Na Tour de Ski prerozdelia 590 000 eur

Na Tour de Ski prerozdelia 590 000 eur
Na Tour de Ski 2016 rekordné prémie, ženy zarobia v prepočte na 1 km viac ako muži
LENZERHEIDE 30. decembra - Najlukratívnejšia súťaž bežcov na lyžiach Tour de Ski hlási ďalšie zvýšenie odmien. Počas desiatich dní konania prestížnych etapových pretekov, ktoré štartujú na Nový rok vo švajčiarskom Lenzerheide, prerozdelia dovedna 640 000 švajčiarskych frankov, čo je v prepočte 590 000 eur. Pre porovnanie vlani bolo v hre 466 000 eur. Pre celkových víťazov je pripravených 92 170 eur, na finančné odmeny sa môže tešiť najlepších desať lyžiarov z celkového poradia aj v jednotlivých etapách. Víťaz každej z etáp zinkasuje po 3000 eur a 50 bodov do poradia Svetového pohára. Celkoví víťazi sa dočkajú aj 400 bodov do bojov o krištáľové glóbusy.

Zaujímavo vyznieva aj prepočet odmien na jednotlivé kilometre, ktoré bežci absolvujú. Ženy pri maximálnom počte 64,8 km (minimálne 56,9 km) v priemere zarobia na kilometer 5185 eur. Na mužov čaká minimálne 91,9 km a maximálne 100,6 km, čo predstavuje zisk 3210 eur na 1 km.

Desiaty ročník Tour de Ski ponúkne počas prvých desiatich januárových dní roka 2016 celkovo šestnásť pretekov rozdelených do ôsmich etáp so štyrmi dejiskami v troch krajinách. Začne sa "korčuliarskymi" šprintmi vo švajčiarskom Lenzerheide, kde budú o deň neskôr na programe aj preteky s hromadným štartom klasicky a o dva dni stíhacie preteky s intervalovým štartom voľne. V dňoch 4.-5. januára sa konvoj Tour de Ski presunie do nemeckého Oberstdorfu. Tam sa budú konať klasické šprinty a tiež preteky s hromadným štartom rovnako klasickou technikou. Nasleduje taliansky Toblach a dištančné preteky s intervalovým štartom voľnou technikou a napokon dvojdňové vyvrcholenie vo Val di Fiemme (9.- 10. 1.) vrátane záverečného supernáročného 9 km dlhého stúpania po zjazdovke Alpe Cermis. Obhajcami celkového prvenstva sú Nóri Martin Johnsrud Sundby a Marit Björgenová, Tá sa však nepredstaví, keďže si momentálne plní materské povinnosti. Slováci sa na jubilejnom ročníku nezúčastnia.

O stúpaní na Alpe Cermis vie svoje aj nórska legenda Peter Northug. "Tento kopec je symbolom Tour de Ski a práve v tejto záverečnej etape som už niekoľkokrát prišiel o celkové víťazstvo. Tento rok sa oň pokúsim znova. Mojím hlavným cieľom je vyhrať aspoň dve etapy,“ povedal Northug, ktorému v bohatej zbierke úspechov chýba práve celkový triumf na Tour de Ski.


30.12.2015   /   Beh na lyžiach   /   SITA   /    Foto: BIGSTOCK

Ďalšie články