ZOH 2022: V Pekingu odštartovala svoju púť štafeta pochodne s olympijským ohňom

ZOH 2022: V Pekingu odštartovala svoju púť štafeta pochodne s olympijským ohňom
Štafetu s pochodňou ponesie spolu viac ako 1000 osôb, prvou bol niekdajší rýchlokorčuliar 81-ročný Luo Č'-chuan.
PEKING 2. februára - Pochodeň s olympijským ohňom pre ZOH 2022 v čínskom Pekingu v stredu začala svoju skrátenú púť. Otvárací ceremoniál podujatia v čínskej metropole je na programe už v piatok 4. februára.

Ako prvý pochodeň niesol 81-ročný Luo Č'-chuan, ktorý sa v minulosti venoval rýchlokorčuľovaniu a bol prvým svetovým šampiónom z Číny v niektorom zo zimných športov. Titul majstra sveta získal v roku 1963, no nikdy neštartoval pod piatimi kruhmi. "Dúfal som, že naša krajina bude môcť hostiť zimné olympijské hry a mal som tento sen takmer 60 rokov," vyhlásil. Športovú legendu neskôr vystriedal astronaut Ťing Chaj-pcheng a po ňom prišiel na rad 77-ročný konzultant čínskeho lunárneho programu Jie Pchej-ťien. Šancu dostali aj niekdajší basketbalista Jao Ming či režisér Čang I-mou, ktorý je zodpovedný za piatkový otvárací ceremoniál ZOH 2022.
Štafetu s pochodňou ponesie spolu viac ako 1000 osôb. Olympijský oheň počas najbližších dní navštívi jednotlivé športoviská určené pre ZOH - v Pekingu aj v strediskách Čang-ťia-kchou a Jen-čching. Svoju púť ukončí v piatok 4.2. na pekinskom štadióne Vtáčie hniezdo. Púť pochodne sprevádzajú prísne protipandemické opatrenia, organizátori ZOH odporučili domácim obyvateľom, aby štafetu sledovali z pohodlia domovov v televízii.

Olympijský oheň pre ZOH 2022 slávnostne zapálili 18. októbra 2021 v gréckej Olympii a slávnosť poznačili protesty aktivistov, ktorí upozorňujú na porušovanie ľudských práv v Číne.
2.2.2022   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články