martin Johnsrud Sundby +2:43,7, 6. Hans Christer Holund (obaja Nór.) +2:50,1, 7. Daniel Rickardsson (Švéd.) +3:50,4, 8. Martin Jakš (ČR) +4:10,5, ...51. Peter Mlynár +17:52,6, 53. Andrej Segeč +19:22,2, Miroslav Šulek (všetci SR) nedokončil

24.2.2018 / Beh na lyžiach / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP