VIDEO: Do kín prichádza film Posledné preteky. Pravdivý príbeh Hanča, Vrbaty a Ratha

VIDEO: Do kín prichádza film Posledné preteky. Pravdivý príbeh Hanča, Vrbaty a Ratha
Legendárny príbeh Hanča a Vrbaty pozná každý, málokto ale vie, ako sa naozaj odohral. Výpravná filmová dráma Posledné preteky režiséra Tomáša Hodana priblíži vtedajšie udalosti z mrazivých hrebeňov Krkonôš tak, ako sa naozaj stali. Vyzdvihuje dôležitú a zabudnutú postavu Emericha Ratha. Film vstúpi do slovenských kín 28. apríla.
Krkonoše pred prvou svetovou vojnou bol chudobný kraj, kde sa stretával český živel s nemeckým. Bohumil Hanč bol najslávnejší český lyžiar svojej doby, vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath sa ako jediný Nemec zúčastňoval českých behov, ostatní Nemci z Krkonôš ich z nacionálnych dôvodov bojkotovali. Hanč a Rath sa preto dobre poznali a stretli sa aj na štarte významných pretekov v marci roku 1913. Po prvom kole sa počasie na hrebeňoch prudko zhoršilo, vypukla snehová fujavica a všetci sa postupne vzdali. Hanč zostal na trati sám, preteky o prvé miesto sa však zmenili na preteky o holý život. Vrbata stojí na trati ako jediný divák, Rath sa vydáva Hančovi na pomoc a všetci traja začínajú v neľudskom mraze a nepreniknuteľnej víchrici písať príbeh o hrdinstve, odvahe, vôli a priateľstve.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.youtube.com/embed/qlOO0yljKso
Film Posledné preteky sa natáčal v mraze na autentických v miestach, kde sa pred takmer 110 rokmi príbeh odohrával. Pre náročné zimné natáčanie v okolí Labskej búdy alebo na Medvědích a Brádlerových búdach museli herci podstúpiť otužovací kurz. „Na to, ako sme aj 12 hodín stáli vo víchrici v -10˚C, budem spomínať celý život,“ spomína režisér Tomáš Hodan. „Zažili sme na horách sneh, fujavicu, vietor i hmlu, teda podmienky, ktoré sme potrebovali. Museli sme sa im prispôsobiť. Veríme ale, že točiť v hmle a mraze na miestach, kde sa to všetko stalo, sa prejaví aj v surovosti a dramatickosti výsledného filmu,“ dodáva režisér.

„Film je pre mňa srdečná záležitosť. Príbeh Bohumila Hanča ma zaujímal už od detstva, keď som o ňom počul prvýkrát. Teraz som tak mohol podrobne zažiť okamihy z jeho života. A to priamo na konkrétnych miestach, kde sa jeho osud skutočne odohral. A tých niekoľko týždňov natáčania v mraze, hmle a závejoch na krkonošských hrebeňoch bola už len čerešnička na torte,“ hovorí predstaviteľ Bohumila Hanča Kryštof Hádek.
19.3.2022   /   Ostatné   /   Autor: br   /    Foto: Punk Film / Bontonfilm / Nikolas Tusl

Ďalšie články