Bajčičák: Čakal som viac, ako som dosiahol

Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní vo Falune (Švéd.)
FALUN 1. marca - Víťazom pretekov na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom, záverečnej disciplíny majstrovstiev sveta lyžiarov-klasikov vo švédskom Falune, sa v nedeľu stal Nór Petter Northug. Vo finiši tejto kráľovskej disciplíny bežcov na lyžiach Northug zdolal Čecha Lukáša Bauera o 1,7 s. Bronz si vybojoval obhajca titulu Švéd Johan Olsson s odstupom 2 sekúnd za víťazom. Tesne za pódiom skončil Rus Maxim Vylegžanin (+2,8), ktorý ešte 100 m pred cieľom reálne útočil na medailu. Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil na falunskej päťdesiatke 37. miesto s odstupom 6:37,2 min. Pre 38-ročného Oravca je to najlepšie umiestnenie z jeho troch vystúpení vo Falune, v skiatlone skončil o jednu priečku nižšie a na 15 km voľne bol štyridsiaty šiesty. Pre Bajčičáka to boli desiate majstrovstvá sveta v kariére a je pravdepodobné, že aj posledné.

"Martin začal perfektne, bežal okolo 11. miesta. Potom zlomil palicu, približne kilometer a pol bežal bez nej, a keď prišiel na občerstvovaciu stanicu, stratil v snežení kontakt a bolo to už ťažké dobiehať. Neskôr dokonca spadol, má aj šrám pod okom, ani výmena lyží neprebehla tak ako mala. Začalo sa to dobre, ale skončilo sa to smolne. Mal určite na lepšie umiestnenie. Aj jeho samého to 37. miesto veľmi mrzí," zhodnotil tréner mužskej zložky reprezentácie Stanislav Holienčík. Martin Bajčičák neskôr doplnil: "Čakal som určite viac, ako som dosiahol. Začiatok pretekov bol dobrý, ale na ôsmom kilometri som zlomil palicu, vtedy som stratil prvý raz kontakt s najlepšími. Neskôr som ešte aj spadol... Predstavoval som si to inak, trúfal som si skončiť do 20. miesta." Na otázku, či to boli jeho posledné majstrovstvá sveta, Bajčičák nedal jednoznačnú odpoveď: "Poviem to až vtedy, keď to skutočne príde. Nechcem sa vyjadrovať počas sezóny. Najbližšie by som chcel skúsiť preteky na 50 km na Holmenkollene v Osle, tam mi to v minulosti zvyklo sedieť. Ešte však neviem naisto, či tam pôjdem."

Petter Northug nielen touto zlatou medailou potvrdil pozíciu najlepšieho bežca na lyžiach ostatných rokov. Vo Falune rozšíril svoju zbierku medailí z majstrovstiev sveta o štyri zlaté a s celkovým súčtom 13 zlatých a 3 strieborné je v historickom rebríčku najúspešnejších bežcov na lyžiach na svetových šampionátoch tretí za Nórkou Marit Björgenovou a bývalou reprezentantkou Sovietskeho zväzu Jelenou Välbeovou, ktoré majú po 14 zlatých medailí. Northug vyhral preteky na 50 km na svetovom šampionáte už tretíkrát, v rokoch 2009 a 2011 to bolo zakaždým voľnou technikou.

Dvadsaťdeväťročný Northug, ktorý po skončení svetového šampionátu by mal nastúpiť výkon trestu za autonehodu (tú spôsobil ešte vlani v máji pod vplyvom alkoholu neďaleko Trondheimu, pozn.), dominoval vo Falune okrem záverečnej päťdesiatky aj v šprinte, tímšprinte a bol aj členom víťaznej štafety na 4x 10 km.

"Dva roky som sa výsledkovo potácal, ale teraz som znova späť vo vrcholnej forme. Prišlo to v pravý čas, znamená to pre mňa veľa. Moja kariéra ešte chvíľu môže pokračovať na vrcholnej úrovni. Som taký unavený a emočne vyprázdnený, že ani neviem opísať svoje pocity," povedal Northug v reakcii pre NRK.

Najmä zásluhou deviatich zlatých medailí z bielej stopy sa Nóri suverénne stali najúspešnejšími účastníkmi majstrovstiev sveta vo Falune. Na ôsmich z nich mala podiel trojica Petter Northug, Marit Björgenová, Therese Johaugová. Deväť zlatých medailí z bežeckej sekcie je maximom Nórov z majstrovstiev sveta. Doteraz ním bolo osem najcennejších kovov z MS 2011.

Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní - Falun (Švéd.) - nedeľa - výsledky:
Muži - 50 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Petter Northug (Nór.) 2:26:02,1 h, 2. Lukáš Bauer (ČR) +1,7, 3. Johan Olsson (Švéd.) +2,0, 4. Maxim Vylegžanin (Rus.) +2,8, 5. Alex Harvey (Kan.) +6,0, 6. Dario Cologna (Švaj.) +9,5,... 37. Martin Bajčičák (SR) +6:37,2.