ZOH 2022 budú v plánovanom termíne, hoci Číňania majú rešpekt pred novým variantom koronavírusu

ZOH 2022 budú v plánovanom termíne, hoci Číňania majú rešpekt pred novým variantom koronavírusu
Na pravidelnom utorkovom brífingu s novinármi hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien uviedol, že omikron určite prinesie nové výzvy v prevencii a kontrole.
PEKING 30. novembra - Čína má rešpekt pred novým nákazlivejším variantom koronavírusu označovaným ako omikron. Nemal by to však byť dôvod obávať sa o budúcoročné zimné olympijské hry v Pekingu. Ich organizátori ubezpečujú, že hry sa uskutočnia vo vopred plánovanom termíne od 4. do 20. februára 2022.

Na pravidelnom utorkovom brífingu s novinármi hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien uviedol, že omikron určite prinesie nové výzvy v prevencii a kontrole športovcov. "Som si úplne istý, že zimné olympijské hry sa uskutočnia podľa plánu, hladko a úspešne. Máme dostatok skúseností, aby sme sa vedeli správne postaviť tejto výzve," uviedol.
Čína je v čase pandémie koronavírusu jednou z krajín, kde platia najprísnejšie cestovné obmedzenia a všeobecne koronavírusové pravidlá. Pekinskí organizátori už viackrát avizovali, že počas ZOH 2022 do svojej krajiny nepustia fanúšikov zo zahraničia a aj domácich budú prísne selektovať. Športovci, ich realizačné tímy a novinári budú počas trvania súťaží fungovať v piatich tzv. bublinách podľa miesta svojho pobytu. Tri z nich budú priamo v Pekingu, ďalšia na jeho predmestí Jen-čching a posledná v susednej provincii Che-pej.

Náročná logistika a tvrdé opatrenia v boji s koronavírusom nie sú jediné problémy, ktoré riešia Číňania pred ZOH 2022. Predstavitelia komunistického režimu v najľudnatejšej krajine sveta sú pravidelne kritizovaní svetovými ľudskoprávnymi organizáciami za svoju politiku zaobchádzania s moslimskými Ujgurmi a inými menšinovými skupinami obyvateľstva.

Organizátorom ZOH neprospela ani nedávna kauza tenistky Šuaj Pcheng, ktorá po troch rokoch verejne obvinila bývalého vysokého komunistického funkcionára zo sexuálneho napadnutia. Neskôr jej príspevok zo sociálnej siete záhadne zmizol. Rovnako jeho autorka sa niekoľko dní neobjavila na verejnosti, čo vyvolalo nesúhlasné reakcie viacerých svetových politikov, tenistov aj vedenia Ženskej tenisovej asociácie (WTA).
30.11.2021   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články