Svetový titul Red Bull Nordix pre Kožíška, Slovák Kubiš tretí!

Svetový titul Red Bull Nordix  pre Kožíška, Slovák Kubiš tretí!
Kam nastúpil, tam vyhral. Svetový titul Red Bull Nordix 2013 získal vo Svätom Petrovi český reprezentant Dušan Kožíšek zásluhou šiestich výhier v rade.
Jednej v piatkovej kvalifikácii a piatich v sobotňajších rozjazdách, vrátane tej finálovej. Pritom pre žalúdočné ťažkostí ani nechcel ísť. "Bolo to utrpenie," vyhlásil v hlučnej atmosfére, ktorá vládla v Skiareálu.

"Ráno mi bolo zle, zvracal som a mal hnačku, nebol som schopný sa ani napiť vody," hovoril. Nestihol tréningové jazdy a do areálu prišiel na poslednú chvíľu.
Napriek tomu Kožíšek tvrdo útočil v každom stúpaní. Tam rozhodol aj vo finále, kde predbehol českého pretekára Daniela Maka. Tretí skončil slovenký pretekár Mário Kubiš. "Tretie miesto je pre mňa veľmi nečakané. Už sa viac venujem trénerskej funkcii, takže je to veľké prekvapenie," povedal 23-ročný kouč Ski Teamu JASE Látky Kubiš, ktorý už mal skúsenosti z pretekov Red Bull Nordix: minulý rok skončil 21. na svetovom finále v nórskom Osle.

Kožíšek sa vo štvrtok večer vrátil z Francúzska zo Svetových armádnych hier, kde získal bronz v tímovom šprinte s Jakšem. Včera dominoval v kvalifikácii, aj keď v druhej jazde mal docela drsný pád.

A dnes? "Už druhú jazdu ma tak boleli nohy, vôbec som sa necítil, do kopcov rýchlo tuhol," sťažoval sa. "Postupom času sa to trochu zlepšovalo, ale bol som dosť vyčerpaný. Zatmievalo sa mi pred očami, cítil som nábehy do kŕčov. Bol som úplne vyčerpaný, "pokračoval.

Preto nenašiel silu ani na veselý kúsok. Ostatne pred dvoma rokmi vo finále v Davose na prvom mieste na poslednom skoku ukázal roznožku - a skončil v kotrmelcoch a bez medaily. "Tu by som snáď prešiel do cieľa, ale nechcel som riskovať." Okrem radosti z výsledku ho čakala aj prémia 50 000 Kč.

Do rozjázd nastúpilo 64 najlepších zo včerajšej kvalifikácie, to znamená elitné kvarteto čakalo päť náročných jázd v troch hodinách! K videniu boli tvrdé súboje, ale aj exhibičné čísla. Traja borci ukázali za už rozhodnutého stavu na poslednom skoku aj salto!

Svetová kráľovná zimného Nordix je Horká.

Medzi ženami obhájila svetový triumf Lída Horká. Ale rovnaký aplauz zožala aj ôsma žena, posledná v malom finále, biatlonistka Gabriela Soukalová, ktorá aj po páde našla v cieli sily k svojmu už tradičnému speváckemu číslu. Hoci ju bolelo v krku.

Druhé miesto získala ďalšia česká pretekárka Karolína Grohova, tretia skončila Anina Ahlsand z Nórska. "Som šťastná. Bolo to určite ťažšie ako vlani v Osle. Náročnejšia trať, dlhšie, väčšie stúpania, "hovorila Lída Horká, účastníčka tohtoročných majstrovstiev sveta do 23 rokov v Liberci a členka širšieho reprezentačného kádra.

Na Nordix sa špeciálne pripravuje. Doma na Benecku jazdí aspoň dvakrát týždenne na bežkách po skikrosovej trati pre zjazdárov. "Majú nás za bláznov. Ale je to potrebné, "smiala sa.