Bežkári sa môžu v Brdoch tešiť na desiatky kilometrov upravených tratí

Bežkári sa môžu v Brdoch tešiť na desiatky kilometrov upravených tratí
Bežkári, ktorí majú možnosť vyraziť do Chránenej krajinnej oblasti Brdy, si tento rok prídu na svoje. Vojenské lesy a statky ČR a mesto Příbram sa dohodli na systéme trás, ktoré štátny podnik spravujúci prevažnú časť CHKO ponechá v zimnej sezóne pre bežkárske trasy a v rámci zimnej údržby ich nebude ich odhŕňať ani inak upravovať. Časť z nich bude naopak strojovo upravovaná.
Mesto Příbram a Vojenské lesy a statky už niekoľko rokov spolupracujú, aby pred každou zimnou sezónou zabezpečili systém, v ktorom dostanú adekvátny priestor v brdskej prírode milovníci bielej stopy, a zároveň aby bola zaistená potrebná zjazdnosť časti komunikácií v chránenej krajinnej oblasti. Rok od roku sa celý systém trochu líši podľa potrieb VLS, tento rok predovšetkým v nadväznosti na dokončenie sanačných ťažieb po kalamite.

Tento rok budú môcť bežkári využívať na hrebeňoch tzv. Brdskú lyžiarsku magistrálu zo Zaječova cez Dlhý vrch, Houpák a Tok na Brdské sedlo a ďalej až na Prahu a do Teslín. Na ňu bude nadväzovať systém ďalších ciest, ktorý je podobný ako v minulom roku. Brdské trasy budú opäť napojené na celý rad vhodných nástupných miest na okraji chránenej krajinnej oblasti ako v Stredočeskom, tak aj Plzenskom kraji. Oproti minulej sezóne sa tento rok nebudú upravovať trasy na lesnej ceste Obrázecká, ktorú Vojenské lesy potrebujú na zabezpečenie ťažby, a tiež menší úsek lesných ciest Dlhá, Korunská, Dobrotivská a časť protipožiarnej priekopy.

Nástupné miesta a nové okruhy


Vhodnými nástupnými miestami s dopravou, či návštevníckymi parkovacími kapacitami sú aj tento rok Nepomuk, Láz, Bohutín, Příbram-Kozičín a Příbram-Orlov. Okrem toho tiež Obecnice, Zaječov, Teslíny, Strašice, Dobřív, Mirošov, Škoric a Míšov. Pre aktuálnu sezónu sa k spolupráci pripojili obec Strašice a Ski areál Teškov, ktoré pripravili niekoľko trás z plzenskej strany Brd, konkrétne zo Strašíc, Mirošova, Škoric a neďalekého Teškova. Tie budú upravované strojovo pre klasický aj voľný štýl.

Mesto Příbram spolu s Mestskými lesmi tento rok vyskúša stopovacie zariadenie na úpravu trás. Mesto využije stroj na úpravu menších okruhov pri Orlove a Kozičíne a pokiaľ budú aj v meste dobré podmienky aj v areáli bývalého atletického oválu na Zdaboři. Cieľom je vytvoriť trasy pre menej skúsených alebo začínajúcich bežkárov. Úprava stôp vo vrcholových častiach Brd, konkrétne okolo protipožiarnej priekopy na Toku, bude realizovaná podľa finančných a technických možností mesta Příbram a obce Strašice.
31.12.2021   /   Beh na lyžiach   /   Autor: br, kudyznudy.cz   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články