Celkovými víťazmi Tour de Ski sa stali Nór Kläbo a Ruska Nepriajevová

Celkovými víťazmi Tour de Ski sa stali Nór Kläbo a Ruska Nepriajevová
Johannes Hösflot Kläbo v minulosti ovládol TdS aj v sezóne 2018/2019, Natalia Nepriajevová sa stala prvou ruskou s celkovým triumfom na TdS.
BRATISLAVA 4. januára - Ruska Natalia Nepriajevová a Nór Johannes Hösflot Kläbo sa stali celkovými víťazmi seriálu Tour de Ski, ktorý je tiež súčasťou Svetového pohára v behu na lyžiach. Obaja sú po utorku na čele hodnotenia SP, keďže za uvedené prvenstvo v šesťdielnom seriáli dostali po 400 bodov do poradia. Slovensko v TdS nemalo zastúpenie.

Natalia Nepriajevová sa na čelo hodnotenia TdS dostala po štvrtej etape, ktorou bol šprint klasickou technikou v nemeckom Oberstdorfe. V utorok v záverečných pretekoch v talianskom Val di Fiemme - 10 km voľnou technikou s hromadným štartom so záverečným výstupom na zjazdovku Alpe Cermi - jej na udržanie prvenstva stačila aj štvrtá priečka. V utorok triumfovala Nórka Heidi Wengová pred Švédkou Ebbou Anderssonovou a Francúzkou Delphine Claudelovou. V konečnom poradí Tour de Ski triumfovala Ruska s náskokom 46,7 s pred Anderssonovou, tretia skončila Wengová s mankom 1:07,7 min. V celkovom poradí SP sa Nepriajevová, ktorá sa stala prvou ruskou víťazkou TdS, dostala pred Anderssonovú.

Medzi mužmi bola situácia odlišná. Johannes Hösflot Kläbo sa na čelo hodnotenia TdS dostal už po víťazstve v 1. etape, keď 28. decembra ovládol šprint voľnou technikou vo švajčiarskom Lenzerheide. O deň neskôr bol síce až štvrtý na 15 km klasicky, no udržal sa na čele poradia a post lídra si upevnil víťazstvami v 3., 4. a 5. etape. V utorok si Kläbo bez väčších problémov ustrážil prvú priečku v celkovej klasifikácii, dokonca náskok pred Rusom Alexandrom Boľšunovom ešte zvýšil. Kläbo finišoval piaty s mankom 34,9 s na krajana Sjura Rötheho. V konečnom poradí Tour de Ski triumfoval Kläbo s náskokom 2:03,2 min pred Buľšunovom, tretí skončil Fín Iivo Niskanen s mankom 3:14,5. V celkovom poradí SP si Kläbo upevnil post lídra, pred druhým Buľšunovom má bezpečný náskok. Johannes Hösflot Kläbo si pripísal druhý celkový triumf v TdS, v miulosti ho ovládol aj na prelome rokov 2018 a 2019.

Seriál Tou de Ski sa začal už 29. decembra 2021 vo švajčiarskom Lenzerheide šprintom voľnou technikou, o deň neskôr rovnaké stredisko hostilo druhú etapu - preteky klasickou technikou s intervalovým štartom (ženy 10km, muži 15 km). Na prelome rokov sa súťažilo v nemeckom Oberstdorfe - silvestrovské preteky voľnou technikou s hromadným štartom na 10 resp. 15 km vystriedal novoročný šprint klasickou technikou. Vyvrcholenie vo Val di Fiemme prinieslo najprv pondelkové dištančné preteky klasickou technikou s hromadným štartom a spomenutý utorkový výšľap na zjazdovke Alpe Cermi.
4.1.2022   /   Beh na lyžiach   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články