Ako voskovať lyže pri korčuliarskej technike

Ako voskovať lyže pri korčuliarskej technike
Na rozdiel od klasickej techniky je voskovanie lyží na korčuľovanie omnoho jednoduchšie.
Prečo je to tak? Ak ste čítali všetky prechádzajúce články, určite poznáte odpoveď. Keďže pri korčuľovaní je odraz z hrany lyže, nie je potrebné, aby sa na skĺznicu lyže nanášali stúpacie vosky, ktoré umožňujú odraz priamo vpred pri klasickej technike behu.

Pre rekreačné bežkovanie stačí nanášať len spodnú vrstvu parafínu, najlepšie s nižším obsahom flóru, čím ošetríme sklznicu a predĺžime jej životnosť. Postupovať treba vždy dôkladným vyčistením skĺznice, buď kefami prípadne špeciálnym čističom na odstránenie nečistou a následne vykefovaním sklznice. Používame 3 kefy, vždy začíname kefovať oceľovou kefou, následne s bronzovou (medenou) kefou a nakoniec najjemnejšou nylonovou kefou. Kefu ťaháme vždy v smere jazdy lyže nikdy nie proti smeru jazdy s výnimkou nylónovej kefy, ktorou môže kefovať aj proti smeru jazdy lyže.

Keď je lyža vykefovaná, môžeme ju zaliať parafínom, ak používame parafín LF (s nízkym obsahom flóru) na žehličke si nastavíme teplotu od 130 °C – 140 °C a zalievame lyžu opäť v smere jazdy. Zaliatu lyžu necháme vychladnúť a stiahneme ju škrabkou. Nezabudneme aj na žliabok, následne lyžu opäť vykefujeme a postupujeme rovnako ako na začiatku. Takto pripravená lyža by mala mať lesklú skĺznicu pri natočení do svetla a nemali by sa na nej nachádzať šmuhy.
Ak chceme lyže pripraviť na preteky, po stiahnutí základného parafínu nanášame ešte prášok, ktorý zažehľujeme najčastejšie pri teplote 180 °C. Treba si dávať pozor na výpary, ktoré unikajú pri žehlení a je vhodné používať masku.

Zažehlenú lyžu necháme vychladnúť a následne ju veľmi jemne stiahneme škrabkou. Pri vykefovaní použijeme štyri kefy, a to v nasledovnom poradí. Začíname bronzovou kefou, ktorou jemne narušíme vrstvu prášku na lyži, následne použijeme kefu z konských vlasov, nylónovú kefu a na záver jemnú nylónovú kefu. Takto pripravenú lyžu použijeme na preteky.V prípade potreby nanášame ešte urýchľovač v podobe spreja,  prípadne mydielka ktorý len nastriekame alebo vtrieme, a jemne zakorkujeme.

Ošetrenie bežiek závisí od namáhania sklznice. Osobne si myslím,  že lyžu treba zalievať základným parafínom po odjazdení 50 km, v prípade agresívneho snehu (ľadový, prípade hrubozrnný sneh) aj skôr. Pretože ak sa o lyže pravidelne nestaráme, môže dôjsť k vysychaniu sklznice a následne k jej znehodnoteniu. Na všetky tieto procedúry, ktoré som uviedol je potrebné mať aj stôl prípadne tzv. kopyto, na ktoré sa lyža pripne a pracuje sa s ňou. Veľmi dôležitá súčasť je aj žehlička na vosky. Ak chodíte na bežky len raz za čas, v ski servisoch Vám lyže s radosťou spravia, a vyjde Vás to pomerne lacno od 5 do 10 €. Prípadne sa treba prihlásiť na náš víkendový kurz, kde zabezpečujeme servis, lyží a názornú ukážku. Samozrejme, že si sami vyskúšate zalievanie lyží a stanete sa aspoň na chvíľu servismanom. Tešíme sa na stretnutie.

Peter Žiška (www.nordicacademy.sk)
9.3.2012   /   Beh na lyžiach   /   Autor: Peter Žiška

Ďalšie články