Leto na kolieskach. Klasické či korčuliarske lyže?

Leto na kolieskach. Klasické či korčuliarske lyže?
Ak pozorne sledujete naše články určite už viete ako vyzerajú kolieskové lyže. V tomto článku sa budeme venovať rozdielom lyží v klasickej a korčuliarskej technike.
Odporúčame začať s klasickou technikou. Rovnako aj v zime na bežkách je technicky náročnejšia, ale omnoho prirodzenejšia a bezpečnejšia ako korčuliarska technika. Ak máte korčule a chcete používať pri nich aj paličky tak pokojne môžete korčuľovať, pretože na korčuliach sa klasická technika nedá realizovať, jedine súpažný spôsob behu. Najlepšie si je kúpiť kolieskové lyže s rovnakým viazaním ako máte na bežkách, bude vám stačiť len jeden pár topánok, ktoré si ale šetrite, pretože  na asfalte sa dosť derie ich spodok. Radšej chodievajte po tráve. Ak chcete jazdiť obidve techniky je lepšie mať topánky na korčuliarsku aj klasickú techniku prípadne kombi topánky.



Základný rozdiel v kolieskových lyžiach je predovšetkým v ich kolieskach. Na klasiku sú menšie, ale širšie kolieska, na korčuľovanie zasa vyššie a tenšie kolieska. Kolieska na obrázku sú bez ložísk jedno stojí do 2 € a samotné koliesko môžete kúpiť už od 5 €/kus. Klasické koliesko vydrží veľmi dlho, ak sa zadrie ložisko to sa dá vymeniť a môžete jazdiť ďalej. Koliesko na korčuľovanie vydrží menej, mne vydržalo okolo 2000 km. Ak sa Vám začnú robiť žmolky okolo rámu, to znamená že za chvíľku odíde celé koliesko. Keď sa vám to stane v zjazde, je to celkom zábavné, lebo vás začne natriasať, takže treba na to dávať pozor. Zadné kolieska na korčuliarsky lyžiach sa zoderú rýchlejšie, pretože váha tela je na zadnej časti lyže. Môžete si vymeniť zadné kolieska s prednými a tak ich využijete všetky naplno, netreba zabúdať na menenie pravej lyže s ľavou, aby sa kolieska dreli rovnomerne z obidvoch strán.

Ako sa odráža pri klasickej technike?

Je to jednoduchšie ako v zime. Nepotrebujete vosky, stačí len jedno koliesko, ktoré umožňuje pohyb len jedným smerom. Keď lyža zastane a nastáva odraz, koliesko zabrzdí pohyb a vy sa môžete odraziť. Na mnohých lyžiach sa odrazové koliesko dáva dozadu, je lepšie ho mať však vpredu pretože je odraz ťažší. Ak ste začiatočníci, pokojne si ho nechajte aj vzadu. Ak sa nedokážete odraziť z kolieskových lyží, v zime to určite nezvládnete, pretože odraz z kolieskových lyží je omnoho istejší. Pokiaľ máte pružnú lištu a nie z hliníka alebo duralu, dokážete odraz lepšie precítiť.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.youtube.com/embed/_p4VeeXpQfg


Klasické lyže sú troška dlhšie oproti korčuliarskym, ale len o pár centimetrov, najväčší rozdiel je práve v kolieskach. Prajem veľa šťastne najazdených kilometrov a dúfam, že vám naše rady pomôžu pri prvých kilometroch.

Pri pohľade na lyže vidíme rozdiel aj v dĺžke, kde klasická lyža je dlhšia približne o 3-5 cm. Na klasických lyžiach máte lepšiu stabilitu, pre šírku a výšku koliesok. Sú aj bezpečnejšie, pretože lyže dokážete rýchlejšie spomaliť, keď dáte nohy do prívratu a tlačíte do kolien. Všetky spôsoby sa môžete naučiť na letných kurzoch, ktoré sú už koncom júna. Ak nemáte kolieskové lyže a uvažujete o kúpe, pokojne nás kontaktujte. Poradíme vám a prípadne zabezpečíme za výhodnejšie ceny.

13.6.2012   /   Beh na lyžiach   /   Autor: Peter Žiška, nordicacademy.sk   /    Foto: .nordicacademy.sk, čt1, youtube

Fotogaléria

Ďalšie články