VIDEO: Politickí vyhnanci z Tibetu demonštrovali proti ZOH v Pekingu, spálili čínsku vlajku

VIDEO: Politickí vyhnanci z Tibetu demonštrovali proti ZOH v Pekingu, spálili čínsku vlajku
NAÍ DILLÍ 4. februára - Stovky politických vyhnancov z Tibetu pochodovali v piatok neďaleko čínskeho veľvyslanectva v indickom hlavnom meste Naí Dillí na protestnom zhromaždení, na ktorom odsúdili konanie zimných olympijských hier v Pekingu a požadovali slobodu pre svoj región. Demonštranti mávali tibetskými vlajkami a držali transparenty s odkazmi ako "Žiadne práva, žiadne hry“ a "Povedz nie hrám s genocídou."

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20220204-hw-06c22974-ed44-483c-af83-31e20a5262df

Demonštranti žiadali, aby Čína opustila Tibet, a prosili medzinárodné spoločenstvo, aby sa rázne postavilo proti Pekingu. Protesty sa konali len niekoľko hodín pred slávnostným ceremoniálom, ktorý v piatok popoludní SEČ v Pekingu odštartuje najväčší zimný sviatok športovcov. "Olympijské hry symbolizujú ducha lásky a mieru, no tentoraz ich organizuje Peking, ktorý je zodpovedný za smrť tisícov Tibeťanov a porušovanie ľudských práv miliónov ľudí,“ povedal protestujúci Sonam Tsering, generálny tajomník Tibetského mládežníckeho kongresu.
Demonštranti vykrikovali aj ďalšie heslá proti Číne a na záver svojho protestu spálili čínsku vlajku. Niektorých zadržala polícia po tom, ako preskočili bezpečnostné barikády a pokúsili sa utiecť smerom k čínskej ambasáde, kde zrejme plánovali útok. Veľký počet Tibeťanov žije v exile v Indii, odkedy ich duchovný vodca Dalajláma utiekol z Tibetu po neúspešnom povstaní v roku 1959.

Čína neuznáva samozvanú tibetskú exilovú vládu v Indii a obviňuje osemdesiatnika Dalajlámu zo snahy oddeliť Tibet od Číny. Skupiny pre ľudské práva nazvali zimné olympijské hry v Pekingu "Hrami o genocíde" a viaceré západné mocnosti na čele s USA deklarovali ich diplomatický bojkot. Čína v tejto súvislosti popiera akékoľvek porušovanie ľudských práv a označuje ich za "lož storočia".

4.2.2022   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP / Video: TA3

Ďalšie články